Abram Petrovich Hanibal veya 1698 doğumlu Abram Petrovich Gannibal, 14 Mayıs 1781’ta öldü. Rus şairin büyük büyük babasıdır. Etiyopya’daki Addis Ababa Üniversitesi Etiyopya Etütleri Enstitüsü’nün eski profesörü olan Richard Pankhurst’a göre , 1698’de doğduğuna inanan genç Abram, Kamerun’ da Logon denilen bölgeyi yöneten kişinin oğluydu. Babası nispeten zengin biriydi. Ancak, babasını savaşta kaybeden Abram kaçırıldı ve gemi ile İstanbul‘a götürüldü.

Abram Petrovich Gannibal Büstü

Abram, Osmanlı İmparatorluğu’nda bir yıl boyunca Sultan III . Ahmed’ in hizmetinde kaldı. O zamanlar, Büyük Petro’yi temsil eden Rus büyükelçisi Sava Vladislavich-Raguzinsky , Moskova’daki Çar sarayı için birkaç küçük Afrikalı köle arıyordu. Abram bu amaç için seçildi ve kısa süre sonra yasadışı yollar kullanılarak 1704 yılında, büyükelçi Çar I. Petro’ya sunmak için derhal Moskova’ya kara yoluyla göndermiştir.

Çarın çocuğun istihbarat ve askerlik için potansiyelinin olduğunu düşünerek sevdiği ve çocuğu evine getirdiği belirtiliyor. Abram 1705’te Vilnius’taki St. Paraskeva Kilisesi’nde vaftiz edildi. Gannibal’in vaftiz tarihi kişisel bir öneme sahipti; o tarihi doğum günü olarak kullandı, çünkü gerçek doğum tarihini bilmiyordu.

Abram Petrovich Gannibal

1717’da, Hannibal Fransa’ya (Paris veya Metz), Sanat, bilim ve savaşta eğitimine devam etmek için gönderilir. Orada, birçok dil öğrenir ve özellikle geometride matematiğe büyük eğilimler gösterir. 1720’te, La Fère (bugün Aisne’de) topçu okulunda çalıştı ve kralın mühendisi ünvanını aldı.

Abram‘ın çalışmaları sırasında Fransa ile İspanya arasında savaş çıktı ve İttifak Savaşı’nda Fransa adına kaptan rütbesine kadar yükseldi. Fransızlar adına İspanya’ya karşı savaşırken, Abram kafasından yaralandı ve İspanyol ordusu tarafından esir alındı. 1722’de serbest bırakıldı ve eğitim çalışmalarına Metz’de devam etti. Bu süre zarfında Kartaca Generali Hannibal’in (Gannibal’in Rusça’nın geleneksel çevirisidir) onuruna “Gannibal” soyadını kabul etti.

Abram Petrovich Gannibal Aile Arması FVMMO

Gannibal’in 1742’de İmparatoriçe Elizabeth’e gönderdiği resmi bir dilekçede, asalet ve arma rütbesini rica ederken, bir fil ve gizemli “FVMMO” kelimesiyle gizlenmiş “FVMMO” kelimesini kullanan bir aile arması kullanma hakkını istedi. Bu kelime Kotoko dilinde “Vatan” anlamına geliyordu. Başka bir rivayette FVMMO‘nun Latince Fortuna Vitam Meam Mutavit Omnino yani “Fortune hayatımı tamamen değiştirdi” ifadesinin baş harflerinden oluştuğu da söylenmektedir.

Kaynak

https://en.wikipedia.org/wiki/Abram_Petrovich_Gannibal


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir