İpuçlarında bahsedilen kişi modern sirkin kurucusu olarak kabul edilen Philip Astley idi. Kendisinin doğumu hakkında resmî bir kayıt bulunmuyor.

Hayatının ilk yıllarına dair günümüze çok az bilgi ulaştığı için birçok kişi tarafından böyle birinin yaşamadığı bile iddia edilmiştir.

Kendisinin hayatı akademik tartışma konusu hâline gelmiştir. Birçok kaynakta ise doğum tarihi 8 Ocak 1742 olarak kabul edilmiştir. 17 yaşına geldiğinde ise 7 Yıl Savaşları’na katılıyor. Rütbesi ise kıdemli başçavuştur.

Savaşta üstün binicilik yetenekleri ve gösterdiği başarılar sayesinde dikkatleri üzerine çekmiş, Brunswick Dükü’nün hayatını kurtarması nedeniyle “savaş kahramanı” olarak anılmıştır. Askerlik kariyeri ve atlara olan sevgisi, yapacağı gösterilere temel hazırlamıştır.

Philip Astley, sahip olduğu akrobatik binicilik yetenekleriyle Londra’da 1768 yılında açık hava gösterileri yapmaya başlamıştır.

1773 yılında ise kendi soyadıyla birlikte anılan ilk modern sirk arenası olarak kabul edilen Astley’in Amfitiyatrosu (Astley’s Amphitheatre) adlı yapıyı inşa ettiriyor. Gösterinin yapıldığı yer dairesel bir zemine sahiptir.

Bunun temelde iki nedeni vardı: Akrobatik binicilik gösterisi yapan kişinin merkezkaç kuvvetinden olabildiğince faydalanıp atın üzerinden düşme tehlikesini minimuma indirmek ve aynı zamanda izleyicilerin gösteriyi rahat bir şekilde izleyebilmelerini sağlamak. Sirk (circus) kelimesi bu sebeple köken olarak daire (circle) kelimesinden gelmektedir.

Philip Astley, sirk terimini asla kullanmamıştı. Bu terim Charles Dibdin’e ithaf edilir. Astley’in Amfitiyatrosu o kadar büyük ilgi gördü ki Charles Dickens ve Jane Austen, kitaplarında bu yapıdan bahsetmişlerdi.

Yapı, temelde ahşaptan yapıldığı için defalarca yangına tanıklık etmiştir. Philip Astley’in ölümünden sonra ise birçok kez el değiştirmiştir.

Sirk gösterilerinin altın çağını yaşamasını sağlayan dönemin ünlü ismi Pablo Fanque 1847 yılında Astley’in Amfitiyatrosu’nda da gösterilerini insanlarla buluşturdu.

Pablo Fanque, dünyaca ünlü İngiliz rock grubu The Beatles’in Being for the Benefit of Mr. Kite adlı şarkısına konu olmuştur. Şarkının sözleri Pablo Fanque’nun gösteri afişinin üzerinde yazan cümlelerden uyarlanmıştır.

Yapı, son kez 1871 yılında Lord George Sanger tarafından 11,000 Pound’a satın alınmıştır. 1893 yılına kadar 22 yıl boyunca Sanger’in Amfitiyatrosu (Sanger’s Amphitheatre) olarak anılmıştır.

1893 yılında yapının tamamen yıkılmasıyla beraber Lord George Sanger, bu yapının son sahibi ünvanını almış oldu. 2018 yılında, modern sirkin kuruluşunun 250. yılı şerefine Philip Astley’in hayatı kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve tekrardan gündeme gelmiştir.

Detaylı bilgilere www.philipastley.org.uk internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Son olarak Philip Astley, Büyük İskender’in babası Makedonya Kralı 2. Philip ile aynı adı taşımaktaydı.

Günümüzde ise “Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi” ve hayvan haklarına olan farkındalığın artması nedeniyle sirklerde hayvanların kullanılması birçok ülkede yasaklanmıştır.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir