32. Yarışma İpuçları

1- Çorum Ulu Camii.

2- Ankara Hacı Bayram Camii

3- Kastamonu Mahmutbey Camii

4- Bu mabetlerin tamamı Orta Çağ’da yapılmıştır. Yine Orta Çağ’da yapılan ve tüm bu mabetlerle ortak bir özellik daha taşıyan mabede adını veren kişi zulme uğramıştır. Bu zulmü yapan kişiyle ilgili bir eser mevcuttur. Bu eserin orijinal adını tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Four beasts in one:The Homo-Cameleopard

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için: Google PlayApple Store

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.


612 yorum

Bostabure · 2 Aralık 2019 8:07 pm tarihinde

Herkese başarılar dileriz…

Orta Çağ Rehberi · 2 Aralık 2019 8:29 pm tarihinde

Bu mabed’in Türkiyede bir cami olduğunu bilsem Türkiyedeki tüm tarihi camileri tek tek araştiririm ama sanmiyorum.

  asss · 10 Aralık 2019 6:08 pm tarihinde

  reyız o mabed turkıyede

Alper · 2 Aralık 2019 9:08 pm tarihinde

ANADOLU’DA BİR İLHANLI VALİSİ: DEMİRTAŞ NOYAN
(1314-1328)
Nasıl da umutlanmıştım herşey de uyuyodu değilmiş 🙁

Kriptografig · 2 Aralık 2019 9:14 pm tarihinde

Ortak özellikleri ahşap tavanlı olmaları olabilir mi?

  Kuyumcu · 2 Aralık 2019 10:33 pm tarihinde

  Sabahtan beri araştırıyorum bulamadım

   irem.ckrdrmz · 3 Aralık 2019 1:49 am tarihinde

   Bende aynı

  Hasancan · 2 Aralık 2019 11:17 pm tarihinde

  Bende öyle düşünüyorum

  Nurten · 5 Aralık 2019 6:01 am tarihinde

  Kafayı yemek üzereyim olmuyo bulamıyorum

Cahidedksl · 2 Aralık 2019 10:45 pm tarihinde

İpucundan hepsinin ortak özelliklerinin ahşap tavanlı olduğu fikrini çıkardım. Bu yüzden o yıllarda bulunan ahşap tavanlı camilere isim veren birkaç zulme uğrayan kişi bulup eserlerini denedim. Cevaplarım: et-türbetü’l-hâtûniyye, ahlat bugatay aka kümbeti, ince minareli medrese sonuç başarısız :/

Erkut · 2 Aralık 2019 11:10 pm tarihinde

Yok arkadaş, o kadar para verdiğimiz internet denen lanet şeyde aradığımız şeyler haricinde ne varsa karşımıza çıkıyor, onun haricinde en ufak bir ipucu yok…

usk · 3 Aralık 2019 1:13 am tarihinde

Bütün akşam araştırıp bir sürü şey bulup cevabı bulamadım ama cevap hakkı olanlar icin araştırdıklarını aktarayim. Sahip ata cami ,sahip ata tarafından yaptırılmış. Pervane medresesi muineddin pervane tarafından yaptırılmış ke dışı abaka han tarafından iskence ile öldürülmüş. Sadi- şirazi abaka han a takrirat- i selase isimli bir öğüt kitabı vermiş. Bunun yani sıra bir sürü eser ismi de var. Umarım işinize yarar. Başarılar…

  ayser · 3 Aralık 2019 1:45 pm tarihinde

  bunun diğer camilerle ortak özelliği nedir yardımcı olurmusun araştırdım ama bir şey bulamadım akşamdan beri bakıyorum ve hicbirşey bulamıyorum

   Akif · 4 Aralık 2019 12:47 am tarihinde

   Minareleri ve işlemeleri

  Koala · 3 Aralık 2019 9:50 pm tarihinde

  maria-muhliotissa-kilisesi denediniz mi?

  M0D · 4 Aralık 2019 3:38 pm tarihinde

  Abaka han in yazdığı değil onun hakkında yazılan eseri soruyor
  Ben Târîḫ-i Cihângüşâ olduğunu düşünüyorum ama cevap hakkım yok

   Aynur · 4 Aralık 2019 8:27 pm tarihinde

   Denedim olmadı cewap hakkm da bitti

usk · 3 Aralık 2019 1:17 am tarihinde

Sezar · 3 Aralık 2019 4:52 am tarihinde

Kriptograf Bükücü Hasan Basri ortaya çıksın da bulsun sorunun cevabını zuahahhahahahaah

  KRİPTOGRAFI EĞİP BÜKMEKTEN KENDİSİNE ARTIK GINA GE · 3 Aralık 2019 11:10 pm tarihinde

  Araştırmadığımı kim söylemiş daim ensenizdeyim:) Son kriptograf bükücüüüüü

   Burak · 7 Aralık 2019 5:25 pm tarihinde

   Yakinda calismayi birakicaksin haftalik 3 bin iyi para :))

   Çağla · 7 Aralık 2019 11:47 pm tarihinde

   Ne buldun:))

irem · 3 Aralık 2019 5:41 pm tarihinde

bahsedilen mabet yurtdışında olabilir, cami değil de kilise falan da olabilir, ihtimaller çok fazla sadece türkiyedeki camilere odaklanmamak lazım

Onur · 3 Aralık 2019 6:37 pm tarihinde

Mabed ibadethane demek, sadece cami değil türbe, kümbet, mescit veya kilise de olabilir. O yüzden çok geniş bir konu. Yeni verdikleri ipucu da pek ilerlemeye yardımcı olmuyor. Yeni ipucu gelene kadar bulanın çıkacağını düşünmüyorum. Dünden beri sayısız ibadethane araştırdım fakat gerçekten çok geniş konu

Deneme · 3 Aralık 2019 6:50 pm tarihinde

Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan kültür: Ahşap camiler
Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle Orta Asya’da inşa edilen ve Selçuklu tarafından Anadolu’ya taşınan ahşap direkli ve tavanlı camiler, Türk-İslam mimarisinin en zengin örnekleri arasında gösteriliyor.

Deneme · 3 Aralık 2019 6:51 pm tarihinde

Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan kültür: Ahşap camiler
Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle Orta Asya’da inşa edilen ve Selçuklu tarafından Anadolu’ya taşınan ahşap direkli ve tavanlı camiler, Türk-İslam mimarisinin en zengin örnekleri arasında gösteriliyor.

Deneme · 3 Aralık 2019 6:52 pm tarihinde

logo
logo
×
KÜLTÜR SANAT, TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR HAZİNELERİ

Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan kültür: Ahşap camiler
Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle Orta Asya’da inşa edilen ve Selçuklu tarafından Anadolu’ya taşınan ahşap direkli ve tavanlı camiler, Türk-İslam mimarisinin en zengin örnekleri arasında gösteriliyor.
12.09.2018
Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan kültür: Ahşap camilerFotoğraf: AA/Abdülhamit Yaşar

KONYA – Melike Kınacı

Dünyada ilk örnekleri Türkler tarafından yapılan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ahşap tavanlı ve ahşap direkli camiler, asırlardır Türk-İslam geleneğinin önemli dini yapıları olarak dikkati çekiyor.

İslamiyet’i kabul etmelerinden sonra ilk kez Orta Asya’da Türkler tarafından yapılan ahşap camiler, Selçukluların Anadolu’ya taşıdığı önemli bir kültürel miras olma özelliğini taşıyor.

Anadolu’daki ilk örneği, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde vezir Sahip Ata tarafından Konya’da yaptırılan bu camiler, Türk-İslam mimarisinin estetik anlayışına dair belirleyici izler taşıdığı gibi yapım tekniklerinin ortaya çıkardığı sonuçla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Eşrefoğlu Cami Alan Yönetimi Başkanı Sanat Tarihçisi Yaşar Erdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişi Orta Asya’ya dayanan ahşap camilerin, dünyada ilk defa Müslüman Türklerce inşa edildiğini söyledi.

Özellikle Batı Türkistan’daki ilk cami örneklerinden kalan kapı kanatları, sütun, mihrap gibi birçok parçanın günümüzde müzelerde sergilendiğini belirten Erdemir, “Bu örnekleri Semerkand, Buhara ve St. Petersburg müzelerinde görmek mümkündür.” dedi.

Destek ve tavan sisteminde ahşap kullanıldığı için bunların “ahşap cami” diye adlandırıldığına işaret eden Erdemir, “Anadolu’da ilk örneği Sahip Ata Camisi’dir. 1258 yılında Selçuklu veziri Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından inşa ettirilmiştir. Çift minareli, şahane bir taç kapısı, 7 sahanlı bir iç mekanı, mihrap önü kubbesiyle, 13. yüzyılın ortalarında yapılmış olan muhteşem bir cami, diğer bir ifadeyle ‘ahşap camilerin babası’ kabul ettiğimiz bir eserdir.” diye konuştu.

Erdemir, ahşap malzemenin Türkler tarafından geçmişten beri çeşitli alanlarda çok sık kullanılmasının yanı sıra Anadolu’nun zengin ağaç varlığına sahip olmasının, bu camilerde ahşabın kullanılmasında etkili olduğunu vurguladı.

“Geleneklere bağlılık bu kültürü sürdürmüştür”
Türkiye’de günümüzde de yüzlerce ahşap caminin bulunduğuna dikkati çeken Erdemir, şöyle devam etti:

“Ahşap camiler, 13. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar ihtişamından bir şey kaybetmeden yapılmaya devam etmiştir. Türkiye’deki sanatkarların bu konudaki becerikliliği ve geleneklere bağlılık, bu kültürü sürdürmüştür. İlk defa Müslüman Türkler bu camileri inşa edince, bu gelenek Orta Asya’dan beri süregelmiş, Anadolu’da da önemli mabetler olarak işlevlerini sürdürmüşlerdir. Estetik açıdan da çok göz kamaştırıcıdır. Minberler kündekari, oyma, eğri kesim, kakma, kafes gibi zengin tekniklerle işlenmiş, tavanları kalem işi renkli motiflerle ve yazılarla bezenmiştir. Rengarenk, adeta bir çiçek bahçesi gibidir.”

“Çiçek tarlası gibi motiflerle bezelidir”
Erdemir, Anadolu’da UNESCO’nun kültür mirası kalıcı listesine girebilecek yüzlerce caminin bulunduğuna değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Selçuklu eseri Sahip Ata, Beyşehir’deki Eşrefoğlu, Ankara’daki Arslanhane, Sivrihisar Ulu Cami, Afyon Ulu Cami gibi çok önemli ahşap camilerimiz var. Selçuklulardan sonra Beylikler döneminde de çok önemli eserlerimiz bulunuyor. Kastamonu’daki Mahmut Bey, Tokat Erbaa’daki Ömer Paşa, Denizli’de Acıpayam Yazır, Burdur’da Dengerek Camisi gibi çok güzel ahşap camilerimiz var. Bunların içleri rengarenk, çiçek tarlası gibi motiflerle bezelidir. Hem yazılı hem bitkisel hem de geometrik süslemelerle nakış tekniğinin en güzel uygulandığı yapılarımızdandır. İnşallah bunları da UNESCO kalıcı miras listesinde görmek istiyoruz.”

  Ebru · 4 Aralık 2019 12:47 pm tarihinde

  Cevap bunun içindemi acaba sonuç cıkmiyor googleda

@hasanrohat06 · 3 Aralık 2019 7:27 pm tarihinde

BEN BULDUM ZÜLM EDEN KİŞİYİ DE ZÜLM EDİLEN KİŞİYİDE SADECE ZÜLM EDEN KİŞİNİN ESERİ KALDI VE O ESER YOK ZÜLM EDEN KİŞİNİN ESERİ YOK HAYRET BİŞİ YA YADA GOOGLEDE YOK BİLGİ BAŞKA NERDEN BAKILABİLİR ACABA %99 unu buldum %1 kaldı ya eser kaldı sadece

  Efe · 4 Aralık 2019 12:04 am tarihinde

  Sen bana söyle ben bulur cevabı sana söylerim.

  gooksu · 4 Aralık 2019 12:51 am tarihinde

  yine iyi %1 e düşürmüşsün ben kafayı yemek üzereyim

  Melisa · 4 Aralık 2019 4:48 pm tarihinde

  Madem bulamadın söyle bizede birlikten kuvvet dogar

  Ayse · 5 Aralık 2019 8:15 pm tarihinde

  Hasan banada soylesen buldugun isimleri de bende zulm edenin eseri neymis arastirsam lutfenn

  Busra · 5 Aralık 2019 9:11 pm tarihinde

  Zulm eden kişinin eseri değil. Eserin içind e zulm eden kişinin adı geçiyormuş

  ... , ... . · 8 Aralık 2019 12:30 am tarihinde

  Kardeşim bence sen yolda giderken birtane at nalı bulmuşsun ve diyorsun geriye 1 at üç nal kaldı

  irem · 13 Aralık 2019 1:02 pm tarihinde

  Zulmü yapan kişinin eserini degil zulmu yapan kişiyle ilgili bi eser yazılmış o eseri bulacaksın

mao · 4 Aralık 2019 2:39 am tarihinde

eseri buldum fiyatın artmasını bekliyorum

  Hahahah · 4 Aralık 2019 1:54 pm tarihinde

  Kardeş cevabı yazda diğer soru gelsin yazmiycaksanda söyle biz yazalım paraya ihtiyacımız varda oynuyoruz

  Ayse · 4 Aralık 2019 8:53 pm tarihinde

  Banada soylesen arkadas lutfen

  Onur · 5 Aralık 2019 5:45 pm tarihinde

  Banada söyle kardeşim nolursun

sezai · 4 Aralık 2019 12:46 pm tarihinde

pervane medresesi denendi

sezai · 4 Aralık 2019 3:05 pm tarihinde

beyler camiyi ve o camiyi yaptırana zulum eden kişiyi buldum ama eserleri yok

  Tunahan · 4 Aralık 2019 5:57 pm tarihinde

  Aynen bende buldum ama eserlerini bulamıyorum

  gökhan · 4 Aralık 2019 6:21 pm tarihinde

  Buldukların neler peki biz de deneyelim

  BİLAL · 4 Aralık 2019 6:32 pm tarihinde

  kopya ver

  pınar · 4 Aralık 2019 9:36 pm tarihinde

  cami ve eseri söylermisin rica etsem

ASYA · 4 Aralık 2019 6:34 pm tarihinde

Acaba ansiklopediden ve kitaplardan araştırıp cevap bulunabilir mi? çünkü Google da bir türlü bulamadım. cevabı

Deneme · 4 Aralık 2019 7:31 pm tarihinde

Fi hi ma fih mevlana
Cuveyni
Sadi sirazi
Ibni Bibi

  Serdar · 5 Aralık 2019 12:00 pm tarihinde

  Pervane kendi adında medrese yapıyor , pervaneye zulm eden Abaka han , pervane medresesi diğer 3 camii den daha önce yapılmış orta çağda yine , Abaka han ile ilgili en net eser sirazi nin nasihatnamesi ama * .*. Bubyuzden cevap kitap olmalı

O.N.U.R · 4 Aralık 2019 8:11 pm tarihinde

Argun han diye düşünüyorum zulm eden kisi ama buldugum eserler cok yakin olsada yanlıs bnden bukadar size basarilar

ibrsgbn · 4 Aralık 2019 8:12 pm tarihinde

Orta çağda yapılan mabed diyo yani bu camilerin ortak özelliklerinden birini taşıyan ve orta çağda yapılan cami, kilise, sinagog veya başka dinlerin mabetlerine isim vermiş olacak ve zulüm görecek. Bu zulmu yapan kişi hakkında bilmem hangi kişi tarafından yapılan, dünyanın kim bilir neresindeki bi eserin ismini nasıl bulayım.. ölme eşeğim ölme. Bilgili olduğum bi konuda soru gelene kadar kriptografı bıraktım. Çok zaman yiyen bi uygulama

  ibrsgbn · 8 Aralık 2019 2:24 pm tarihinde

  edit: bırakamadım hala devam

iso · 4 Aralık 2019 8:35 pm tarihinde

arkadaşlar bu yapıt kesinlikle cami. çok derin araştırdım büyük ihtimalle ispanya’da. endülüs emevi devletinden kalma bir cami olma ihtimali çok yüksek

  Üzeyir · 4 Aralık 2019 8:57 pm tarihinde

  Kardeşim biz bu bilgiye ulaşabilmek için çabalıyoruz, emek veriyoruz. Sen gelip burda herkese açık bi şekilde bizim emeğimizi hiç ediyorsun. Yazık değil mi biz de bulduk, niye herkese söylüyorsun? Herkes baksın kendisi.

   iso · 4 Aralık 2019 9:53 pm tarihinde

   kardeşim biz burda insanlık yapıyoruz. ne hep bana hep bana ayıp yahu

  Alper · 4 Aralık 2019 11:23 pm tarihinde

  A History of Islamic Spain da değil 🙁

  Alper · 4 Aralık 2019 11:30 pm tarihinde

  Yúsuf ibn Abd ar-Rahmán al-Fihri diye bir kitap varmış o da değil

Adem · 4 Aralık 2019 8:55 pm tarihinde

İkinci ipucunu açan varmı acaba.Açsam işime yarar bilgimidir?Lütfen söylermisiniz?

  deneme · 4 Aralık 2019 9:08 pm tarihinde

  Yok almasan daha iyi kafa bulandırıyor

I am Sherlock · 4 Aralık 2019 9:20 pm tarihinde

Bu para ne zaman 3000 olur ya

İsimsiz eskiya · 4 Aralık 2019 10:10 pm tarihinde

Arkadaslar yorum kalmadi diye soyluyorum ama ustu kapali verecem bu mabet camidir bulundugu il ise aksaraydadir burdan yola cikarak eminim bulacaksiniz NOT; herhangi bir caydirmadan dolayi yapmiyorum ister inanin ister inanmayin size kalmis ben sadece direkt olmasada ipucu vermek istedim benim hakkim kalmadi hadi size kolay gelsin

  Tunahan · 4 Aralık 2019 10:55 pm tarihinde

  Kardeş bu aksaraydaki camı cevap olan eser mi yoksa zuluma uğlayan kişinin mi

  Aley · 4 Aralık 2019 11:22 pm tarihinde

  Aksaraydaji esmekaya ulu camiye baktim ibrahim bey tarafindan yaptirildigi yaziyor ahsap tavanli 2 cami var ama baska bir bilgi bulamadim biraz daha yardimci olabilirsen sevinirim

  iso · 4 Aralık 2019 11:26 pm tarihinde

  sen de bizi koparıyon birader direkt olmasada ipucu vermek istedim diyon daha ne diyecen ayrıca ne aksarayı, endülüste bu mabed yalan yanlış bilgilerle insanları manipüle etmeyelim. rica ediyorum bak

  Yalansavar · 4 Aralık 2019 11:30 pm tarihinde

  Ekstra yorum 3 tl civarı zaten madem biliyosan cevabı 2 bin lira için 3 tl yi verirdin. O yüzden yalanın çok belli oluyo

  iso · 4 Aralık 2019 11:38 pm tarihinde

  sen de bizi koparıyon birader, direkt olmasada ipucu vermek istedim diyon daha ne diyecen ayrıca bu mabed aksaray’da değil endülüste. yanlış bilgiler verip insanları manipüle etmeyelim. rica ediyorum bak

  No name · 5 Aralık 2019 12:36 am tarihinde

  Cevabı söyle ödülü paylaşalım

  ayser · 5 Aralık 2019 4:43 am tarihinde

  aksaraydamı değilmi kafam karisti diğer yorumlarda ispanyada denilmiştir biriniz yardım etsin direk söyleyin demiyoruz oldugu bölge veya kime ait ne bileyim bir ipucu verin kafayı yiyecem yoruldum artık araştırmaktan burda biriniz yardım edin be

Onur · 5 Aralık 2019 12:17 am tarihinde

Arkadaşlar bu mabedlerin ortak özelliklerini net olarak buldum diyen var mı? Belki yanlış bir ortak özellikten ilerliyoruz ve o yüzden doğruyu bulamıyoruz.

  sezai · 5 Aralık 2019 11:24 am tarihinde

  net özelliği ahşap direklerden oluşması

   Çağla · 7 Aralık 2019 11:27 pm tarihinde

   Net özelliği değil ki o. Kündekari tekniğini buldum ben de net olarak. Hangisi net?

  Ruhat · 5 Aralık 2019 2:01 pm tarihinde

  Çivisiz ahşap ile yapılması

armila · 5 Aralık 2019 4:49 am tarihinde

camiyi ve o camiyi yaptırana zulum eden kişiyi bulamadım hayla birisi yardım edebilirmi sonrasını araştırırım yine eserleri hakkında

  Hırt · 7 Aralık 2019 5:00 pm tarihinde

  “Hayla” yazarak aradıysan bulamazsın zaten.

Tunahan · 5 Aralık 2019 9:55 am tarihinde

Abaka han var sadice zulum yapan kişi yazdıgıda bir kitap buldum (DARP AYLARI YAZILI GÜMÜŞ SİKKELERİ M. ) ama olmadı ( Budist Tapınağı ) yaptırmış ama oda olmadı benden bukadar 3 gündür araştırıyorum demekki hakkim değilmiş size bol şans (bulunda artık başka soruya geçerim)

meh · 5 Aralık 2019 1:36 pm tarihinde

ortaçağda ahşap direklerden yapılmış o kadar çok eser var ki, konu ciddi anlamdan daraltılmalı.
ispanyada, italyada ahşap direklerden yapılmıs eserler buldum. ipuçlarında verildiği gibi bu yapılara isimleri verilmiş kişiler işkenceye uğramışlar. işkence yapan kişinin eserleri de mevcut ama 3 cevap hakkı bunun için çok yetersiz.
*. aradığımız şey kitap büyük ihtimalle.
başarılar…

  Yusuf Gündüz · 6 Aralık 2019 9:54 pm tarihinde

  Ahşap konusunda neden bu kadar eminsin onu anlamadım onlarca farklı yönden ortak nokta olabilir. Kriptografı ben yeni yeni öğreniyorum ama şunu anladım ki çok kapsamlı, yer yer az alakalı ve ilk bakışta anlaşılamayacak ipuçları veriyorlar, yani camilere bakıp aklına gelen ilk ortak nokta ahşap olmaları ise muhtemelen aradıgın şey o değildir çünkü ilk akla gelen dogru olsa çok basit olurdu. Kesinlikle ahşapla alakalı bir şey değil bence

deneme · 5 Aralık 2019 5:11 pm tarihinde

arkadaşlar yokmu bulan cevap versinde başka soruya geçelim

Onur · 5 Aralık 2019 5:57 pm tarihinde

Arkadaşlar bence herkes düşüncelerini, araştırmalarını paylaşsın, doğru cevap bulunsun da artık diğer soruya geçelim. Bu şekilde doğru cevap çıkmayacak ortaya. Kimisi Endülüs kimisi Anadolu kimisi Viking döneminde arıyor cevabı. Öncelikle bu eserlerin ortak özellikleri ahşap direklerle yapılmış olmaları mı, çivisiz ahşap yapılar olmaları mı veya farklı bir şey mi? Bence cevap yakınlarda değil, bu eserin Anadolu’da olduğunu düşünmüyorum ben, baya da araştırma yaptım Anadolu hakkında. Bu eserin kitap olma olasılığı da yüksek

  SEVGİ · 5 Aralık 2019 11:50 pm tarihinde

  Çok haklısın kardeşim inan ki kaç gündür yat kalk soruyla cebelleşiyorum herkes farklı birşey söylüyor ya bilen varsa cevap versin yeni soru gelsin yada bildiklerimizi paylaşalım artık

   Sinan · 7 Aralık 2019 12:05 am tarihinde

   Kurtuba cami de değil

  ORGY · 7 Aralık 2019 1:33 am tarihinde

  Yine iyi yerler de arıyonuz ben bi araştırayım dedim ucu Kureyş kabilesine kadar dayandı

Hüseyin · 5 Aralık 2019 7:26 pm tarihinde

Arkadaslar orta cagda yapilan butun mabetleri okudum ama mabeti yapan kisi ve o kisiye zulm edeni bulamadim ya ben uanlis yoldan ilerliyorum uada bu soru bayaa kapsamli arastirma gerektiriyor

Tunahan · 6 Aralık 2019 3:15 am tarihinde

Arkadaşlar bugun doğum günüm bir güzellik yapın şunun cevabını bulunda artık başka soruya geçerim ( banada söyleye bilirsiniz kırışırız )

Fatma · 6 Aralık 2019 1:34 pm tarihinde

Ben Fîhi mâ fîh diye buldum ama yanlış çıktı

  Hüseyin · 6 Aralık 2019 10:34 pm tarihinde

  Onu ben ilk basta yazdim ama o degil

  reyhan · 7 Aralık 2019 12:44 pm tarihinde

  o mevlananın eseri diye biliyorum

Burak · 6 Aralık 2019 1:41 pm tarihinde

Arkadaslar corum ulu camın adı nedır

Esra · 6 Aralık 2019 3:03 pm tarihinde

Fahreddin Kazvînî’nin idamından sonra Argun Han’ın Yahudi asıllı veziri Sa‘düddevle, Anadolu’ya vezir olarak Şemseddin Ahmed Lâkûşî’yi gönderdi. Onunla birlikte gelen Kılavuzoğulları adlı çete Anadolu’da büyük zulümler yaptı. Vezir Sâhib Ata Fahreddin Ali’nin ölümünün ardından Moğollar’ın Anadolu halkı üzerindeki baskı ve zulümleri daha da arttı.

  mao · 6 Aralık 2019 7:41 pm tarihinde

  alakası yok o kişilerle çok yanlış yerdesin

emre · 6 Aralık 2019 6:40 pm tarihinde

minberleri abanoz ağacından yapılmış sanırım

Bukez · 6 Aralık 2019 7:11 pm tarihinde

Dört cümle kitabı değilmiş.

Hüseyin · 6 Aralık 2019 7:17 pm tarihinde

Arkadaslar 4 gunden beri arastirdigim konuda karamanoglu mehmet bey buldum ama eseri dedigini bulamadim cunku bu 3 camilerin ortak ozelligi ahsap tasarimi olmasi ve buna bagli olarak sahip ata bir cok ahsap tasarimli camiler yapmis hatta bunlarin icinde kastamonu mahmut bey camii de var ve buna zulm eden karamanoglu mehmet bey ama eserini bir turli bulamadim. Benim bu sorudan bulabildigim ancak bukadar gercekten bulan arkadasi kalpten tebrik ederim

  büşra · 6 Aralık 2019 10:08 pm tarihinde

  karamanoğlu mehmed beyin türkçe fermanı da değil

   Hüseyin · 7 Aralık 2019 1:24 pm tarihinde

   Ewet ben onu yazdim ama baskada eserini bulamadim ama yuksek ihtimalle karamanoglu mehmed beyin bi eseri ama ne o yok iste

  Arife · 10 Aralık 2019 8:18 pm tarihinde

  Karamanoğlu hakkında yazılmış eserleri denedim olmadı

Tunahan · 6 Aralık 2019 8:15 pm tarihinde

İpucularda bir * yaramıyor * ya sorudan sıkıldım

Onur · 6 Aralık 2019 9:56 pm tarihinde

İpucu dediğin doğru cevaba yaklaştırır, bu sorunun ipuçları insanın aklını daha da karıştırıyor 🙂

reyhan · 6 Aralık 2019 9:58 pm tarihinde

Bende mardin ulu cami diye düşündüm ama onu yapanı bulamadm her bulduğum bilgi alakasız çıkıyor.

gooksu · 7 Aralık 2019 1:39 am tarihinde

şunun cevabını bulana bi 2bin de ben vericem günlerimi yedin bit artık bit

Tunahan · 7 Aralık 2019 2:21 am tarihinde

Bu soru nezaman değişecek yav yeterrrrr

iso · 7 Aralık 2019 2:40 am tarihinde

bi * bulunmaz * boşuna araştırmayın

Furkan · 7 Aralık 2019 9:26 am tarihinde

Zulmeden kişi bu zulmü bana yaptığını sandı; bana yapılan zulüm geçip gitti ama vebáli onun boynunda kaldı’ yeşil camide geçen beyit.

  Jordan23 · 7 Aralık 2019 6:23 pm tarihinde

  Bu durumda zulümü yapan timur eserlerinden semerkant camiini yazdım ama olmadı cevap hakkım doldu Gûr-ı Emîr diye bi türbe de yaptırılmış cevap hakkınız var ise bir deneyin

   Hüseyin · 7 Aralık 2019 8:42 pm tarihinde

   Bunu coktan dedik ama buda degil

  BARIŞ · 8 Aralık 2019 8:05 pm tarihinde

  Bursa ulu camiini yaptıran avni paşa.Avni paşaya zulüm yapan 2. Murad 2. Muradla ilgili bir eseri soruyor bulun alın parayı

reyhan · 7 Aralık 2019 12:42 pm tarihinde

zulmeden adamı buldum ama yaptığı eseri bulamadım google da yeterli bilgi yok. zor buluruz artık cevabı

  Fed · 7 Aralık 2019 7:44 pm tarihinde

  Zulmeden adam eser yapmıyor.
  Onunla ilgili bir eseri, büyük ihtimalle bir kitabı soruyor.

   Reyhan · 9 Aralık 2019 2:05 pm tarihinde

   Sağolasın bende yorum yaptktan snra farkettim
   😀

  armila · 7 Aralık 2019 11:31 pm tarihinde

  zulmeden adam kim ?

tahir · 7 Aralık 2019 12:48 pm tarihinde

Arkadaşlar basit ortak özellikler aramayın.. mesela hepsi dörtgen yapı özelliğinde gibi.. hepsi bozunuma uğrayıp büyük tadilat görmüş, yada yangın deprem gibi afet geçirmiş olabilir.. minberleri mabede sonradan taşınmış hepsinin sanırım…
dördüncüyü yapana zulmedenin adına bir eser yapılmış.. kitap da olabiliri, kilise de, şarkı da.. geniş bakın olaya..
ve bu arada üçünde de taş ve ahşap mı kullanılmış.. roma dönemi taşları.. biraz öyle bir ayrıntı gördüm sanki..

Onur · 7 Aralık 2019 1:40 pm tarihinde

Bu 3 camideki ortak nokta ahşaptan farklı bir şey olabilir mi? Atıyorum depremde yıkılmış ve sonradan tamir edilmiş? Bunun gibi farklı şeyler olabilir, belki yanlış sulardayız

Onur · 7 Aralık 2019 3:06 pm tarihinde

Arkadaşlar aloha browser lite diye google playda bir tarayıcı var ordan araştırın bide orta birçok bilgiler çıkabiliyor

  Çağla · 8 Aralık 2019 1:29 am tarihinde

  Seninle aynı yolda ilerliyoruz sanırım. Aramalarda yazmak istediğim şey daha önce yazılmış görünüyor.

Deneme · 7 Aralık 2019 5:23 pm tarihinde

Çakma-kabartma kündekârî. Bu tek­nikte ahşap levhalar üzerine içleri yine genelde arabesk motiflerle doldurulan geometrik şekiller kabartma olarak ve birbirinden ayrık biçimde işlenmiş, ara­larına ayrıca hazırlanan çerçeve çıtaları çivilerle çakılmıştır. Bu tekniğin başlıca örnekleri Ankara Alâeddin Camii (1197-U98), Kayseri Ulucamii (1205), Kayseri Huand Hatun Camii (1237). Ankara Kızıl-bey Camii(XIII. yüzyıl), Divriği Ulucamii (1228-1229) ve Ankara Arslanhane Ca­mii (1289-1290) minberleriyle Kastamo­nu Candaroğlu Mahmud Bey Camii nin (1366) kapısıdır

Alper · 7 Aralık 2019 8:59 pm tarihinde

Hacivatla karagöze mi yönelsek ?

Dogan · 7 Aralık 2019 9:27 pm tarihinde

Abaka han konu bu önemli olan onunla ilgili eseri bulmak

  armila · 7 Aralık 2019 11:55 pm tarihinde

  zulmeden kişi abaka han ve onun eserini bulmamız gerekiyor anlamadım ?

Burcu · 7 Aralık 2019 10:59 pm tarihinde

Son ipucu almaya deger mi?

  Matiz · 7 Aralık 2019 11:25 pm tarihinde

  *

  Tunahan · 8 Aralık 2019 12:47 am tarihinde

  Bir * yaramıyor almayın

  Melisa · 9 Aralık 2019 1:16 pm tarihinde

  Hayirr

Çağla · 7 Aralık 2019 11:20 pm tarihinde

Herkes aynı yolda ilerliyor, yönü değiştirmek lazım galiba

  Hüseyin · 8 Aralık 2019 1:03 pm tarihinde

  Ama bu ucunun tek ortak yonleri ahsap islemeleri baska ortak yonleri yok baskada yol bulamiyorum tekrar tekrar basa donuyorum ilerledigim yol ayni

   Okan · 10 Aralık 2019 11:48 am tarihinde

   Yav adamlar sorunun cevabini verirken kiblelerinin ayni yöne bakmasi diye basit bir ortak noktada belirtebilir. Bunu bilemeyiz. Sarı çizmeli mehmet ağa arada bul..

murat · 7 Aralık 2019 11:51 pm tarihinde

Murder’s Immortal Mask denendi.

armila · 7 Aralık 2019 11:56 pm tarihinde

birisi bana zulmeden kişiyi söyleyebilirmi artık eserini kendim bulmaya çalışırım zaten gına geldi bakmaktan

  Mustafa · 11 Aralık 2019 1:29 pm tarihinde

  Abaka han

   Arife · 14 Aralık 2019 1:09 am tarihinde

   Neye dayanarak söyledin acaba

Xcmvıı · 8 Aralık 2019 7:24 am tarihinde

Cidden çok sıkıcı olmaya başladı, ipuçları yeterli değil. Araştırma yapılacak kaynaklar da kısıtlı.

Hamza · 8 Aralık 2019 11:22 am tarihinde

İpucu alan varsa söyleyebilir mi?

Ejejjeje · 8 Aralık 2019 1:08 pm tarihinde

Divriği ulu camii ile ortak özellikleri çok

Bukez · 8 Aralık 2019 7:12 pm tarihinde

haşhaşiler kurucusu hasan sabbah, selçuklu sultanlarının baş veziri nizamülmülk, büyük şair, bilim adamı ömer hayyam zulüm yapan hasan sabbah olabir mi?

  Bukez · 8 Aralık 2019 7:23 pm tarihinde

  Ünlü Nasıreddin el Tusi tarafından yazıldığı belirtilen “Sergüzeşt-i Seyyidne” eseri Hasan Sabbah’ın hayatı ilgili ama olmadı.

  By astronot · 8 Aralık 2019 9:21 pm tarihinde

  Hasan sabbahın fedaileri vardı onlarda suikascı idi

Hüseyin · 8 Aralık 2019 9:59 pm tarihinde

Arkadaslar biz yanlis sularda yüzüyoruz bu sorunun icinde baska bise var

Tunahan · 8 Aralık 2019 10:36 pm tarihinde

Bu soru nezaman değişecek yemin ediyorum bunaldım ya doğru düzgün ipucuda vermiyor boşuna zaman kaybı

EminAslan · 8 Aralık 2019 11:51 pm tarihinde

Arkadaşlar saçma gelebilir ama ortak yönlerinden biri hepsi dikdörtgen yapılı camiler. Ve kitabeleri bulunmuyor. Buradan ilerleyebilirsiniz. El cezeri ile ilgili kaynaklara ulaştım ama zülm falan bulamadım kitap yani

Nazlı · 9 Aralık 2019 12:02 am tarihinde

Timur la alakalı bişey ola bilir mi ya

Erkan Çekici · 9 Aralık 2019 12:07 am tarihinde

Bu camilerin ortak özelliği seyahatnamede geciyor olmaları olabilir mi, yine seyahatnamede gecen bir camide Amasya’daki Yıldırım Han Camii. Yıldırım Han Camii Yıldırım Beyazıt tarafından yaptirilmisti ve Yıldırım Beyazıt da Timur tarafından esir edilerek zulme uğramıştı. Bu anlamda zulmeden kişinin Timur olduğunu düşünüyorum. Timurla ilgili, Beatrice Forbes Manzin Timurlenk adlı bir eseri var yine Timurun günlükleri, Tuzukat-i Timur diye de ayrica bir eser var. Beatrice in eserinin ingilizce adını ve Tuzukat-i Timur seçeneklerini denedim ikisi de olmadı. Hakkı olan varsa buradan yola çıkabilir kanaatindeyim

  Nazlı · 9 Aralık 2019 1:39 am tarihinde

  Timur için yazılmış günümüz eserlerinden bir kitap ola bilir mi bilemedim.Dönemi araştırırken cevaptan uzaklaşıyormuşuz gibi

  Büşra · 9 Aralık 2019 2:20 am tarihinde

  Üç cami de 1300lü yıllarda yaptırılmıştır. Yapılan kazılarda Yıldırım Han caminin 1400lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmekte. Bu durumda bu yapı üç camiden sonra yapılmış oluyor, olamaz.

   Melisa · 9 Aralık 2019 1:15 pm tarihinde

   Busra bu camilerden eskiymis kardesim

  Ridvan · 9 Aralık 2019 9:39 pm tarihinde

  Tuzukati timur denendi ama yanlis cevap bende burada tikandim

mehmet · 9 Aralık 2019 1:02 am tarihinde

Acâibü’l-makdûr fî nevâibi denendi

Büşra · 9 Aralık 2019 2:06 am tarihinde

Gazaniyye ve darussıhha da denendi

Onur · 9 Aralık 2019 3:26 am tarihinde

Libellus de Notitia Orbis denendi

Rahmet kabul · 9 Aralık 2019 3:44 am tarihinde

Mabet diye tek camilere kafa yoruyoruz. Bu mabet pekala kilise,sinagog,havra,katedral de olabilir.

Mümin · 9 Aralık 2019 9:22 am tarihinde

Arkadaşlar Bi kere mabetin adı yaptıran kişinin adıyla aynı olması gerekir. Bunu unutmayın ikinci olarak pervane medresesi süleyman pervane tarafından yaptırılmıştır ve bu üç camiden önce yapılmıştır. Ahşap kullanılmıştır. Abaka han tarafından zulme uğramıştır. 22 adet abaka hana eser yazılmıştır. Buradan deneyin

  Tunahan · 9 Aralık 2019 10:28 am tarihinde

  22 tana eser var diyorsun ben 2 tane zor buldum su soruyu bilinde başka soruya geçek sıkıldım valla

  Hakflflşdşfc · 9 Aralık 2019 11:33 am tarihinde

  Abaka han a zulüm yapılmış ve zulüm yapanı buldum eserlerini de denedim ama onlarda olmadı

  kemal soysal · 9 Aralık 2019 7:19 pm tarihinde

  mabede kendi adını veren kişi deseydi senin tezin doğru olurdu. Ama mebede ismini veren kişi diyor bir kelime oyunu söz konusu.

HALB · 9 Aralık 2019 12:43 pm tarihinde

Arkadaşlar cevap kuvvetle muhtemel 2. Süleyman (eşrefoğlu süleyman bey) ile alakalı. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Açıklama: konya beyşehirde bulunan eşrefoğlu camii, süleyman bey ilhanlılarla yapılan savaşı kaybederek katlediliyor (timurtaş bey tarafından) yani eser timurtaş bey ile alakalı daha önceden farklı 2 cevap denediğim için son hakkımı “MANASTIR VİLAYETİNİN TARİHÇESİ” olarak kullandım ancak yanlış çıktı. Google akademik üzerinden pek faydalı sonuçlar bulunmuyor bu sebeple elinde tarih ansiklopedisi veya benzeri bir kaynak olan kişiler cevabı kolaylıkla bulacaktır.

Herkese kolay gelsin 🙂

  Musa · 9 Aralık 2019 2:36 pm tarihinde

  5 hakkım var varsa başka tahminin deneyebilirim

   HALB · 10 Aralık 2019 1:02 am tarihinde

   Aslında haklarım bitince bıraktım araştırmayı, işine yarar bişeyler bulmuşsundur umarım, yani umrarım doğru iz üzerindesindir 🙂

Ayse · 9 Aralık 2019 1:47 pm tarihinde

ARKADASLAR BENIM 1 HAKKIM KALDI BILEN VARSA SOYLEYIN NOLUR BENIM GERCEKTEN IHTIYACIM VAR LUTFEN SOYLESIN BILEN VARSA

Musa · 9 Aralık 2019 2:37 pm tarihinde

Tahmin ettiğiniz başka şeyler varsa söyleyin de ona göre ilerleyelim 5 cevap hakkım var daha mantıklı bir ciçevao bulamadım fikri olan varsa söylesin deniyeyim

Samet · 9 Aralık 2019 2:53 pm tarihinde

Verilen yapıların en belirgin ortak özelliği ahşap üzere kalem işi kullanılması, ortaçağ mimarisinde yalnızca 17 yapı var bu şekilde, bu yapıların 10 tanesi deri ve alçı kaplama olduğu için onları dışarda tuttum, kalan 7 binanın üçü zaten öncül ikisinin ismi şahıs değil diğer ikisi Beyşehir Eşrefoğlu (zulmeden Demirtaş Noyan) ve pervane medresesi (zulmeden abaka han) bunlar haricinde o döneme ait iki eser daha var Alaaddin camii ve er sultan hallaç türbesi, ben sıkıldım birakıyorum

  Engin · 9 Aralık 2019 9:04 pm tarihinde

  Mesâlikü’l-ebṣâr fî memâliki’l-emṣâr denendi yanlış cevap

Onur · 9 Aralık 2019 3:29 pm tarihinde

Arkadaşlar son ipucu almaya değermi ipucu yayınlanacak 8 de alsammı almasammı

  mitgörevlisi · 9 Aralık 2019 9:09 pm tarihinde

  alma

  Memo · 9 Aralık 2019 9:35 pm tarihinde

  Al

  Mercannn · 10 Aralık 2019 2:48 pm tarihinde

  Diğer ipuvlari ne abi Allah rızası için yazın ya param kalmadı

Sezar · 9 Aralık 2019 4:27 pm tarihinde

Buldum diyen arkadaşlar nerede ? Buraya gelip boş yapmayın. Neyse keyfim yerinde. Önceki yarışmanın parasını şimdi yatırdılar. Bulunmaz bi soru sordular bu sefer, uğraşamam.

  Cengiz · 9 Aralık 2019 5:53 pm tarihinde

  Sen niye boş yapıyosun o zaman ? Yazdığın mesajın bir içeriği vermek istediği bir iletisi yok . tek yapmaya çalıştığın kazandığın bir yarışmayla hava atmaya çalışmak. Güle güle harca paranı yinede afiyet bal şeker olsun. Ama benimde aklımda bir soru var hem kriptografı hem ruvigoyu bilecek kadar kültürlü bir insana bu sorunun çerez gibi gelmesi gerekmez mi ?

   Sezar · 9 Aralık 2019 7:12 pm tarihinde

   Önceki soruda elle tutulur veriler vardı. Bunda camilerin onlarca ortak özelliği var, hangisiyle alaklı hangi mabet yapılmış konusu bir sürü kapıya çıkar. Ruvigo sorusu ayrıca kolaydı. Kriptografı çözdükten sonra 2 saat arayıp onu da buldum. Önceki soruda hepinizi şaşırtan gökbilimci meselesiydi. Onu da kaynaklarda “astronomer” diye aramadan bulamazdınız. Şahsen ben sadece oğlunun hapiste doğma olayını arayıp buldum soruyu.

    ibrsgbn · 9 Aralık 2019 8:41 pm tarihinde

    Astronomer diye aradım her milletten ama ipucu almamıştım tüh bee

    Cengiz · 10 Aralık 2019 4:56 am tarihinde

    Astronomer olarak aratmadan bulamayacak isek eğer tek akıl eden senmişsin bunu demek ki yada sağlam tüyo almışsın helal olsun diğer tüm kullanıcılar olarak akıl edememişiz bak işe , artı ruvigonun o sorusunu yalnızca 2 saatte bulduysan eğer bu sorunun verilerine atıp tutmayacaksın , çünkü tasarımcısının soyadını kullanmadığı veya göremeden öldüğü binlerce yapı ve binlerce şahıs var. Çelişkili laflar bunlar

GÖKSEL · 9 Aralık 2019 5:23 pm tarihinde

kimse buldum dememiş kardes sende boş yapma

  Sezar · 9 Aralık 2019 7:15 pm tarihinde

  Konunun başında bir sürü kişi buldum diye masaj attı. Hatta paranın yükselmesini bekliyorum falan dediler. Boş yaptığım falan yok. Sadece boşuna uğraşmayın diyorum. Birkaç ipucu daha lazım bulmak için. Sonraki ipucu büyük ihtimalle yazarın eseriyle alaklı olur yani yine bağlantı bulmak zor olacak. Daha hangi mabet olduğu kesin bulunmuş değil. O yüzden aramayın 10. ipucunda falan bulunur anca soru.

   GÖKSEL · 9 Aralık 2019 8:53 pm tarihinde

   mabedi buldum kardeş zaten eseri arıyorum ben

    Mustafa · 9 Aralık 2019 9:51 pm tarihinde

    Mabed eşrefoğlu süleyman camisi mi kardeş

   GÖKSEL · 9 Aralık 2019 8:53 pm tarihinde

   dediğin gibi bulmuş olsalardı soru kalkardı

TripleX · 9 Aralık 2019 6:04 pm tarihinde

İpucu satın alan arkadaşlardan gönlü bol olanlar paylaşabilir mi 🙂

  Sezar · 9 Aralık 2019 7:19 pm tarihinde

  Beni bulursan veririm ipuçlarını. 1. ipucu: Ben bir erkeğim. 2. ipucu: 2 adım var ama birini kullanmıyorum. 3. ipucu: Deve 4. ipucu: Müzik grubuyla alakalı. Bahsedilen kullanıcı adını instagram arama kısmına tam ve eksiksiz şekilde yazarsan ulaşabilirsin bana ;))

   TripleX · 9 Aralık 2019 8:09 pm tarihinde

   yok devenin nalı 🙂

   ibrsgbn · 9 Aralık 2019 8:39 pm tarihinde

   Kullanıcı adını buldum son ipucunun gelmesini bekliyorum 😀

   Burak,deve demek değildir. · 10 Aralık 2019 3:59 pm tarihinde

   Burak boş yapma.

Bugra Batın · 9 Aralık 2019 6:34 pm tarihinde

Amaaan bee 😀

Mustafa · 9 Aralık 2019 7:44 pm tarihinde

Gümüşhane de olabilir arkadaşlar.

  Hüseyin · 9 Aralık 2019 9:51 pm tarihinde

  Siradaki ipucu gumushaneyle ilgili mi

   zındık · 9 Aralık 2019 10:30 pm tarihinde

   ne gümüşhanesi lan boş yapma

   Mustafa · 9 Aralık 2019 11:11 pm tarihinde

   Bulmaya çalıştığımız cami bu üç cami den önce yapılmış. Ve ortak özelliği ahşap olması.

Ebrar · 9 Aralık 2019 8:59 pm tarihinde

II murat zulüm ettiği kişi Hacı Ivaz ve Hacı Ivaz Paşa camii burdan çıkabilir

  TripleX · 9 Aralık 2019 9:29 pm tarihinde

  Camilerin ortak noktası ne peki?

   asds · 9 Aralık 2019 10:31 pm tarihinde

   cami olması

timur · 9 Aralık 2019 9:07 pm tarihinde

Unesco geçiçi listede olan zulüm görmüş ismi mabed olan st.paul kilisesi var. Araştırıncada aziz paula zulmeden kişi roma imparatoru neron. Hangi eseri olduğunu artık siz bulun ama doğru cevap çıkarsa ve benim hakkım yetmediyse çok üzülürüm. girdiğim eser isimleri annales, neron baiae , neron at baiae , the acts of peter . Yeni ipuçları elinde olan keşke paylaşsa bilirsem onada pay veririm söz 😀

  ibrsgbn · 9 Aralık 2019 10:43 pm tarihinde

  üstte verilen 3 caminin de geçici listede olduğuna emin misin ben birinde gördüm sadece

  sam · 9 Aralık 2019 10:45 pm tarihinde

  geçici listede çorum yok ki

  TripleX · 9 Aralık 2019 10:47 pm tarihinde

  Ortak noktayı ne olarak belirlediniz?

  Alperen · 9 Aralık 2019 10:47 pm tarihinde

  1 tane bende harcadım bulamıyorum cevabı

  dogukan · 9 Aralık 2019 11:29 pm tarihinde

  corum ulu cami unesco listesınde yok

  Salih · 10 Aralık 2019 12:08 am tarihinde

  Kardeş nerden baktın isimlere

  Fatih · 10 Aralık 2019 12:45 am tarihinde

  UNESCO dunya mirası ortak özellikler olabilir diye dusunuyordum ama bir kaç gün önce UNESCO liste açıkladı tekrar ama Türkiye’den eser yok diye hatırlıyorum…

Sezar · 9 Aralık 2019 10:22 pm tarihinde

Hepinizin gözden kaçırdığı bir ortak noktası var bu camilerin. Umarım bahsettikleri ortak nokta budur.

  TripleX · 10 Aralık 2019 9:42 am tarihinde

  Aydınlat bizi bro. Instagram kullanıcı adını verdiğin gibi olmasın ama 🙂

  brütüs · 10 Aralık 2019 10:33 am tarihinde

  bizi de görsene kardeşim yoksa arkandan vururum

  Hüseyin · 10 Aralık 2019 5:39 pm tarihinde

  Mutemel bu camilerin baska ortak noktasi var ama ne

Onur · 9 Aralık 2019 10:52 pm tarihinde

Kaç ipucu daha gerekiyor doğru cevabı bulmak için 🙁

Tuğba · 9 Aralık 2019 11:02 pm tarihinde

Cami olma ihtimali yok tapınak kilise ya da sonradan camiye dönüştürülmüş kiliseleri de araştırdım ama sonuca ulaşamadım

Vilyane · 9 Aralık 2019 11:12 pm tarihinde

Eh, hatrı sayılır bir müddet cevabın peşinde oldum. Kafa karıştırıcı husus inşa tarihi hakkında. Daha fazlasını burada yazamam.

Kiliselere adını veren eşhasın neredeyse hepsi İsa’dan sonraki ilk birkaç yüzyılın önemli azizleri. Zulüm zâten Allah’a bereket. İpucu olan üç camii de eğer konunun mütehassısı değilseniz oturduğunuz yerden cevabı bulmanıza da yardımcı olmaz. Birkaç ipucu daha lazım ki bulabilelim.

gooksu · 9 Aralık 2019 11:29 pm tarihinde

bir şeyi çok merak ediyorum bu sorunun cevabı uzun süre bulunmazsa soru iptal edilir mi kriptografta yeni sayılırım pek bilgim yok geciken sorularla ilgili

  GÖKSEL · 10 Aralık 2019 12:38 am tarihinde

  Yeni ipucu verilir soru elbet bulunuyor

  Son Kriptograf Bükücü · 10 Aralık 2019 2:45 am tarihinde

  İlk soru 1 aydan fazla süre cevaplanamamış cevabı bulan 10.000 küsur lira almış yani asla iptal olmaz merak etme

  zındık · 10 Aralık 2019 4:31 am tarihinde

  edilmez

Onur · 10 Aralık 2019 12:50 am tarihinde

Arkadaşlar benim cevap hakkım bitti tamtamına 100 liralık cevap hakkı aldım pazartesi gününden beri şunu deneyin şu soru bi değişseydi gari index rerum a se gestarum diye bir eser var bulamadım diye kafamı duvara vuruyom burnum kanadı sıkıntıdan

  Mercannn · 10 Aralık 2019 2:40 pm tarihinde

  İpucu satın aldınız mı diğer ipuçlarını bilen varsa yazsın ya

ALPER · 10 Aralık 2019 1:52 am tarihinde

Gül Camii pek yakın geldi.Eski kilise ismi verilen kişi zulme uğramış.Zulmü yapan III.leon ama bir türlü eseri bulamadım.

  brütüs · 10 Aralık 2019 6:18 pm tarihinde

  Baktım ama yapılış tarihi hakkında kesin bilgi yok orta çağdan önce de olabilir

   keje · 11 Aralık 2019 9:35 pm tarihinde

   ismi verilen kişi 3. leon tarafından zulme uğramamış başka biri tarafından zulme uğramış

Suphi · 10 Aralık 2019 4:26 am tarihinde

cevap hakkım kalmadı ama buraya yazayım dedim ‘ Mektûbât ‘ olabilir diye düşünüyorum deneyen oldu mu bilmiyorum. içerisinde emir ve vezirlere nasihat edilmiş 147 mektup var

  deneme · 10 Aralık 2019 11:07 am tarihinde

  degil

TripleX · 10 Aralık 2019 12:05 pm tarihinde

Orta çağ 1000 yıldan uzun bir süreyi kapsıyor. Bu sürede sayısız mabet yapılmıştır. İlk olarak bu üç caminin belirgin olan ortak özelliği neyse o bulunmalı. Bunu bulmadan kimse sonuç çıkarmaya çalışmasın. Ahşap olmalarıyla ilgili üzerinde durulmuş ama tam olarak bence net değil gibi bu durum. Gerçekten net bir fikri olan varsa mail atsın konuşalım: slanthelix@gmail.com

ali · 10 Aralık 2019 2:06 pm tarihinde

cevap :Câmiʿu’t-tevârîḫ

Nazlı · 10 Aralık 2019 3:34 pm tarihinde

Bu mabetlerden daha eski bir şahsın ardına yapılmış bir cami ona zulmeden e yazılmış eser.Birsürü şey çıkıyor.*.Sarı çizmeli Mehmet ağa.İpuçları hiç bişey e yaramıyor ya.

İlberinsolts · 10 Aralık 2019 3:51 pm tarihinde

Adamı buldum eserler çok fazla ayrıca kriptograf yetkililerinden bakan varsa söylesin eserin latince isminimi ingilizce isminimi yunancayımı yazcaz

  Arife · 14 Aralık 2019 1:03 am tarihinde

  Google dan aratarak bulabilir miyiz peki ? Herkes googledan bulamazsın diyor.

Ali · 10 Aralık 2019 4:19 pm tarihinde

Diğer dört ipicunu aldım ama elle tutulur bisey yok. İpuçlar�yeterli değil

  İlkay · 10 Aralık 2019 5:16 pm tarihinde

  ipuclarını bizle paylaşırmısınız

  Kcjck · 10 Aralık 2019 6:47 pm tarihinde

  Bizede söylesene

Onur · 10 Aralık 2019 5:44 pm tarihinde

HUDÂVEND HATUN KÜMBETİ deneyin arkadaşlar benim cevap hakkım kalmadı

  Arife · 10 Aralık 2019 8:46 pm tarihinde

  Yanlış cevap

Sezar · 10 Aralık 2019 7:58 pm tarihinde

3 liralık ipuçları için burada dilenip durmayın. 10 dakika sokakta gezseniz 3 lirayı yerden bile toplayabilirsiniz.

  Cengiz · 10 Aralık 2019 10:38 pm tarihinde

  Dilenmek ? Burası yardımlaşma forumu olarak kullanılabilir kardeşim insanlar istediğini de yazabilir böyle aşağılayıcı laflar hoş mu ? Senin mantıkla işe gitip çalışmaktansa ayda 4 bin küsur lira kazanabilcez sokakta gezerek aasfhfsaadga

   Sezar · 11 Aralık 2019 12:46 am tarihinde

   Biraz beynin varsa “burası” dediğin sitenin ipucu paylaşmayı yasakladığını okuyabilirsin yukarıda. Ayrıca bu adamlar parayı babalarının hayrına dağıtmıyor. Kâr amacıyla yapılan bi iş var burada. Kendini uygulamayı yapanların yerine koyarsan daha iyi anlarsın. Senin dediğin gibi olursa bi kişi ipucu alır yayınlar ve kimse ipucu satın almak zorunda kalmaz. Ayrıca cevabı söyleyin diyen insanlar da gelip dilenmesin burada. Site yöneticilerinin bu dilenci yorumlarını yayınlamamasını rica ediyorum.

    Cengiz · 11 Aralık 2019 1:59 am tarihinde

    Biraz beynim olsa zaten konuştığum kişi sen olmazsın, aynen beynim yok o yüzden birincisi, ikinci olarak bu sitede yasak olduğu yazısını zaten okudum ancak bunu engelleyemezler malesef ipuçlarının paylaşıldığı siteler mevcut senden çok daha araştırmacı ve beyinsiz biri olmama rağmen ben bile bulabildim bu siteleri senin kadar araştırmacı biri nasıl bulamadı cidden hayretler içindeyim. Bir diğer merak ettiğim konuda kar amacamacı çok haklısın para için yapılan bir var peki bu düşünceni her konuda uyguluyormusun? Mesela dinlediğin her şarkıcının cd sini alıyormusun ? Veya izlemek istediğin her güncel filmlerin tümüne sinemaya gidip veya dvd sini alıyormusu? Vb. Örnekler kar amacıyla yapılıyor ya onlarda yoksa sadece burada mı duyar kasıyorsun ipucı almaya durumu olmayan rakiplerin senle eşit şarta gelmesin diye ? Ayrıca bu yarışmanın araştırma ve akıl yürütme yarışması olduğunu biliyorsundur çünkü ben bile okudum öyle yazdığını o halde rakiplerinin eşit şartlarda olması neden rahatsız ediyor ? Son olarak da dilenci diye tabir ettiklerinin yorumu neden rahatsız ediyor ki okumazsın olur biter zaten ipucı ve cevabın burada yayınlanmayacağını biliyorsun neden burda takılıyorsun ?

     Sezar · 11 Aralık 2019 12:36 pm tarihinde

     Senin gibi fakir ezikleri görmek için burada geziyorum.

     Onur · 11 Aralık 2019 6:49 pm tarihinde

     * hacı mehmet aytaç niye herkesin hakkına giriyon * sen

     Cengiz · 11 Aralık 2019 10:13 pm tarihinde

     Fakir ? Anlıyorum 2 bin için uğraşan zengin

Suphi · 10 Aralık 2019 9:07 pm tarihinde

– TÂRÎH-i CİHÂNGÜŞÂ
– Nasîrüddîn-i Tûsî
cevap hakkım kalmadı ama yinede arastırmaya devam ediyorum. bu 2 eseri deneyebilirsiniz veya deneyen oldu mu?

  Arife · 11 Aralık 2019 2:07 am tarihinde

  Benim hala hakkım var bu yazdiklarini araştırdım ama alakasız bence

Onur · 10 Aralık 2019 9:42 pm tarihinde

Numan bin koyunluca ahmet arkadaşlar bunun eserlerini araştırın benim cevap hakkım bitti bunla ilgili olabilir

Onur · 10 Aralık 2019 11:10 pm tarihinde

Arkadaşlar 4 ipucunu arapcaya çevirin google playda tevakku sözlük var ordan bakın size doğru ipucunu gösterecek oraya yazın arapçaya çevirerek

  Cemre · 10 Aralık 2019 11:18 pm tarihinde

  Neden böyle bir şey yapalım ki

  celal · 10 Aralık 2019 11:20 pm tarihinde

  diğer 4 ipucunu söyleyen biri olursa cevabı net şekilde bulurum.

  Cemre · 10 Aralık 2019 11:45 pm tarihinde

  4 ipucunu Arapçaya çevirmek mi 🙂 saçma 🙂

  Kamil · 11 Aralık 2019 1:23 am tarihinde

  Dogru cevabı bulmana yaramadi sanirim

Cemre · 10 Aralık 2019 11:47 pm tarihinde

Yorumum neden yayınlanmıyor

Vedat · 11 Aralık 2019 12:11 am tarihinde

Dogru olan ortak ozellik bulunursa cevapta kolay bulunur

  zındık · 11 Aralık 2019 9:30 pm tarihinde

  yapma yav

  Eren · 12 Aralık 2019 4:15 pm tarihinde

  Ortak özellik hepsi ahşap tavan la yapılmış ve bu özellikte olan eşrefoğlu cami var bunu yaptıran eşrefoğlu süleyman bey anadolu valisi demirtaş noyan tarafından zulme uğruyor bununla alakalı bi eserde müsameret ül-ahbar ama bunu yazınca kabul etmiyor

Black · 11 Aralık 2019 12:29 am tarihinde

Şöyle ki 3. Alaaddin Çorum camisini yaptıran kölenin sahibi ,bunun abisi izeddik keykavus ve bu da emir Mahmut beyin Kastamonu camisini yaptiranin düşmanı, hacı bayram ise alaaddinin öğretmeni!!!

  Hüseyin · 11 Aralık 2019 12:55 am tarihinde

  Ya kardesim sacma yorum yazip insanlarin kafasini niye karistiriyorsun bulduysan cevabi bil bulamadiysan sacma seyler yazipta insanlarin kafasini karistirma.

  Ayyuka · 11 Aralık 2019 1:32 am tarihinde

  Ortada bir hikaye var yani. Ama bu hikayenin hiç bilinmiyor olması gerek.eğer bilinen bir hikaye olsa bulunmus olması gerekirdi.bence bu şekilde biryere varılmaz

Kriptograf bükücü · 11 Aralık 2019 2:17 am tarihinde

Cevabı buldum paranın artmasını bekliyorum

  TripleX · 11 Aralık 2019 11:06 am tarihinde

  Sana “yav he he” demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.

  Onur · 11 Aralık 2019 2:16 pm tarihinde

  Bulduysan cevabı yaz * herkesin kafasını karıştırıp durma

  Onur · 11 Aralık 2019 2:22 pm tarihinde

  Hakkında işlem yaparım bak ben 3 sınıf emniyet müdürüyüm ankarada herkesin kafasını karıştırıp durma hasan basri özgül yaz b ulduysan

   Hasan Basri ÖZGÜL · 11 Aralık 2019 9:14 pm tarihinde

   Yukarıdaki yorumu yazan ben değilim bu bir…Cevabı bulmuş olsaydım buraya buldum diye yazmak yerine programa yazar sonra da kazandığımı gelir beyan ederdim bu da iki…senin gibi makamından güç alan tiplerden korkmuyorum bu da üç…son kriptograf bükücü diye rumuzumu kullanan şahıs senin de Allah belanı versin bu da dört

  GÖKSEL · 11 Aralık 2019 3:13 pm tarihinde

  millet uğraşmasın diye cevabı buldum falan çekıyolar yeni bi ipucu geliyo bulduysan bile ipucuyu senden önce alıp cevaplayan biri cıkarsa görürsün paranın artışını 😀

İsimsiz deneyen · 11 Aralık 2019 12:39 pm tarihinde

Geyhatu – gazanhan a kadar kovaladım. Onunla ilgili 2 eser vardı.
Tebriz de ki Şenbigāzân Külliyesi (başka isimleride var bunu denedim) ve camiüt teravihdi 2sini de denedim 2si de çıkmadı. Bu yoldan gitmek isteyen varsa düşünsün

Melik çağlar · 11 Aralık 2019 1:17 pm tarihinde

Buldum fiyat artsın diyen zartlaklar bi aradan çıksın

Onur · 11 Aralık 2019 4:49 pm tarihinde

erzurum Çifte Minareli Medrese eserlerini bi araştırın arkadaşlar bu olabilir benim cevap hakkım kalmadı

neresionline · 11 Aralık 2019 5:32 pm tarihinde

Eseri yazan mevlana ama bir ton eseri var hangisi acaba.

  MEHMET · 11 Aralık 2019 6:08 pm tarihinde

  SANA ESERİ YAZAN DEMİYOR ONUNLA İLGİLİ DİYOR HERKES YAZMIŞ OLABİLİR ONUNLA İLGİLİ OLMASI LAZIM

  Melik çağlar · 11 Aralık 2019 8:15 pm tarihinde

  Mevlâna kime zulmetmiş:)

   neresionline · 11 Aralık 2019 10:16 pm tarihinde

   sen bende hiç uğraşma buralarda daha soruyu bilmiyorsun. Zulmü yapan kişi kendi kendine eser yazmamış. Zulmü yapan kişi hakkında biri eser yazmış ve o eserin adını soruyor. Ben de diyorum ki bu eseri mevlana yazmıştır. Biliyorum yine anlamayacaksın ama.

  Uğur · 14 Aralık 2019 7:52 am tarihinde

  Nasreddin hoca ahi evren

Onur · 11 Aralık 2019 5:42 pm tarihinde

E. Meyer, Geschichte der Botanik böyle bir eser var arkadaşlar bunu bi deneyin

  Melik çağlar · 11 Aralık 2019 8:14 pm tarihinde

  Neye gore buldun dostum bunu

Sezar · 11 Aralık 2019 7:34 pm tarihinde

Cevabı buldun kimsenin bulamayacağına eminim para 3000-4000 civarı olsun onu bekliyorum

  Onur · 11 Aralık 2019 9:11 pm tarihinde

  Yaz * o zaman soru değişsin yalan söylüyorsun bulamadın sende

  GÖKSEL · 11 Aralık 2019 9:19 pm tarihinde

  ben bütün ipucuları aldığım halde bi sonuca varamadım ve bu soru bu kadar arandıktan sonra sen cevabı bulacaksın ve bekleyeceksın oylemi yeme bizi,

   Mercannn · 12 Aralık 2019 11:29 am tarihinde

   Diğer ipuvlari ne abi Allah rızası için söylesin alan biri ya

  keje · 11 Aralık 2019 9:37 pm tarihinde

  aferin *

  Melik çağlar · 11 Aralık 2019 9:57 pm tarihinde

  Halaminda bıyığı olsa amcam olurdu:D

  Bugra Batın · 11 Aralık 2019 10:15 pm tarihinde

  Peki paşam

  Karavana · 12 Aralık 2019 12:02 am tarihinde

  Reis netten mi araştıyorsun yoksa kaynak falan mu

Sezar · 11 Aralık 2019 9:04 pm tarihinde

Son ipucundan sonra nihayetinde cevaba eriştim. Boş temennilere kendinizi kaptırmayın. Fazlasıyla zor.

  Hüseyin · 11 Aralık 2019 10:32 pm tarihinde

  Valla ipucu dedigin cevaba yaklastirir bu ise sorudan tamamen kopuyor bu soruyu bilenl elini operim yani

   Onur · 11 Aralık 2019 10:52 pm tarihinde

   Son ipucunu satın alsammı kardeş başladığı günden beri 200 lira param gitti ipucuna cevap hakkına sence bulabilirmiyim

    Mercannn · 12 Aralık 2019 11:29 am tarihinde

    Diğer ipuvlari ney param yok açamadım

  Sezar · 11 Aralık 2019 10:57 pm tarihinde

  Adımı kullanarak neden saçma sapan şeyler yazıyorsun?? Zoruna mı gitti bazı söylediklerim?

  Onur · 12 Aralık 2019 4:03 pm tarihinde

  * o zaman yaz da soru değişsin herkesin aklını karıştırıp ben senden önce cevaplayım o zaman gör hacı mehmet aytaç

Busra · 11 Aralık 2019 9:27 pm tarihinde

Hammer purgstall osmanlı tarihi çok uyuyor cevaba ama olmadi hammer ile ilgili sonuca ulaşan varmı başka

  Engin · 12 Aralık 2019 12:02 am tarihinde

  Hammer tarihi ile Geschichte der Osmanischen Dichtkunst denedim yanlış dedi

   Busra · 12 Aralık 2019 8:57 am tarihinde

   Umberto eco orta cag
   Bu da degil

Bay KriptoKraf · 11 Aralık 2019 9:57 pm tarihinde

Araştırmalarım doğrultusunda gördüm ki doğru cevap samanlıkta iğne aramak gibi bir şey. Size kolay gelsin

Asikral · 11 Aralık 2019 10:26 pm tarihinde

Bende buldum hatta isi baya farkli yerlere gitti mersin konya felan ama su an bir ildeyim ve o zulum edeni buldum sadece geriye kalan onun gectigi eser onu bulsam her sey hallolur

  Hüseyin · 11 Aralık 2019 10:34 pm tarihinde

  Iste o zor bulunuyor

  TripleX · 12 Aralık 2019 8:33 am tarihinde

  rüya görüyorsunuz

Rain · 11 Aralık 2019 11:26 pm tarihinde

Millet buldum demiş ben hâlâ mabedi arıyorum. Ahşap, kalemişi falan ortak da hicbir şey anlamadım ya, diğer ipucular da işime yaramadı

Rain · 11 Aralık 2019 11:31 pm tarihinde

Gerçekten bulan biri varsa alsın şunu ya, beynim yandı artık

  TripleX · 12 Aralık 2019 9:31 am tarihinde

  bulsa biri alırdı şimdiye kadar. herkes atıp tutuyor.

Busra · 11 Aralık 2019 11:36 pm tarihinde

Ben mabedi aramaktan vazgeçtim zulm eden kişi çıkmıyor tokat erbay da ömer paşa cami ye adini veren silahtar omer pasa camiyi yaptıran değil adını veren velhasıl. Adam zulme uğramamış direk eserleri araştırıyorum ama çok zor bulamıyorum

  Gökhan · 12 Aralık 2019 3:46 am tarihinde

  Eşrefoglu camini buldum. Süleyman bey yaptırmış. İlhanlı valisi Timurtaş noyan bu adama zulüm etmiş. Caminin yapılışı 13.yy.

   Busra · 12 Aralık 2019 8:53 am tarihinde

   Yaptirani değil adını vereni ariyoruz

    Eren · 12 Aralık 2019 4:07 pm tarihinde

    Eşrefoğlu cami ye adını veren kişi zaten Eşrefoğlu süleyman bey

  TripleX · 12 Aralık 2019 9:32 am tarihinde

  ipucunda açıkça zulme uğramıştır diyor. zulme uğramamışsa nasıl zulmeden kişiyle ilgili eser bulabilirsiniz ki?

Bugra Batın · 12 Aralık 2019 2:24 am tarihinde

Çoğu cami veya mabet’in isim vereni zulme uğramış.

  Zuleyha · 13 Aralık 2019 8:52 pm tarihinde

  Herkes zulme ugramis zulme ugramayan yok valla o devirde

Derman · 12 Aralık 2019 8:20 am tarihinde

Tahminime göre yıldırım beyazid cami Yıldırım Beyazıt Timur tarafından zulme uğramıştır bununla ilgili birçok eser var ben birkaçını denedim cevap haklarım doldu size bol şanslar

mustafamaktay · 12 Aralık 2019 9:33 am tarihinde

Arkadaşlar benden de bir ip ucu mabet kelimesi camiilerde kullanılmaz yani aradığımız başka bir dinden bir yer adam diyorki bu eserin ilk orijinal adı

  TripleX · 12 Aralık 2019 11:41 am tarihinde

  kardeşim soruda zaten kriptograf camiler için bu mabetler orta çağda yapılmıştır diyor. soruda kullanılmış mabet kelimesi camii için.

   mustafamaktay · 12 Aralık 2019 4:41 pm tarihinde

   Sen bişey içiyorsun galiba mabet camiiler de kullanılmıyor yine orta çağda yapılmış bu 3 camiinin ortak özellikleri olan bir katedral sinegog vb. birşey olabilir eski mabetler Osmanlı zamanında camiye dönüştürülmüş bakalım jeton düşecek mi kafadan uydurursaniz tabi bulamazsınız Türkiye’deki bir çok ulu camii ve normal tarihi camiiler başka dinlere hizmet veriyordu sonradan müslümanlar camiiye çevirdi

    Bugra Batın · 12 Aralık 2019 5:49 pm tarihinde

    Mabet nedir yazar mısın Google’a.

    Zuleyha · 13 Aralık 2019 8:51 pm tarihinde

    Ewt çogu simdiki camiler baska dinlere hizmet veriyormus

Zafer · 12 Aralık 2019 10:25 am tarihinde

Zulmeden kişi Timurtaş’tır dedim, bastım Bursa’daki Timurtaş Paşa Hamamı’nı cevap diye; sonuç hüsran :):)

  Tuğba · 12 Aralık 2019 11:06 am tarihinde

  Bu eser bir kitap olmalı dostum hamamı niye cevap olarak yazdın

  Spawn331 · 13 Aralık 2019 9:33 pm tarihinde

  Mabed sormuyorlar ki.

TripleX · 12 Aralık 2019 11:40 am tarihinde

bu üç caminin ortak özelliğiyle ilgili somut bir şey bulan var mı? atıp tutuyor herkes ama boş yani.

  Arife · 12 Aralık 2019 2:35 pm tarihinde

  Hepsi selçuklu zamanında yapılmış

   TripleX · 12 Aralık 2019 5:56 pm tarihinde

   Hacı bayram camii 15.yy osmanlı zamanı.

   Lamek lasyos · 13 Aralık 2019 3:36 pm tarihinde

   Çorum ulu camii selçuklu zamanında yapılmış.
   Kastamonu mahmut bey camii beylikler döneminde yapılmış ve ankara hacı bayram camii Osmanlı döneminde yapılmış.Yani biri selçuklunun dağılma dönemine denk geliyor diğeri dağıldıktan sonra kurulan beyliklere en sonuncu cami ise osmanlı döneminin başlangıç zamanına denk geliyor kronolojik olarak baktığımızda.

  Eren · 12 Aralık 2019 4:05 pm tarihinde

  Kardeşim hepsi ahşap tavanlı

tarihçi · 12 Aralık 2019 3:19 pm tarihinde

Gevher Nesibe Dârüşşifâsı ve Tıp Medresesi yanlış cevap

Meloo · 12 Aralık 2019 4:15 pm tarihinde

Kriptoooo bu nasıl soru 10 gündür daha soruyu anca anladik hatta anlamadık ipucunu verirken bari zorlaştırmayın şunu…….

Tunahan · 12 Aralık 2019 5:51 pm tarihinde

Dördüncü ipucundaki mabet türkiyede dir
Bide ilk 3 camiden önce yapılmıştır yani 1366 dan önceki mabetlere bakıcaksınız ben bulamadım bulunda soru değişsin artık

  TripleX · 12 Aralık 2019 10:57 pm tarihinde

  Çorum ulu camii 1300 civarı. Yani 1200’lere tarihlendirilmeli bu mabet.

Bugra Batın · 12 Aralık 2019 5:57 pm tarihinde

5 hakkım var daha hiç birini kullanamadım deliricem. Elle tutulur hiç bir şey bulunmuyor be kardeşim, nasıl bir soru bu :D. 3 mabet’in ortak özelliğinden biri sanırım ”dışı moloz taştan, içi ahşaptan” yapılması veya ”Taklit Kundekari” tekniği kullanılması. Bu özellikler dışında herhangi bir şeye rastlamadım. Ayrıca bu özelliklerle ilgili bir çok mabet araştırdım ancak elle tutulur hiç bir mabet bulamadım. Genel olarak çoğu mabede adını veren kişi zulüm görmüş. Fakat yine de yeterli ortak özelliğe sahip değillerdi. Fazlasıyla şaibeli bir soru, büyük ihtimalle de çok basit bir cevabı var bence.

  TripleX · 12 Aralık 2019 8:15 pm tarihinde

  Ben de ahşap işçiliği ve kündekari tekniği ile ilgili şeyler buldum hep. Ama tatmin edici değil. Geometrik şekiller, bitki desenleri, vs. kullanılmış ahşap işlemelerde. Hatta minberleri benzer yapıda. Kafes tekniği kullanılmış. Ankara atölyelerinden yetişmiş ahşap ustaları yapmış hepsini. Benim tahminim yine ankara çevresinde bir şehirde olacak bu mabet. Kastamonu ve çorum gibi. Bu şehirlerden biri de olabilir. Büyük ihtimalle de camidir. Ama bulamıyorum. Çok alakasız başka bir özellik de olabilir bu ortak özellik.

  Meloo · 12 Aralık 2019 8:32 pm tarihinde

  Valla bana da öyle geliyor

  meh · 12 Aralık 2019 9:05 pm tarihinde

  hocam belki diger ipuclarini acarsan faydasini gorebilirsin diyecegim de onlar dadaha cok kafa karistiriyor…

   TripleX · 12 Aralık 2019 10:41 pm tarihinde

   Maalesef camilerin ortak özelliğini belli edecek bir şey yok

  Zuleyha · 13 Aralık 2019 8:48 pm tarihinde

  Aynen herkes zulum gormus ve orta cagda yaşayan kisilerin hep adlari ayni

mysherlock · 12 Aralık 2019 6:15 pm tarihinde

ödül 4000 olunca haber verin sizi bu işkenceden kurtarayım

Sivaskangalı · 12 Aralık 2019 8:28 pm tarihinde

Anadoluda olan bir yapı olarak düşünüyorum

brütüs · 12 Aralık 2019 9:06 pm tarihinde

Ya şurda bi sakin olun ve sadece bu yoruma cevap olarak kesin ortak özellikleri yazın. Tek yerden bakalım şu ortak özelliklere ben yazıyorum;
Kesin ortak özellik: Üç camide de direkler ahşap

  Ramazan · 13 Aralık 2019 4:00 pm tarihinde

  Taşyapıtlarıda gözden kaçırma

Onur · 12 Aralık 2019 9:42 pm tarihinde

Arkadaşlar yarışmadan kazansaydım telefonumu satmayacaktım iphone 11 pro telefonum ama kazanamadim telefonumu satacam mecbur paraya ihtiyacım var çünkü

Mustaga · 12 Aralık 2019 10:25 pm tarihinde

Bir kaç esere ulaştım yeni bir ipucuyla tamamlayacağımı düşünüyorum inşallah. Buldum paranın artmasını bekliyorum diyen arkadaşlara ozaman buradan el saklayacağım

  Mahmut · 12 Aralık 2019 11:51 pm tarihinde

  Hayırlı olsun

  Salih · 13 Aralık 2019 12:01 am tarihinde

  Bende işene çok iyi yarayan bir ipucu var zülmedeni banada söyle bende ipucunu verim

   Mustafa · 13 Aralık 2019 2:42 am tarihinde

   Ben bütün ipuçlarını aldım zaten teşekkürler

  Mustafa · 13 Aralık 2019 12:52 am tarihinde

  Sivas darüşşifası
  Keykavıs-ı darüşşifası
  Kabusname
  Tdv ansiklopedisi
  Kitab-ül garbiyyat
  Müsameratül ahbar
  Camiüt tevahir
  Hepsini denedim ede

  Lamek lasyos · 13 Aralık 2019 2:23 am tarihinde

  Bütün ipuçlarını açtım dostum sen sadece el sallarsın merqk etme. Bu 3 mabedi kronolojik olarak sıralayın. Hadi eyw.

Onur · 12 Aralık 2019 11:45 pm tarihinde

Arkadaşlar sorunun cevabı cami, kilise, kümbet felan değil. Önce bu mabedi bulacağız ve bunun bizi bir esere yönlendirmesi gerekiyor. Hâlâ mabed deneyerek cevap hakkını tüketenleri gördüm aşağıda o yüzden yazıyorum. Lütfen herkes denediği eserleri bunun altına yazsın, aynı eserleri tekrar yazmayalım. Kolay gelsin herkese

  Enis · 13 Aralık 2019 12:06 am tarihinde

  Camii ama nerdeki camii ?

  geek · 13 Aralık 2019 12:49 am tarihinde

  ben karamanoğlu hakkında yazılmış olan bütün eserleri denedim ama olmadı

Mahmut · 12 Aralık 2019 11:50 pm tarihinde

scam yarışma

Onur · 13 Aralık 2019 12:43 am tarihinde

Bibliothèque orientale bunu bi deneyin arkadaşlar

  Enis · 13 Aralık 2019 1:11 am tarihinde

  Kardeş oysa sen denesene zeki misin sen.

  geek · 13 Aralık 2019 1:32 am tarihinde

  kitap hakkında bilgi yok ama fiyatı 6.800 civarı

  Enis · 13 Aralık 2019 1:34 am tarihinde

  Tek zeki sen misin kardeş sen denesene

geek · 13 Aralık 2019 12:50 am tarihinde

bu 3 cami birbirlerine yakın camiler 4. mabed de bunlara yakın olabilir mi ?

  reyhan · 13 Aralık 2019 1:51 pm tarihinde

  benimde aklıma öyle geliyor

Mustafa · 13 Aralık 2019 12:55 am tarihinde

Arkadaşlar ekstra cevap hakkını ipucu dışında alamıyor muyuz?

Sezar · 13 Aralık 2019 1:48 am tarihinde

Sorununun cevabını%100 buldum google’dan bulamazsınız boşuna debelenmeyin. Cevabı kimsenin bulamayacağına o kadar eminimki 11000tl olana kadar yazmayacağım gelsin iphone 11 pro max

  Reyhan · 13 Aralık 2019 10:06 am tarihinde

  Ya birisi doğru cevabı senden önce verirse napıcaksın acaba

   Meloo · 13 Aralık 2019 12:35 pm tarihinde

   Bunun açlıktan nefesi korkuyordur hayatında 3000 tl yi bi arada görmemiş laf salatalığı yapıyor:)

  Sezar · 13 Aralık 2019 12:46 pm tarihinde

  sen hala benim adımı kullanarak mesaj mı yazıyorsun ??

  Onur · 13 Aralık 2019 2:25 pm tarihinde

  * ben senden önce yazacam bende buldum benim adımı kullanarak niye mesaj yazıyon * hacı mehmet aytaç

   Arife · 13 Aralık 2019 10:20 pm tarihinde

   Ben de buldum dermişiiiiimmmö

amatöravcı · 13 Aralık 2019 2:54 am tarihinde

bulmak çok zor. aynı ortak özelliklere sahip bir camii olmalı. bilinen en somut ortak özellik orta çağda yapılmış olması. orta çağ demek bin yıllık bir zaman aralığını araştırmak demek. ama ip ucundaki üç camii de 13. yüzyılda yapıldı bu zaman aralığını kısaltır. kısaca aradığımız şey 13-14. yy arasında yapılmış bir kişinin adını taşıyan camiyi bulmak. gerisi zaten kolay

  TripleX · 13 Aralık 2019 9:39 am tarihinde

  Çorum ulu cami 12. yy sonu 13.yy başı olarak tarihlendiriliyor.
  Kastamonu mahmutbey 1366 yani 14.yy
  Ankara hacı bayram 1427-28 yani 15.yy
  Nasıl hepsine 13. yüzyılda yapıldı diyebiliyorsun?

Doğan ÇALIŞIR · 13 Aralık 2019 11:40 am tarihinde

Fahreddin Ali bin Hüseyin Sâhib Ata
-GÖKMEDRESE-Sivas, araştırdım buraya kadar geldim son hakkımla cevaplicam doğru değilse demekki iyi araştıramadım. Siz burdan devam edin arkadaşlar siz kazanın

mustafamaktay · 13 Aralık 2019 12:06 pm tarihinde

Ben bulamadıysam hiç kimse bulamaz timura bakmayın boşuna 77 ceddini araştırdım onunla ilgili tek bir eser var demedim olmuyor bu lavuk kimse Allah onun bildiği gibi yapsın.

Sezar · 13 Aralık 2019 12:40 pm tarihinde

Benim adıma yazan şakacı arkadaşlara pek de itimat etmeyin. Kimsenin bulduğu falan yok henüz. Birkaç ipucu sonrasında görürsünüz suya düşen hayalî 10.000 liranızı.

  Sezar · 13 Aralık 2019 4:11 pm tarihinde

  Ben buldum arkadaşlar evet para 5000 olsun onu bekliyorum

ruyavuruk · 13 Aralık 2019 1:58 pm tarihinde

el-Evâmirü’l-Alâiyye fi’l-umûri’l-Alâiyye değilmiş :/

ruyavuruk · 13 Aralık 2019 2:36 pm tarihinde

manzumede degil

Meloo · 13 Aralık 2019 2:53 pm tarihinde

Arkadaşlar şimdi kim neyi araştırıyor mabet adı mı yoksa kitap v.s eser adı gibi birşey mi önce buna açıklık getirmek gerek

  Arife · 13 Aralık 2019 3:48 pm tarihinde

  Önce mabedin bulunması gerek bence.

Bayram Çoban · 13 Aralık 2019 2:54 pm tarihinde

EZ Zencani / el-Letâifu’l-‘alâiyye fi’l-fedâili’s-seniyye denedim olmadı.

Mehmet · 13 Aralık 2019 2:55 pm tarihinde

5 adet acılan ipucunu aldim mantıklı yerlere ulaştım lakin cevap hakkım var ama bu para daha yükselir mi yanlış anlamayın benden önce yazarlarsada yapicak birşey yok cevap çok uzakta bir yerde saklı

  Onur · 13 Aralık 2019 4:44 pm tarihinde

  Ortak özelliği ne olarak buldunuz acaba?

  ozki · 14 Aralık 2019 2:21 am tarihinde

  he cevabı buldun başkası bilene kadar bekle bende aynı durumdayım cevabı buldum da yazmıyorum ödül artsın diye bekliyorum. Bırakın bu ayakları ya daha ne kadar yükselcek 10bin olmasını mı bekliyonuz anlamıyorum.

   Ozki · 14 Aralık 2019 12:53 pm tarihinde

   Pardon başka yoruma atcaktım bu cevabı sözüm sana değil bro

Nida · 13 Aralık 2019 3:52 pm tarihinde

Mabetlerin ortak özelliği unesco geçici miras listesinde bulunmaları olablir

  ciler · 13 Aralık 2019 4:46 pm tarihinde

  ÇORUM ULU CAMİ LİSTEDE YOK

  Uful · 13 Aralık 2019 8:10 pm tarihinde

  Son ipucunu alan varmı

   Gece · 14 Aralık 2019 12:53 am tarihinde

   Ben aldım

    Rain · 14 Aralık 2019 10:45 am tarihinde

    Ben de aldım da bir işe yaramadı

Onur · 13 Aralık 2019 5:41 pm tarihinde

MAGNİ TAMERLANİS SCYTHORUM denendi

Gece · 13 Aralık 2019 7:34 pm tarihinde

Cevap İncil

Mustafa Doğan · 13 Aralık 2019 7:59 pm tarihinde

Sa

Mustafa Doğan · 13 Aralık 2019 8:00 pm tarihinde

Bu ne yarışması istemeyerek buraya kadar geldim de bissuru boş yorum var

Mustafa Doğan · 13 Aralık 2019 8:02 pm tarihinde

Bahsettiğiniz 3 cami bin basit bir ortak özelliği var.bu söyleyemem haksızlık olur .lakin aradığınız cevap bir cami değil.sadece şu kadarını soylim * bir eser *

  Nurettin · 13 Aralık 2019 9:59 pm tarihinde

  Onu herkes biliyor

  Tuğba · 13 Aralık 2019 10:09 pm tarihinde

  Bunu daha yeni mi anladın

  Salih · 13 Aralık 2019 11:53 pm tarihinde

  Yapma ya çok aydınlandık * dinliyon soruyu boş boş konuşma

Omer · 13 Aralık 2019 10:18 pm tarihinde

PERVANE MU’İNÜ’D-DİN SÜLEYMAN
Ben bunu buldum ama hakkım kalmadı
Deneyin

  Meri · 13 Aralık 2019 10:24 pm tarihinde

  Ama bu devlet adamı bir eser değil ki

  Can buse · 14 Aralık 2019 1:27 am tarihinde

  Olmuyor denedik

gizem · 13 Aralık 2019 11:07 pm tarihinde

yahu hangi mabet bu o mabedi bulsam gerisi gelecek ama bulamıyorum

  Onur · 13 Aralık 2019 11:31 pm tarihinde

  google playde aloha browser var ordan araştır ordan bende ulaştım mabete

  ishak · 14 Aralık 2019 1:58 am tarihinde

  Kitabesi olmayan bir mabet olduğunu söyleyebiliriz sanırım aynı zamanda camiye dönüştürülmüş olmalıdır.

  İshak · 14 Aralık 2019 2:05 am tarihinde

  Sevgili arkadaşlar şunu söylemek istiyorum söz konusu eser, günumuzde yada ortaçağ sonrasında da yazılmıs olabilir yazan kişi zulmü yapan kişi olması şart değildir ama eser zulmü yapan kişi hakkında olmalıdır.

Şenol tatma · 14 Aralık 2019 1:00 am tarihinde

3.alaeddin keykubat eserleri der susarım

Reyhan · 14 Aralık 2019 1:09 am tarihinde

Camiymş mabedmiş camiyi yapan kişi zulme uğramış zulm eden kişiyle ilgili bir eser varmış kitap mı ansiklopedi mi artık her neyse kafam çok yoruldu 12 gündür bi yere kadar varıyorsun snra boş çıkıyor tekrar başka yoldan gidiyorsun oda boş çıkıyor hakeden ve ihtiyacı olan alsın inşallah şu parayı ama kesin bildiğimiz bişeydir gibime geliyor 🙂

Oğuzhan · 14 Aralık 2019 1:26 am tarihinde

Eşrefoğlu Süleyma Bey’in eserleri denenmiştir denemeyin!

Onur · 14 Aralık 2019 1:33 am tarihinde

Ebu Ubeyde Bin Cerrah’ın (R.A.) Hediyesi ANTAKYA denendi, Cemil Meriç eserleri de değil, Habib Neccar Cami ile ilgili de değil. Bulunsun artık şu doğru cevap, kafayı yiyeceğim 🙁

Can buse · 14 Aralık 2019 1:34 am tarihinde

Arkadaş ip uçlarını hepsini aldım lanet olsun böyle soruya kimse bu eseri yazan Allah bildiği gibi yapsın cevap hakkım bitti son olarak ekleyeyim mahperi hatuna bakın amerikalı bir yazar konu almış roman yazmış * deneyin derim ben pes ettim kolay gelsin

Onur · 14 Aralık 2019 1:36 am tarihinde

Arkadaşlar bu arada küçük bir not, çoğu kişi sadece 10. yüzyıldan sonrasını araştırıyor ama Ortaçağ 375 – 1453 yılları arasını kapsıyor. Belki de olaya çok dar açıdan baktığımız için ilerleyemiyoruz. Bu kadar uzun yıllar arasındaki mabed ve eser bu ipuçları ile bulunmaz diye düşünüyorum. Samanlıkta iğne arıyoruz resmen şu anda

Edis · 14 Aralık 2019 1:51 am tarihinde

Bu ortak özellik sizce ne olabilir arkadaşlar bir fikri olan var mı net bir şey ama ?

Sezar · 14 Aralık 2019 1:59 am tarihinde

Kaç tane sezar var

  Brütüs · 14 Aralık 2019 6:30 pm tarihinde

  Çok mu önemli?

   Antonius · 14 Aralık 2019 11:40 pm tarihinde

   Zorlama Brütüs.

Sezar · 14 Aralık 2019 2:00 am tarihinde

Adımı kullananlara itibar etmeyin

  Sezar · 14 Aralık 2019 3:38 am tarihinde

  Sen kimsin ya

  Sezar · 14 Aralık 2019 3:39 am tarihinde

  Taklit aslını yüceltir birader

Hayri · 14 Aralık 2019 2:48 am tarihinde

Arkadaşlar mabedin ortak özelliğini ne bulduk net olarak ?

Sezar · 14 Aralık 2019 3:38 am tarihinde

10k olsun rahat olun bendee

Emre · 14 Aralık 2019 12:44 pm tarihinde

Murûc ez-Zeheb ve Ma’âdin el-Cevâhir denendi

Deneme · 14 Aralık 2019 12:54 pm tarihinde

Mabet cami değil
Camiler ile ilgili ortak özelliği olan Bizans döneminde yapılan ( doğu Roma) mabettir
Efsane hikayesi olan Anadolu yaşanmış olan

Arife · 14 Aralık 2019 12:55 pm tarihinde

Google da bulamazsın diye bişey var mı ?

Arife · 14 Aralık 2019 12:56 pm tarihinde

Diğer cevapları bulan arkadaşlar nerden bulmuşlar .

emre_shine · 14 Aralık 2019 1:37 pm tarihinde

camiyi bulmak lazım önce. onun için de ortak özelliği. orta çağda yapılan camilerden alçı mihrap kaplama tekniği ve kündekap tekniği kullanılarak yapılan camileri araştırıyorum ben şu an mesela.
tavsiye ederim.

  TripleX · 14 Aralık 2019 6:40 pm tarihinde

  Çorum ulu camii’nin mihrabı mermer diğerleri alçı. Ama kündekari tekniği her camide bir şekilde kullanılmış. Ya minber ya kapı ya da diğer ahşap süslemeler.

Nazlı · 14 Aralık 2019 2:15 pm tarihinde

Hahajaj

Gece · 14 Aralık 2019 2:24 pm tarihinde

Yazsam bulabileceksin sanki ldldıxkdmrkfofodkekd

Cemre · 14 Aralık 2019 2:28 pm tarihinde

Kriptografı kim sunuyor bilen var mı

Meri · 14 Aralık 2019 3:05 pm tarihinde

Pes ettim bulunmuyor resmen

Ekrem · 14 Aralık 2019 4:01 pm tarihinde

Arkadaşlar mabedi bulan var mı hangi camii ?

Hayri · 14 Aralık 2019 4:36 pm tarihinde

Arkadaşlar hangi camii ne buldunuz

Asikral · 14 Aralık 2019 8:14 pm tarihinde

Arkadas ulkenin IQ seviyesi belli yani bosuna kandirmayalim kendimizi, bulanlar yuksek IQ seviyeli veya kurnaz olanlardır ben bugun tüm işimi buna harcayacam cevap hakkim yok ama olsun

asdaasd · 14 Aralık 2019 9:56 pm tarihinde

ALLAHIZIN ASKINA NEDİR BU CAMİLERİN ORTAK ÖZELLİĞİ
çıldırıcam bulamıyorum. ahşap tavan mı? ankaralı nakkaşlar mı? ne ne?????

  Fırat · 15 Aralık 2019 2:14 pm tarihinde

  Hepsi kıbleye bakıyor ve hepsi ortaçağda yapılmış
  Küçük şeylerle mutlu olmayı bilin

anyyorumcu · 14 Aralık 2019 10:21 pm tarihinde

Böyle yarışma mı olur ya insanlar zaman ayırdığına değecek araştırmalar yapmalı. Hiçbir sonuca ulaşılamıyorsa zaman kaybından başka birşey değildir. Uygulamayı yapanları daha iyi niyetli olmaya davet ediyorum ve uygulamayı kullanmayı bırakıyorum.

  Shane Larkin · 15 Aralık 2019 7:41 pm tarihinde

  (Dayanamayıp araştırmaya devam etti :D)

Ejejjeje · 15 Aralık 2019 12:09 am tarihinde

Divriği ulu cami

Kadir · 15 Aralık 2019 12:42 am tarihinde

Mabet dediği için cami olarak düşünmeyin derim kilise,sinagoglara da bakın

  brütüs · 15 Aralık 2019 7:39 pm tarihinde

  Cami de mabet değil mi güzel kardeşim?

Çağatay · 15 Aralık 2019 1:21 am tarihinde

4.yapıt bir camii değil arkadaşlar bundan emin olabilirsiniz

  TripleX · 15 Aralık 2019 4:49 pm tarihinde

  Nasıl emin olabiliyorsun?

  Gokboru · 15 Aralık 2019 9:10 pm tarihinde

  Aynı kanidayim bencede cami değil hatta Türklere ait de değil

   Fırat · 16 Aralık 2019 9:20 am tarihinde

   Türklere ait mi bilmiyorum ama Türkiye de olduğu kesin

Can buse · 15 Aralık 2019 1:57 am tarihinde

13 gündür araştırıyorum geceli gündüzlü artık yeter yani camilerin hepsine baktım kiliseden çevrilmişlere baktım lakin yok bıraktım bende sorunun cevabını çok merak ediyorum uçsuz bucaksız bir sorudan nerelere geldim bilmiyorum ama mantıklı bir cevap yoksa ben bu programı haclerim ona göre.

Onur · 15 Aralık 2019 2:23 am tarihinde

Arkadaşlar beynim duman oldu beyin kanaması gecirecem araştırıyom araştırıyom yok

Gizli bilgi · 15 Aralık 2019 1:10 pm tarihinde

İpuçlarını aldım elde tutulacak bir şey yok hayla

shine · 15 Aralık 2019 2:09 pm tarihinde

zulme uğrayan deyince aklıma pir sultan abdal dan başkası gelmiyor.

plusone · 15 Aralık 2019 3:05 pm tarihinde

Hacı İvaz paşa ortak özellik taşıyan Bursa Yeşil camiini yaptı. Daha sonra 2. Murad vezirler arasındaki güç kavgası nedeniyle babasının sadık Paşa’sından kendisine bir fenalık geleceğine inanmaya başladı ve evhamı korku halini alınca 1424’te Hacı İvaz Paşa’yı azletti, gözlerine mil çektirip Bursa’ya sürgüne gönderdi. Burada zulm edilen Hacı İvaz Paşa, zulmeden 2. Murad. Aramamız gereken 2. Murad’la ilgili bir eser. Ben bulamadım arıyorum hala.

  plusone · 15 Aralık 2019 8:07 pm tarihinde

  İrşâdü’l-mürîd ile’l-murâd fî tercemeti Mirsādü’l-‘ibad konuyla ilgili 2. Murad’a ithafen yazılan bu eseri de denedim yemedi 🙂

  Mısra · 15 Aralık 2019 11:53 pm tarihinde

  Aradığımız bir mabet bence

   Lameklasyos · 16 Aralık 2019 2:35 am tarihinde

   Aradığınız bir mabed değil bir kitap makale biyografi tarzında

  Plusone · 17 Aralık 2019 1:28 am tarihinde

  Bence de mabetle alakası yok. Zulmeden kişiye ithafen yazılmış bir eser ya da kişinin yazdığı bir eser olsa gerek

Hasancan · 15 Aralık 2019 3:14 pm tarihinde

Gokmedrese 4. Mabed diger adını sahip atadan almıs sahip ata bir zamanlar müniüddin süleymani pervane tarafindan zulume ugramis ve bu adama takdim edilen eser fihi ma fih ama yanlis diyor bu eserin farkli isimleri de var ama olmuyor

  fatih · 18 Aralık 2019 10:47 am tarihinde

  hasancan eminmisin

Melisa · 15 Aralık 2019 4:12 pm tarihinde

Valla yoruldum artik
Mabet Vefa kilise Cami istanbul
Adina ithaf edilen kisi aziz theodor
Zulum yapan kisi imparator maximia
Bu olayla ilgili bahsi gecen en bariz eser Ecclesiastical History. Denendi olmadi
Birde
Nissali gregory nin aziz theodor adina verdigi yazili bir vaaz var ama net isim olarak bulamadim.

  Gokboru · 15 Aralık 2019 9:14 pm tarihinde

  Sen işi kapmışsin az kalmış bende aynı yoldayim

  Derviş Zaim · 16 Aralık 2019 10:02 pm tarihinde

  Eminmisin

Onur · 15 Aralık 2019 8:11 pm tarihinde

Arkadaşlar yeni ipucunu satın aldım, kartımdan para çekildi ama ipucu bana tanımlanmadı. Böyle sorun yaşayan oldu mu daha önce?

  Bostabure · 15 Aralık 2019 8:13 pm tarihinde

  Merhaba, uygulamadaki “Bize Yaz” bölümünden sorununuzu bildirebilirsiniz.

   Onur · 15 Aralık 2019 8:22 pm tarihinde

   Yazmıştım oraya teşekkür ederim, kısa sürede dönüş yaparlar umarım

    Can Antakyalı · 16 Aralık 2019 11:29 am tarihinde

    bana da oldu aynısı mail den yazdım cevap verdiler ama benim spam kutuma düşmüştü onu kontrol et bence

Sezar · 15 Aralık 2019 9:08 pm tarihinde

Size kaç gündür cevabı buldum diyorum son ipucu ile resmiyet kazandı. Paranın artmasını bekliyorum ama belli olmaz yeni ipuçları sorunun cevabını açıkça belli ederse direk cevabı yazarım belli olmaz

  Oğuzhan · 15 Aralık 2019 9:14 pm tarihinde

  Kardeş son ipucunu ben de açtım nasıl resmiyet kazandirdin o iki örnek ile anlatir misin?

  Merve · 15 Aralık 2019 9:18 pm tarihinde

  Bulduysan yaz artık

  Onur · 15 Aralık 2019 9:42 pm tarihinde

  yazda kurtar beni şu sıkıntıdan kardeşim nolursun

  Bostabure · 15 Aralık 2019 10:06 pm tarihinde

  Merhaba Sezar, kullanıcılarımızdan yorumların hakkında şikayetler geliyor. Aynı şekilde yorumlarına devam edersen yorumlarını onaylamamak durumunda kalacağız bilgine.

Sezar · 15 Aralık 2019 9:10 pm tarihinde

Belli olmaz 5k-6k da yazabilirim cevabı gelecek yeni ipuçlarına bağlı inşallah yeni ipuçları saçma sapan olur

  Cesarın amcası · 15 Aralık 2019 9:21 pm tarihinde

  Bulduysan yaz kardeş. Gereksiz yere millet i yorma.

  Sevgili Sezar Salata · 15 Aralık 2019 9:28 pm tarihinde

  Allah akıl fikir verse de bulsan, bizi de kurtarsan.

Sezar · 15 Aralık 2019 9:14 pm tarihinde

Şaka şaka bulamadım cevabı

  Sezar · 15 Aralık 2019 9:54 pm tarihinde

  Adımı kullanma kardeş

   brütüs · 15 Aralık 2019 10:54 pm tarihinde

   boş yapmayın

  Bostabure · 15 Aralık 2019 10:07 pm tarihinde

  Merhaba Sezar, kullanıcılarımızdan yorumların hakkında şikayetler geliyor. Aynı şekilde yorumlarına devam edersen yorumlarını onaylamamak durumunda kalacağız bilgine.

Orta Çağ Rehberi · 15 Aralık 2019 9:16 pm tarihinde

Latin amerikada yapilmis bi tapinak. Ama tahmin hakkim bitti.

  Muhammed · 15 Aralık 2019 10:07 pm tarihinde

  Maalesef alakası yok

Mustafa · 15 Aralık 2019 9:28 pm tarihinde

Sezar bulduysa yaz cevabı uğraştırma bizi yeni soru gelsin yazmıyorsan demek yalan söylüyorsun boş konuşma

Mıstafa · 15 Aralık 2019 9:34 pm tarihinde

Arkadaşlar cevabı bulupta cevap hakkı olmayan bana söylesin ortak olalım ben tıkandım

  Onur · 15 Aralık 2019 9:48 pm tarihinde

  Cevap : Cassius Philiscus

   Melisa · 16 Aralık 2019 2:24 am tarihinde

   Boş insan

  Tarihçi · 15 Aralık 2019 9:55 pm tarihinde

  Cevap hakkı yoksa 3 liraya satın alır, seni niye ortak etsin.

HMA · 15 Aralık 2019 9:57 pm tarihinde

Admin hala şu “Sezar” çakmasının yorumlarını onaylıyor. Harikasın admin. Böyle boş yaparak eğlenen biri en fazla 16 yaşındadır. Sevgili sezar kardeş bi iletişim adresi bırakır mısın?

  Bostabure · 16 Aralık 2019 1:23 am tarihinde

  Arkadaşa gerekli uyariyi yaptık, yorumlarına aynı şekilde devam ederse onaylama yapmayacağız.

Ciler · 16 Aralık 2019 12:23 am tarihinde

Biz para verip alıyoruz o da 3 lira veremiyomu?

  Bostabure · 16 Aralık 2019 12:56 am tarihinde

  Merhaba, ipucu paylaşımı yasak olduğunu belirttik.

CeSuR · 16 Aralık 2019 12:49 am tarihinde

Denemediğim cami ve kilise kalmadı ..3 cvp hakkim var..Hem Avrupa tarihi dünya tarihi sulcuklu ve Osmanlı tarihini iyice araştırdım aslında yakın cevaplarda buldum ama hiç biri olmadı.. Gözünüzün önünde ama göremiyoruz belki de Hayırlısı bulana helal olsun..

Kriptograf bükücü · 16 Aralık 2019 12:58 am tarihinde

Sezar daha önceden para kazandın diye kendini birşey mi zannediyorsun seni akıllı biri sanıyordum. Eğer cevabı bulduysan yaz diğer soruya geçelim boş yapma

  Hasan Basri ÖZGÜL · 16 Aralık 2019 3:43 am tarihinde

  Benim adımı kullanarak prim yapmaya çalışan bir boş daha…

Bostabure · 16 Aralık 2019 12:58 am tarihinde

Merhaba Arkadaşlar, Lütfen ipucu isteğinde ve paylaşımında bulunmayın! Yukarda belirttiğimiz üzere ekstra ipucu paylaşımı yasaktır ve bu yorumlara izin verilmeyecektir.

  Ferhat · 16 Aralık 2019 1:19 am tarihinde

  Bravo Admin kral adamsın. Biz para verip aliyoruz bi zahmet yarışmayı kazanmak istiyorsanız biseylerden feragat etmeniz gerekiyor. Burada sadece yardımlaşıyoruz okadar

CeSuR · 16 Aralık 2019 1:04 am tarihinde

Ya o Sezar patatesin teki boş beleşin teki ..Boş yapıyorsun yapma….

Kristal · 16 Aralık 2019 1:20 am tarihinde

Sezar buldum diyorsa bulmuştur beyler daha önceden kazandığı için rehavete kapılmış o keriz yazmadan hemen yazın

Bostabure · 16 Aralık 2019 8:14 am tarihinde

Merhaba arkadaşlar konu dışı yorum yapanlara onay verilmeyecektir! Bilginize…

  Derviş Zaim · 16 Aralık 2019 10:06 pm tarihinde

  İlk önce saçma sapan yorum atan kişilere bakta sonra bize dönersin admin saçma sapan kişilerin yorumunu onaylıyorsun

Can Antakyalı · 16 Aralık 2019 11:27 am tarihinde

Bulamadım bir türlü çok uzun sürdü soru

Yılmaz · 16 Aralık 2019 12:39 pm tarihinde

Bende Nasreddin Hocayi yani suan tahmin edilen Ahi Evran’i tahmin ettim 1481de yapilmis camii ama o dedim ona zumleden Mevlana diye gecer suan kayitlarda ki eserlerinden Divani Kebir le Mesnevi yi denedim olmadi. Mesnevi yi bir de yazim degistirip denedim bosuna ama neyse. Isteyen varsa hakki diger 3 eserini de yazabilir. Tahmin 1481 yili camii ama adam Orta cagda yasadi vefat etti 1261 olmasi lazim. Bu arada sehid oldu mogollara karsi isyan etti Anadoluyu canlandirdi bi Ertugrul Bey kadar hakki var yani gazada cihadda.

MELİH · 16 Aralık 2019 1:36 pm tarihinde

Saint-Denis Kroniği

Onur · 16 Aralık 2019 2:46 pm tarihinde

Arkadaşlar cevabı Türkçe şekilde bulamazsınız benden de size bu ipucu olsun. İstediğiniz tarayıcıya bakın Türkçe şeyler çıkmıyor maalesef, cevaba yaklaştıracak şeyler hakkında.

  Sami · 16 Aralık 2019 5:54 pm tarihinde

  İngilizce aramak lazım doğru ama paylaşılan extra ipuçlarında da art niyet var bence hepsi bağlantısız birbirleriyle

Onur · 16 Aralık 2019 7:02 pm tarihinde

Büyük Konstantin kitabı denendi

Onur · 16 Aralık 2019 7:11 pm tarihinde

Yeni ipucu da sizi bir yere kadar getiriyor ama sonra tıkanıyorsunuz. Bu yarışmada daha zor bir soru olmuş mudur acaba merak ediyorum

shine · 16 Aralık 2019 7:16 pm tarihinde

eser diyor arkadaşlar eser. eser = kitap demek değildir. tablo olur heykel olur.

  Oğuzhan · 16 Aralık 2019 8:20 pm tarihinde

  Keşke ipuçlarından birini açmış olsaydın 350 IQ kardeş

Kripkrip · 16 Aralık 2019 7:22 pm tarihinde

Son iki ip ucu alinmaya degermi arkadaslar az da olsa ilerletiyor mu

  Muhammed · 16 Aralık 2019 8:17 pm tarihinde

  Hayır değmez

  hawkinginaşkosu · 16 Aralık 2019 10:30 pm tarihinde

  sonuncuyu kesinlikle alma. öncekinin belki bir miktar faydası olur

Yusuf · 16 Aralık 2019 8:30 pm tarihinde

Arkadaşlar tamamen para tuzağı cevap açıklanınca görüceksinizki cevabın sizin araştırdığınız şeylerle alakası bile olmayacak

  ne de zormuş başaa çıkmaak · 19 Aralık 2019 1:24 am tarihinde

  bi sen zekisin zaten

Hasan Basri ÖZGÜL · 16 Aralık 2019 8:34 pm tarihinde

Buldum beyler

  Ciler · 16 Aralık 2019 9:31 pm tarihinde

  Bulduysan cevapla da başka soruya geçsin artık

  Osman · 16 Aralık 2019 9:37 pm tarihinde

  Yaz o zaman

  Son Kriptograf Bükücü Hasan Basri ÖZGÜL · 16 Aralık 2019 10:20 pm tarihinde

  Vallahi de billahi de henüz bulmadım ve adımı kullanan bu şahsiyeti tanımıyorum…lütfen itibar etmeyiniz…yeter be yeteeeeeeeeeeeeeeeer….Admin bundan sonra ben dahil bu adı kullanan hiç kimsenin yorumunu onaylamaaaaa….(bu yorum hariç)

   Onur · 16 Aralık 2019 10:26 pm tarihinde

   Sen adamsın hasan basri özgül helal

Mdd · 16 Aralık 2019 8:44 pm tarihinde

Tüm ipuçlarını ilk duyduğumda “hmmm” dedim ama son ipucu “haydaaa” dedirtti 🙂

Ufuk · 16 Aralık 2019 9:29 pm tarihinde

Son verilen ipucu filan değil zaten olamaz yani tamamen kafa karistirmak

  hawkinginaşkosu · 16 Aralık 2019 10:29 pm tarihinde

  böyle scamlamaya devam ederlerse her yarışmada ipuçlarını satın alıp açık alanlarda paylaşacağım.

   Sami · 17 Aralık 2019 5:45 am tarihinde

   +1 hocam

   Teskilat · 17 Aralık 2019 11:40 pm tarihinde

   Teskilatımıza bekleriz 🙂

   ne de zormuş başaa çıkmaak · 19 Aralık 2019 1:23 am tarihinde

   paylaşsana şimdiden kanka neyi bekliyon

Turgay · 16 Aralık 2019 10:03 pm tarihinde

Benim yorumumu neden sildiniz acaba?

  Bostabure · 16 Aralık 2019 10:30 pm tarihinde

  Merhaba Turgay kusura bakma ama malesef yorumlarda ipucu isteği veya paylaşımına izin vermiyoruz.

Kristal · 16 Aralık 2019 11:43 pm tarihinde

Beyler bu yarışma dolandıcılıktır.Soru çok zor olmalıdır olması gereken budur ama sorulan sorular aşırı saçmadır ve paramızı ve en önemlisi zamanınızı çalmaktadır. Ve parayla sattığı ipuçları heleki son ipucu aşırı saçmadır. Mabetler arasındaki onlarca ortak özellikten birini bulup yüzlerce mabet arasından ortak mabeti bulucaksın sonra mabete adını veren kişiyi bulucaksın sonra ona zulüm edeni bulucaksın ve zulüm eden ile ilgili olan yüzlerce yazılı eserler arasından araştırma yaparken bu tarihteki eski ve önemi olmayan olay hakkındaki yazılı eserler kısıtlı olacağından ve olan bilgilere elimizdeki kısıtlı imkanlarla erişimizin zor olduğunu göz önünde bulundurursak doğru eseri seçip orjiral adı ile cevaplamak bu yarışmanın bilgi zeka kültür yarışması değil TİCARİ bir iş olduğunu gösterir

  Lameklasyos · 17 Aralık 2019 2:03 am tarihinde

  Oyunun adı kriptograf yani şifreleme.Ve şifreyi çözmek kolay olmasa gerek. Son ipucuyu açtıysan eğer bir bqğlantı kurman gerekir derim. Hristiyanlığın kutsal şehirlerine bak gelecek son ipucu ile sonuca ulaşacağımı düşünüyorum..

   Sami · 17 Aralık 2019 4:28 pm tarihinde

   Kesin bulursun yolun açık olsun paşam

   ne de zormuş başaa çıkmaak · 19 Aralık 2019 1:22 am tarihinde

   hrıstiyanlığın kutsal şehirleriyle alakası yok anca atıp tut

  Sami · 17 Aralık 2019 5:48 am tarihinde

  Hocam o kadar haklısın ki ama cevabın kesinlikle bildiğimiz bir şey çıkacağına eminim sadece ipuçları para tuzağı

Deniz · 17 Aralık 2019 1:27 am tarihinde

Şimdi öncelikle şunu diyeyim bir cevap buldum ama bir çok değişik kaynakta bu eserin ismi farkli geçiyor ve içinde ünlem işaretleri vesaire falan bir kac değişik sekilde denedim ama yanlış diyor ,sadece bekliycem eğer benim bulduğum cevap ise yaptıkları büyük bir haksızlık olur

  Onur · 17 Aralık 2019 11:19 am tarihinde

  Büyük ihtimalle yanlış cevaptır, çünkü birkaç şekilde de verilen cevapları kabul ediyorlar genelde

Engin · 17 Aralık 2019 2:41 am tarihinde

Artık birisi bir şey söylesin bu eser kimin eseri zulm eden kişiyi bulan kimse yok mu söylesin bize de eserini hepimiz birlikte araştırsın şu soruda bitsin artık lütfen arkadaşlar duyarlı olalım

Emrullah · 17 Aralık 2019 2:43 am tarihinde

Arkadaşlar eser kimin eseri acaba biri yardımcı olsun

  Onur · 17 Aralık 2019 11:18 am tarihinde

  Önemli olan onu bulabilmek, buldum diyenlere itibar etmeyin derim

  hawkinginaşkosu · 18 Aralık 2019 1:39 am tarihinde

  elif shafak- aşk kitabı kardeşim.

Keremhan · 17 Aralık 2019 5:11 am tarihinde

Uygulamanın içine ettiler

Uğur · 17 Aralık 2019 9:48 am tarihinde

Zulmeden Hülagü han.Yaptigi zulmü frank kralına yazılı belge olarak göndermiştir.eserin adıCâmiʿu’t-tevârîḫ’in

  Onur · 17 Aralık 2019 11:15 am tarihinde

  Çok yanlış yerdesiniz maalesef

  Rain · 17 Aralık 2019 11:38 am tarihinde

  Alâkası olduğunu pek sanmıyorum aslında ya

Fındık kıran · 17 Aralık 2019 12:38 pm tarihinde

Cvbı bulamadım…..

Ece · 17 Aralık 2019 1:10 pm tarihinde

Arkadaşlar zulm eden kişiyle ilgili kimse mi bir şey bulamadı birbirimize yardımcı olup şu soruyu bitirsek

Ece · 17 Aralık 2019 1:11 pm tarihinde

Birbirimize yardımcı olalım

Onur · 17 Aralık 2019 3:24 pm tarihinde

Yeni ipucu, yine birkaç kelime olacak gibi geliyor bana. Net ipuçları gelmiyor maalesef. Bu defa da “Haçlı Seferleri” “Kitap ülkemizde xx bin satmıştır” tarzı bir ipucu bekliyorum. Umarım açıklayıcı bir ipucu gelir

  Onur · 17 Aralık 2019 8:12 pm tarihinde

  Ne dediysek o. İpucuna bak ya hahahah

Ufuk · 17 Aralık 2019 7:43 pm tarihinde

Sıradaki ipucu “Eserin 34.sayfasindan sonra 35. Sayfası gelmekte “

  Sivaskangalı · 17 Aralık 2019 8:06 pm tarihinde

  Karaltesizliktir

  Alper · 18 Aralık 2019 2:55 pm tarihinde

  Arkadaşım bu tüm eserlerin ortak özellliği. neden kopya veriyorsun 🙁 🙁 paralı ipuçlarını yapıynlamayalım lütfen 🙁 🙁 😛 😛

Büşra · 17 Aralık 2019 8:23 pm tarihinde

Aldığım ipucunu tanımlamıyorlar ve bu daha önce de oldu artık gına geldi bu uygulamanın bu hatalarından!

  Onur · 17 Aralık 2019 11:56 pm tarihinde

  Uygulama içindeki bize yaz bölümünden yazabilirsiniz kısa sürede geri dönüyorlar

  Tarihçi · 18 Aralık 2019 3:30 am tarihinde

  Bize yazın bölümünden yaz adminlere üxret iadesi yapıyorlar.

Rain · 17 Aralık 2019 8:48 pm tarihinde

İpuculardan yola çıkarak st.george hakkında bir şey olacağını düşündüm ona zulm eden kişi de imparator dioclation diye biri ama onun hakkında da bir sürü eser var birkaç tanesini denedim yanlış çıktı

Onur · 17 Aralık 2019 9:09 pm tarihinde

arkadaşlar benim cevap hakkım bitti bunu buldum bi deneyin (A Modest Proposal fro Preventing the Children of Poor People from Being a Burden to theri Parents of the Country )

  Bahadır · 18 Aralık 2019 2:53 am tarihinde

  O da değil arkadaşlar

Koray · 17 Aralık 2019 10:29 pm tarihinde

Üçününde tüm ortak özelliklerini bulan varmı

  Hayri · 17 Aralık 2019 11:53 pm tarihinde

  4 tane ortak özellik var arkadaşım

  Yardımcı · 18 Aralık 2019 3:36 am tarihinde

  Valla kardeşim ben Kastamonu kasabaliyim. Bu camiye konusuyum.. sanırım çivi kullanılmadan yapılan nadir eserlerden biri.. belki faydası olur sana. Pek anlamadım bu yarışmayı.

Umut Aladağ · 17 Aralık 2019 11:41 pm tarihinde

Ben bulamadım siz bulursunuz belki, camilerin ortak özellikleri çok fazla ama bu 3 şehrin ortak özelliği çankırı bunların tam ortasında ve hepsine sınırı var muhtemelen çankırıdaki bir mabetten bahsediliyor ve bu da muhtemelen taş mescit.

  M. Berkay · 18 Aralık 2019 12:33 pm tarihinde

  Çankırı da yaşıyorum taş mescid e adını veren birisi yok bütün tarihçesini biliyorum ama sultan süleyman camii yada ahmet Yesevi camii var eğer buna inanyorsan ahmet Yesevi en yakını olur senin için ona bakın derim

   Umut Aladağ · 19 Aralık 2019 12:32 am tarihinde

   taş mescitin bir ismi var cemalleddin ferruh hakkında bilgin var mı ?

CeSuR · 17 Aralık 2019 11:46 pm tarihinde

Saçma bir hal aldı zaten biz eseri bulsak kitabı baştan sona okumayacagız sorun zaten orada kitapsa tabi daha mabeti bulmayan birisi eseri nasıl bulur. somut bişey hala yok…

Ferda · 18 Aralık 2019 12:13 am tarihinde

Ortak özellik olarak Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi olabilir diye düşündüm. Antalya’daki St. Nicholas Kilisesi’ne baktım. Dioklitianos Nicholas’a zulmetmiş.
Eser olarak da Codex Grigorianos, Megas
Synaxaristis falan denedim ama olmadı. Garibanın yüzü gülür mü hiç 🙁 Saatlerim gitti gerçekten buradan bir şeyler çıkarırsanız komisyon verin la bari.

  Witcher · 18 Aralık 2019 10:05 am tarihinde

  Geçici listede üçü de yok geç onu

   Ferda · 18 Aralık 2019 11:05 pm tarihinde

   Evet Çorum Ulu cami yokmuş sanırım. Gidiş yolumdan bile puan alamadım..

deneme · 18 Aralık 2019 1:12 am tarihinde

Baya bi araştırdım en son loremipsum diye bir siteden bu bilgiye ulaştım ama çevirisini tam yapamadım.
Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur.

Çağatay · 18 Aralık 2019 2:14 am tarihinde

Mabet,zulum,eser çok kapsamlı tanılar bunlar ve ipucları hiç bir şey söylemiyor bizlere…
Orta çağda maşallah zulme uğramamıs kimse kalmamıs
Önüne gelen zaten eser yazmış
Mabet tanısının camii olmadıgını hala savunuyorum çünkü camii olsaydı inanın bana birisi çıkar bulurdu o camii de eseride demek ki yanlış yerde aranıyor.
Eski yarışmalara bakarsak bu arkadaşlar kuytu köşede kalmış yerleri çok seviyorlar.

  ramazan_soysal1 · 18 Aralık 2019 7:57 am tarihinde

  İyide burda diyo ki bu üç mabed le bir ortak noktası daha bulunan mağbet birisi orta cağda yapılmış olması diğeri de en yakın cami olması gibi duruyo

   brütüs · 18 Aralık 2019 10:04 am tarihinde

   En yakın derken neye en yakın

Rookie · 18 Aralık 2019 3:33 am tarihinde

Biraz saçma olabilir ama üç mabedinde kubbesi yok ve üçgen prizma çatısı var tabi bu bilgi doğru olsa bile diger mabedi bulmak samanlıkta iğne aramak olur

  Artyom · 18 Aralık 2019 10:03 am tarihinde

  Çorum ulu camii kubbeli kardeşim ne piramidi

Bugra Batın · 18 Aralık 2019 11:20 am tarihinde

Samimi söylüyorum vazgeçin gençler, manyak olursunuz.

Tuğba · 18 Aralık 2019 11:57 am tarihinde

Acaba bu eser tamamen bu kişiyle mi ilgili yoksa bir satırda adı mı geçiyor sadece Kriptograf yetkilileri en azından bunu söyleseniz

  reyhan · 18 Aralık 2019 8:29 pm tarihinde

  Bence bir satırda falan anca geçiyordur diye tahmin ediyorum 🙂

Onur · 18 Aralık 2019 2:02 pm tarihinde

Arkadaşlar farklı birkaç yoldan gideyim dedim, Hz. İsa’ya kadar gittim. İstanbul’da adının verildiği bir kilise varmış ve günümüze kadar gelememiş, o da zulüm görmüştü. Bu soru kafamı allak bullak etti iyice

tarihçi · 18 Aralık 2019 3:46 pm tarihinde

Çankırı’da Bulunana Aziz Mama kilisesi aranılan mabet. Ortak noktada Çankırı ‘nın hem Kastamonu hem Ankara hemde Çorum’a komşu olması
Aziz Mama’ya zulmeden 1. Konstantin.
1. Konstantin ile ilgili bir çok eser var ama hangi bilemiyorum
Birde bu yoldan deneyin arkadaşlar

  Umut Aladağ · 18 Aralık 2019 11:59 pm tarihinde

  Aziz mama kilisesi kıbrısta

gökhan akyüz · 18 Aralık 2019 4:15 pm tarihinde

şu soruyu kim buluyoda buldun artık bütün ipuçlarını aldım bi tek en son dün verileni alamadım kartın limiti bitti paycelden aldım 45 tl harcadım hak ala ala

Mustafa · 18 Aralık 2019 5:40 pm tarihinde

Ben ipuçlarını alamıyorum yardımcı olurmusunuz

Betül · 18 Aralık 2019 6:24 pm tarihinde

Arkadaşlar bu soru böyle olmayacak çözülmez böyle ne kadar saçma bir soru sorduklarının farkında değiller herhalde ipuçlarını söylemeye gerek yok bile.

Witcher · 18 Aralık 2019 6:44 pm tarihinde

Üç caminin ortak özelliği tatmin edici bi şekilde bulunmadan başka yollardan giderek imkanı yok bulunmaz bu soru.

  Ferda · 18 Aralık 2019 11:08 pm tarihinde

  Bence cevap da tatmin edici olmayacak ortak özellik de. Yani ‘üçünün de mimarının annesi aslan burcudur’ gibi bir şey çıkabilir.

Rain · 18 Aralık 2019 8:10 pm tarihinde

Eser hakkında o kadar saçma ipucular verilmiş ki anca eseri okuyup öyle karar verebiliriz, tamamen zaman kaybı

Büşra · 18 Aralık 2019 9:52 pm tarihinde

Aziz petrus bazilikasına vardım son cevap hakkımda aziz petrusa zulmeden iktidar imparator neron bir tiyatro eseri olan Agripinna HMW 8 i denedim bu yoldan gidecek olanlara duyurulur olmadı

Büşra · 18 Aralık 2019 9:55 pm tarihinde

Benim bu soruya gücüm aklım yetmedi artık yeten birisi bulsun sıradaki soruya geçelim

Hop! · 18 Aralık 2019 11:10 pm tarihinde

Civilisation Grecque (1959)
Bunu da bi deneyin benim hakkım kalmadı

  şeyma · 19 Aralık 2019 12:56 pm tarihinde

  orta cag diyo 1453 yilina kadar olmasi lazim yani

Işıl · 18 Aralık 2019 11:35 pm tarihinde

Zaman kaybından başka bir şey değil artık

Umut Aladağ · 19 Aralık 2019 12:07 am tarihinde

Mabede ismini veren kişi demek, kişinin ismini mi taşıyacak yoksa yaptırıp adını örneğin x camii yada y klisesi koyan kişi anlamına da gelir mi ?

  ne de zormuş başaa çıkmaak · 19 Aralık 2019 2:14 am tarihinde

  gelir kardeşim zaten genellikle mabetler yapırıp adını veren kişilerle dolu

  Can buse · 19 Aralık 2019 2:27 am tarihinde

  İşte orda bir tuhaflık var ya mabedin adını verecek olan kişi yada mabede kendş adını verecek olan kişi

headdawn · 19 Aralık 2019 9:37 am tarihinde

Gerçekten kafayı yedirtecek kadar zor bir soru ama mantıklı. Yani kriptografi ile baya bi uyuşuyor. Tüm ipuçlarını aldım. Zulmeden kişiyi de zulmedileni de buldum. Şimdi tüm ipuçlarının içinde bulunduğu eseri bulmak kaldı ama cidden çok zor. Birde eseri ipuçlarında bahsedilen olayları içerisinde bulmak cidden çok zor. Bakalım bulabilecek miyim. Ama ciddi olarak bu işin içinde olmak lazım.Zor iş…. Ama tebrik ediyorum Kriptograf’ı.

  Ciler · 19 Aralık 2019 11:55 am tarihinde

  Mabet istanbulda mı?

  Abdullah · 19 Aralık 2019 12:37 pm tarihinde

  Bu mabed 3 ünden önce mi yapılmış.

  CeSuR · 19 Aralık 2019 12:45 pm tarihinde

  Tanıma uyan birden fazla olay var….Birden fazla buldum ama onlar olsaydı zaten şimdiye dek bulmuş olurduk doğru yanıtı…Yanlış yerlerde dönüp duruyoruz …

Bostabure · 19 Aralık 2019 11:21 am tarihinde

Merhaba Arkadaşlar, Dünya çapında erişim aksaklıklarını tespit eden “downdetector.com” internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Google ve Google’a bağlı servislerde Türkiye ve bir kaç ülkede erişim sorunu yaşanıyor.

Abdullah diler · 19 Aralık 2019 2:41 pm tarihinde

Kişiyi buldum kaldı eserleri araştırmak yaklaştık bakalım

  Witcher · 19 Aralık 2019 3:46 pm tarihinde

  Kusura bakma kardeşim yazınca muhtemelen “YANLIŞ CEVAP” ibaresini göreceksin. Ama inşallah doğrudur tabi kurtar bizi bu sorudan.

  Abdullah · 19 Aralık 2019 4:07 pm tarihinde

  Afferin sana hadi hayırlısı bakalim…

  Abdullah diler · 19 Aralık 2019 5:31 pm tarihinde

  Yanlız bir sorun var ortaçağda bu adama 2 defa zulüm yapılmış yapan kisilerin eserleri 10 tene biraz karışık

   Witcher · 19 Aralık 2019 7:06 pm tarihinde

   Sen ipuçlarını aldın mı yoksa 4 ipucuna göre mi gittin

Bukez · 19 Aralık 2019 3:36 pm tarihinde

Bugun aksam gelecek eksra ipucundan sonra ( mabetin ismi verilecek) bulunur da baska sorulara geceriz.

Burak · 19 Aralık 2019 3:59 pm tarihinde

Saint Panteleon muhtemelen kişi. Hem koln de hem istanbulda ayni isimde kilise var. Ona zulmeden demek doğrumu bilmiyorum ama öldüren diocletian. Hatta diocletian in aslinda gladyatör olduğu ki arenada vahşi hayvanlarla savaşırlardı. Buraya kadar geldim ama eseri bulamadım. Artık gerisi kısmet…

Onur · 19 Aralık 2019 5:40 pm tarihinde

Bugün akşamki ipucunu alsammı almasammı arkadaşlar bulabilirmiyim

Abdullah diler · 19 Aralık 2019 5:56 pm tarihinde

Yazdigim yorum neden kaldırıldı acaba

İsyaaaan · 19 Aralık 2019 6:00 pm tarihinde

Ekstra ipucu paylaşımı en azından bu soru özelinde yasak olmamalı ya bu ne biçim soru! Biri tüm ipuçlarını yazsa belki ipuçlarını almayan biri cevabı bulur. Yeter artık biri bulsun…

Abdullah diler · 19 Aralık 2019 8:02 pm tarihinde

Merak etmeyin az kaldı bulacam :)))

  mecnun · 19 Aralık 2019 8:12 pm tarihinde

  son ipucu nedir onu söyleyin bari? paramız yok:)))

  Sedat · 19 Aralık 2019 8:27 pm tarihinde

  Senmi buldun lan allah razi olsun

Teskilat · 19 Aralık 2019 8:13 pm tarihinde

Mabedi söyleyin baş harfi son harfide olur 😀

(-) · 19 Aralık 2019 8:18 pm tarihinde

Son 3 ipucunu satın alamıyorum. Daha önce alınmıştır geri yüklenecektir gibi bir uyarı ekranı geliyor app store girdiğimde makbuzda yok satın alındığına dair daha önce başına gelen var mı ? Varsa nasıl çözebilirim bu sorunu

  Büşra · 19 Aralık 2019 8:53 pm tarihinde

  Sizden fatura alamadıkları takdirde ilgilenmiyorlar.

Witcher · 19 Aralık 2019 8:21 pm tarihinde

Kim bulduysa Allah razı olsun hem para kazandın hem hayır dua aldın kardeşim eyvallah

Ali · 19 Aralık 2019 8:25 pm tarihinde

Allah için cevap bulundu şunu biriniz açıklayında biz de huzura erelim artık

İlberinsoltss · 19 Aralık 2019 8:26 pm tarihinde

tamamen hile söylüyorum arkadaşlar 20 dakika bulunma şansı yok bunun kendi ekiplerine verdiriyorlar cevabı

Sagokafkef · 19 Aralık 2019 8:27 pm tarihinde

Ben bu kitabı biliyorum bu soruyşa uzaktan yakından alakası kendi adamları bildi soruyu büyük dolandırıcılık bence daha fazla para kaptırmayın siliyorum ben

  Mardinli · 19 Aralık 2019 8:54 pm tarihinde

  Bütün ipucları aldım boşuna kendi adamları cevaplıyor ben mardin doğumluyum eser zülmedene ayit değil dolandırıcı bunlar

Sami · 19 Aralık 2019 8:28 pm tarihinde

2 dakika ile kaçırdım 2 dakika 2

Sami · 19 Aralık 2019 8:29 pm tarihinde

Eserin sayfasının içindeydim

Ferda · 19 Aralık 2019 8:30 pm tarihinde

Yine cevabın kıyısından bile geçemedik çok şükür..

Onur · 19 Aralık 2019 8:30 pm tarihinde

Arkadaşlar normalde yalnızca cevap bulundu denilerek cevap açıklanıyordu, cevap videosu sonradan gelmiyor muydu? Bu ne hız? Bunda bir iş mi var, yoksa ben mi yanlış düşüncedeyim

  Mardinli · 19 Aralık 2019 8:47 pm tarihinde

  Bu eserle alakası yok ben mardin de büyüdüm atıyorlar

  Witcher · 19 Aralık 2019 9:52 pm tarihinde

  Mabedin ismini açıklayacaklarına karar verdikleri zaman zaten hemen bulunma ihtimali yüksek olduğu için hazırlamışlardır.

Ufuk · 19 Aralık 2019 8:31 pm tarihinde

Yenisi ne zamn gelir ? Ayrıca burda kazandigin para ne zamn geçiyor hesaba bilgisi olan?

  Erkam · 21 Aralık 2019 11:10 am tarihinde

  1-) Yeni soru, 23 Aralık Pazartesi, saat 20:00’de gelecek..
  2-) Kardeş hele bi kazanda.. sonrası için bol bol yardımcı olunur..

Jetskvi · 19 Aralık 2019 8:35 pm tarihinde

* yorumlarımı niye onaylamadın *

  Bostabure · 19 Aralık 2019 9:04 pm tarihinde

  Merhaba bazı yorumlar spama düştüğü için göremiyoruz. Ayrıca yorumlarda küfür vs. içeriyorsa bu tür yorumları da onaylamıyoruz. Lütfen yorumlarınızda küfür vs. içeren kelimeler kullanmayın. İyi akşamlar dileriz.

hawkinginaşkosu · 19 Aralık 2019 8:36 pm tarihinde

cevabı bulunan kitabın türkçe baskısını bulabilen oldu mu?

HMA · 19 Aralık 2019 8:39 pm tarihinde

Bulan arkadaşı saygıyla selamlıyorum

Mardinli · 19 Aralık 2019 8:46 pm tarihinde

At yalanı…….. İnanı namık kemal

CeSuR · 19 Aralık 2019 8:50 pm tarihinde

Mabettin adını verince bitiyor aslında o kadar büyütmeyin Mardinli birisi yada yörenin birisi rahatlıkla çözer bu işi ben istanbul üzerine yoğunlaşmistim..İstanbul’da ve ortaçağda yapılmış bütün kiliseleri araştırdım…Anadolu üzerinden gitsek belki denk gelirdi ama kitabı bulmak da zor iş..

  Lameklasyos · 19 Aralık 2019 10:19 pm tarihinde

  Ben Mardin e kadar ilerledim ama yeterli ipucu olmayınca umudumu kestim ordan. Gel gör ki Mardin ile alakalı çıktı

Mdd · 19 Aralık 2019 9:19 pm tarihinde

Konunun Köln ile alakası nedir? Çok kötü bir ipucu olduğunu kabul etmeliler “Köln” ipucunun

Onur · 19 Aralık 2019 9:35 pm tarihinde

Kimseyi tatmin etmemiş durum. Toplu halde mail yollayalım?

  Onur · 19 Aralık 2019 10:55 pm tarihinde

  haklısın adaş 105 lira param gitti bende bunların kendilerinin bildiğine inanıyorum

   Onur · 20 Aralık 2019 12:05 am tarihinde

   Aynen ben de aldım tüm ipuçlarını, günlerimi harcadım o kadar cevap için

  Mardinli · 19 Aralık 2019 11:37 pm tarihinde

  Yolladım mail ipucları sacma eser zulm edene ayit değil mabet i yapan da zulm edende ilgisi yok

Hobbes · 20 Aralık 2019 1:15 am tarihinde

Aslında normal düşünürsek alttaki yorum fakat Kriptograf neden mabeti direk verdi ki başka ip ucu vererek yapabilirdi…Hatta ipucu video bakın mabetti verdiği an daha öncekiler gibi değil …Birde cvp çok hızlı olmuş Türkçe arama kaynaklarindan bu kadar hızlı bulunmasi garip esere ait bilgi bile yok yada zulüm eden kişiye ait … Hepsi kurgu

Onur · 20 Aralık 2019 3:48 am tarihinde

Arkadaşlar ben gizlenmiş bilgileri gösteren tarayıcı biliyorum bana ulaşın söylerim

  Abdullah · 20 Aralık 2019 11:18 am tarihinde

  Tarayicinin ismi ne nasıl ulasacaz kardeş

   Onur · 20 Aralık 2019 12:46 pm tarihinde

   instagrama onursimsek4245 yaz oradan çıkar benim profilim ordan yaz bana

Tuğba · 20 Aralık 2019 11:38 am tarihinde

Mort şmuni’ye zulmeden mort şmuni kilisesinin tarihçesinde yazıyor. Kral epifanes.. ancak zulmedeni bulduktan sonra bile bu esere ulaşabilmek çok da kolay değil, çünkü eser bir kitabın içinde yer alan hikayelerden biri..bu kitabı okumuş olan birinin cevabı bulduğunu tahmin ediyorum. Tebrik ediyorum..

Mardinli · 23 Aralık 2019 8:06 pm tarihinde

Zaman da yolculuk dedikleri bu olsa gerek

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir