one piece

Bu yazımda 2014 yılında, çok sevdiğim bir arkadaşımın önerisiyle biraz da ön yargılı olarak başladığım bir manga serisinden bahsetmek istedim. Bu manga 1997 Ağustos tarihinden günümüze kadar devam eden , webden edindiğim bilgilere göre mangaka ( Manganın yazarı ) daha serinin yarısının bittiğini bir röportajında bahsetmiş, 5 senedir severek takip ettiğim korsan temalı One Piece

Manga serisi, Production I.G tarafından 1998’de bir orijinal video animasyonuna, Toei Animation tarafından tüm Japonya’da yayın yapan Fuji Televizyonu’nda yayınlanan bir anime serisine ve birkaç bilgisayar ve video oyununa uyarlanmıştır.

one piece manga

Şu an 23 ülkede 16 farklı dilde basılmaktadır ve anime serisi de 20 ülkede 13 dilde yayınlanmaktadır.

Manganın şimdiye kadarki kopyaları 350 milyonun üzerinde satmıştır (Kaynak). Bu satış rakamı ile Japonya nüfusunu bile neredeyse üçe katlamış vaziyette. One Piece bu satış rekorunu 2014 yılından beri elinde tutuyor, hala devam eden yeni satışlar ile de rakipsizliğini bir kez daha tescillemiş oluyor aslında.

one piece manga görsel

Haftalık yayınlanan her sayı satışa çıktığında ilk haftadan en az 1 milyon tiraj yapıyor! Bu rakamlar da herhangi bir manga serisinin One Piece’ i geçmesinin pek mümkün olmadığını gösteriyor. Aşağıda İlk açılış videosu yer alıyor.

“Zenginlik, şöhret, güç.

Bu dünyadaki her şeyi elde eden adam, Korsanlar Kralı Gol D. Roger. İdamı sırasında söylediği son sözler insanları denize gönderdi. ‘Servetim ve hazinem mi? Eğer istiyorsanız, almanıza izin vereceğim. Arayın. Hepsini o yerde bıraktım.’ Şimdilerde insanlar, Grand Line’a doğru hayallerinin peşinden gidiyorlar. Artık Dünya, Büyük Korsan Çağı’na giriyor.” intosuyla başladığım animenin şuan 874. bölümünde, manganın ise 934. bölümündeyim.

Konusu

One Piece, şeytan meyvesi yiyerek doğaüstü güçler kazanmış, Monkey D. Luffy isimli, 17 yaşındaki bir gencin ve zaman içinde toplayıp mürettebatına kattığı korsanlardan oluşan Hasır Şapka Korsanları’nın maceralarını izlemektedir. Luffy’nin en büyük arzusu dünyanın en büyük hazinesi One Piece’i ele geçirmek ve sonunda Korsanlar Kralı olabilmektir.

Devam edecek…

Kaynakça

  1. “One Piece : 430 millions d’exemplaires imprimés dans le monde !”.

1 yorum

Anonim · 25 Şubat 2019 8:20 am tarihinde

En sevdiğim mangaların başında geliyor One Piece…

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir