Alexander Porfiryevich Borodin; Rus kimyacı ve besteci. 1833 yılında Luka Semyonovich Gedeanishvili adında bir Gürcü prensin gayrimeşru oğlu olarak doğdu.

Babası onu kendisi yerine, serflerinden biri olan Porfiry Borodin’in evladı olarak kaydettirdi. Erken yaşta hem bilim hem de müzik derslerini kapsayan iyi bir eğitim aldı.

24 yaşında kimya doktorasını tamamladıktan sonra Emil Erlenmeyer’in laboratuvarında çalışmaya başladı.

1861 yılında gümüş asetattan metil bromür sentezlemiş, bu yöntemi gözlemleyip raporlayan ilk kişi olmuştur.

Heinz ve Clare Hunsdiecker bu yöntemi genel bir metot hâline getirmişlerdir.

Borodin’in ölümünden 52 yıl sonra 1939’da bu yöntemin patenti (Patent numarası: US2176181A) bahsedilen Hunsdiecker çifti tarafından alınmıştır. Bu yöntem günümüzde “Hunsdiecker-Borodin Reaksiyonu” olarak anılmaktadır.

Borodin’in en ilginç özelliği hiç şüphesiz ikili meslek yaşamı idi. Besteci ve kimyacı olarak yoğun bir tempoda çalışmış, bu durum özel yaşamında tatlı bir karmaşaya yol açmıştı.

Besteci Rimsky-Korsakov hatıralarında bu durumu şöyle nakletti: ”Onu ziyaret ettiğimde sıklıkla yan dairedeki laboratuvarında çalışmakta olur işini bitirip benimle birlikte evine geçip müzik işlerine, sohbetlerine dalardı.

Aniden fırlar, bir şeylerin kaynayıp yanmadığını kontrol amacıyla, laboratuvara koşardı.

Bu sırada koridorlar inanılmaz bir sesle söylediği yedili sekizli melodi sekanslarıyla dolardı”.

Borodin’in bu ikili yaşamı, Charles Bukowski tarafından yazılan “Borodin’in Hayatı” adlı şiirde de ele alınmıştır.

Alexander Porfiryevich Borodin, 1869 yılında, daha sonra en iyi Rus tarihsel operaları arasında gösterilecek Prens Igor operası üzerinde çalışmaya başladı.

Maalesef Prens Igor, Borodin’in bir balo esnasında ani ölümü nedeniyle yarım kalmış ve ölümünden sonra Rimsky-Korsakov ile Alexander Glazunov tarafından tamamlanmıştı.

Igor Destanı’nın bir uyarlaması olan bu eserde, 12. yüzyılda Rus beyi Igor’un ve oğlu Viladimir’in bir Türk topluluğu olan Kıpçaklar’a (Ruslar’ın verdiği isim ile Poloveçler’e) başkaldırışı ve Kıpçak Hanı Konçak tarafından esir alınışı anlatılır.

Borodin’in en tanınan eseri olan “Poloveç Dansları” da bu opera içinde yer alan bir bölümdür.

Prens Igor operasının içerisinden bazı seçmeler Simpsonlar (The Simpsons) dizisinin bazı sahnelerinde “soundtrack” olarak kullanılmıştır.

Kullanıldığı bölümler arasında 4. Sezon 15. Bölüm, 9. Sezon 19. Bölüm, 18. Sezon 12. Bölüm’lerini görebilirsiniz.

Bir astereotin adı Alexander Borodin anısına (6780) Borodin olarak kaydedilmiştir.

12 Kasım 2018 tarihinde 185. doğum günü şerefine Google tarafından bir Doodle (Google logosu üzerinden yapılan değişikliğe verilen ad) tasarlanmıştır.

Borodin, aynı zamanda, Rus Beşleri olarak anılan besteci grubunun bir üyesiydi.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments