Ayakkabı Bağcığı

Ne kadar düzgün bağlamaya çalışsak da bir yolunu bulup yine çözülmeyi başaran bağcıkların hepimizi sinir ettiği malum. Daha fazla düğüm atmaya çalışıp, yada farklı bağlama şekilleri denemeye çalışsak da bir türlü beceremediğimiz kanısına varıp olayı akışına bırakıyoruz değil mi. İşte bu durumdan şikayetçi olan araştırmacılar bu konuya açıklık getirmek istemişler.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Oliver O’Reilly, kızının bir türlü ayakkabı bağcıklarını düzgün bağlıyamadığını farkedince ayakkabı bağcıklarının neden kendinden çözüldüğüyle ilgili bilimsel bir cevap arayamayakarar vermiş. Kendisi ve iki yüksek lisans öğrencisiyle beraber deneyler yapmaya başlamışlar.

Oliver’in ekibinden olan Christine Gregg, “Çatlak akademisyenlere benziyorduk çünkü Berkeley’nin koridorlarında yürüyor, ayakkabı bağlarının çözülmesini seyrediyorduk” diyor. Ekip üyelerinden biri Koşu bandında koşup diğer arkadaşları da ayakkabılarını yavaş çekimde çekmiş.

Ayakkabı düğümlerin nasıl çözüldüğünü gösteren videoyu izleyebilirsiniz.

Araştırma sonucuna göre ayakkabı bağcıklarının kendiliğinden çözülmesinin nedeni, ayaklarımızın öne doğru yapılan hareketlerinin sona ermesinden hemen sonra, bağlı ayakkabı bağcıklarının daha ileri gitmeye devam etmesine neden olan eylemsizlik kuvveti (sistemin ivmesiyle zıt yönde oluşan kuvvet) ile ayaklarımızı yere vurduğumuz andaki kuvvetin, tekrar ederek, sonunda bağcıklar çözülene kadar onlara etki etmesinden kaynaklanmaktaymış.

Ayrıca çalışmalarına ayakkabı bağlama yöntemlerinden daha sağlam bağcık bağlamanın nasıl olması gerektiği hakkında bir görsel de eklemişler.

Zayıf ve güçlü bağcık bağlama

Yapılan çalışmayı incelemek isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak ne kadar sıkı bağlarsanız bağlayın er ya da geç o bağcıklar bir gün çözülecek 🙂

Basit Bir Bağlama Yöntemi

Kaynaklar

  • https://www.matematiksel.org/ayakkabi-bagciklari-neden-kendiliginden-cozulur/
  • https://www.newscientist.com/article/2127689-physics-of-shoelaces-shows-why-they-come-undone-when-you-run/?cmpid=SOC%7CNSNS%7C2017-FBvideo-SHOELACEPHYSICS&utm_medium=SOC&utm_source=NSNS&utm_campaign=FBvideo&utm_content=SHOELACEPHYSICS
  • https://www.youtube.com/watch?v=oBlVL9Jj7Do

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir