Çiçek Saati, genellikle park, bahçe, meydan gibi alanlarda bulunan, mekanik kısmı toprağın altına gömülü, canlı çiçekler ile oluşturulmuş büyük dekoratif saattir.

Birçok kaynakta “ilk” çiçek saati olarak bahsedilen Edinburg’daki çiçek saati, Parklar Sorumlusu John McHattie ve saatçi James Ritchie’nin fikriydi. Edinburg’da bulunan ünlü”Prenses Caddesi” için 1903 yılında yapılmıştı. Yapıldığı yılda sadece saati gösteren kolu bulunan saate, ertesi yıl dakikayı gösteren kolu, 1905 yılında ise guguk kuşu eklenmiştir.

Sonraki yıllarda pek çok benzeri yapılan çiçekli saatin bir benzeri ünlü Amerikalı şarkıcı, Michael Jackson’ın “Neverland” isimli çiftliğinde de vardı.

Bilinen en büyük çiçek saati (31 metre çapında) Japonya’da (Toi, Shizuoka) yer almaktadır. Ukrayna’da (Kiev) bulunan çiçek saati ise 16.5 metrelik çapı ile Avrupa’nın en büyüğü ve dünyanın en büyükleri arasındadır.

Ünlü Fransız besteci Jean Françaix, 1959yılında yaptığı besteye Fransızca adıyla “L’horloge de Flore” (Çiçek Saati) adını vermişti. 7 alt bölümden oluşan bestenin her bir bölümüne bir çiçek adından oluşur.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir