İnsanlığın üçte biri artık evde vakit geçiriyor. Bu durum, COVID-19‘un yayılmasını en aza indirmek için çok önemli olmakla beraber sağlık ve psikoloji üzerinde ne gibi etkileri olacağı merak konusu?

Araştırmalar, kapalı bir yerde olmanın fiziksel ve zihinsel sağlığınız için kötü olduğunu göstermektedir, bu nedenle bu zor zamanda aktif kalmak önemlidir.

Fiziksel olarak aktif olmak kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve kalp hastalığı , felç ve diyabet riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Ayrıca kas kütlesi ve kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olarak sarkopeni (kas kütlesi kaybı) ve osteoporoz (kemik yoğunluğu kaybı) gelişme riskini azaltır.

Fiziksel aktiviteler, bağışıklık sisteminizin bakterileri akciğerlerden ve solunum yollarından temizlediği, beyaz kan hücresi dolaşımını artırdığı ve vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan vücut sıcaklığını artırdığı için etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar.

Bu aktiviteler, aktif kalmak, fiziksel sağlığımızın yanı sıra, zihinsel sağlığımıza da olumlu olarak yansımaktadır. Aktif olmak, kortizol gibi stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olur ve endorfinler gibi iyi hissettiren hormonların salınmasını teşvik eder.

Bir spor salonunda çalışma veya parkta koşu yapma gibi alışkınlıklara sahip çoğu insan bu günlerde evlerinde uzun süre vakit geçirmek zorunda olduğu için evde aktif kalarak bu alışkanlıklarını devam ettirmeleri gerekiyor.

Peki mevcut durumdan en iyi şekilde yararlanmamızı ve kendimizi zinde ve sağlıklı tutmamızı sağlamak için neler yapabiliriz?

Dışarı çıkabiliyorsanız

Birincisi, eğer kendi kendinizi tecrit etmiyorsanız ve dışarıda bulunmana izin veriliyorsa (İngiltere’deki insanların yapabileceği gibi, ancak günde sadece bir kez ), o zaman düzenli yürüyüş, koşu veya bisiklete binme aktif kalmak için harika bir yoldur.

Bunu yaparken diğer insanlardan en az iki metre uzak durduğunuzdan emin olun!

Evde iseniz

Evden çıkamıyorsanız, aktif kalmanın ve egzersiz rutininize devam etmenin bir çok yolu var ve bunların bazıları çok az veya hiç ekipman gerektirmez.

Bir egzersiz bisikleti veya koşu bandına sahip olacak kadar şanslıysanız, o zaman bu formda korumaya çok yardımcı olacaktır.

Ancak bunlar mümkün değilse, kalp atış hızını artıran herhangi bir aktivite kardiyovasküler sağlık için iyidir.

Evin etrafında veya merdivenlerden yukarı ve aşağı yürümeyi deneyin.

Telefonda konuşurken oturmak yerine ayakta durun veya dolaşın.

Dans etmek, özellikle çocuklarla beraber aktif kalmanın harika bir yoludur. Her gün iki veya üç kez 10 ila 15 dakikalık dans egzersiz kotasına gerçekten katkıda bulunabilir.

Alternatif olarak, atlama ipi ile ip atlayabilir, fiziksel aktiviteyi destekleyen birçok uygulama ve YouTube videolarını izleyebilirsiniz.

Direnç egzersizleri kaslarınızı güçlendirmeye ve hareketliliğinizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu egzersizler genelde ağırlık veya direnç bantları kullanılarak yapılabilir, ancak bunlara erişiminiz yoksa, bu sizi durdurmamalıdır.

Sağlam bir sandalyeye, bir duvara veya mutfak tezgahına karşı şınav çekebilirsiniz.

Dambıl olarak pet şişeler veya hububat paketleri iyi bir alternatif olabilir. Bir çantaya ağırlık doldurup kettlebell olarak kullanabilirsiniz.

Bu öğeler sizin için yeterince ağır değilse, ağır eşyayı kullanmayı düşünün. Tabii ki güvenle.

Dengeli bir egzersiz, çekme ve itme hareketlerini içermesi gerektiğinden, bir ipi bir direğe bağlayıp vücut ağırlığınızı çekin.

Evde yapılacak egzersizler hakkında biraz yardıma ihtiyacınız varsa, Youtube’dan ev antremanları izleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, fitness ve sağlıklı beslenmeyi teşvik eden Bean gibi uygulamalar artık ücretsiz olarak indirilebilir .

Bu belirsizlik süresi boyunca kontrol edebileceğimiz bir şey ruhsal ve fiziksel sağlığımız ve mutluluğumuzdur. Durumunuz ne olursa olsun, sağlıklı beslenmeye, aktif kalmaya çalışın.

Kaynak

  1. theconversation.com
  2. https://blog.hellofresh.com/5-easy-exercises-in-the-kitchen/

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments