D3O isimli şirketin ürettiği şoku emen bu olağanüstü, yumuşak, esnek ve turuncu malzeme Orange Goo (‘Newton yasalarına uymayan akışkanlar’ grubuna dahil bir madde) kendisine uygulanan darbe oranına göre yavaşça temas edildiğinde bir yapışkan sıvı gibi, sert ve hızlı bir şekilde darbe uygulandığında ise katı gibi davranış gösteriyor.

Orange Goo

Bu turuncu maddeye ani uygulanan kuvvet, maddedeki düzensiz halde diziliş gösteren moleküllerin bir anda katılardaki düzenli molekül dizilişine geçmesiyle katı bir madde gibi davranış göstermesine sebep oluyor.

Orange Goo Darbeye Göre Molekül Dizilişi

Kıyafetlerinizin altına bu madden yapılmış hafif ve ince bir korumanın olduğunu düşünsenize, biri size bir beyzbol sopasıyla saldırıyor ve siz herhangi bir ağrı ve darbe hissetmiyor sanki size kürdanla vurulmuş gibi bir etkiyle karşılaşıyorsunuz harika değil mi? Böylece herkes bir super kahramana dönüşüyor 🙂

Orange Goo Kullanım Alanları

D3O firmasının bu üründen yapılan özellikle darbe emici özelliğinin ön planda olduğu güvenlik alanlarıda üretime geçmiş olduğu görülüyor. Orange Goo kask, dizlik, tehlikeli sporlarda sporcuları korumak adına kıyafet, eldiven, cep telefonu kılıfı gibi birçok alanda ürün olarak kullanıcıların kullanıma sunulmuş durumda.

Orange Goo hakkında BBC Türkçe’ nin Youtube hesabından paylaştığı video;

Kaynaklar

  • https://www.d3o.com/
  • https://www.carzoos.com.au/blog/technology/the-amazing-orange-goo-providing-impact-protection
  • https://www.foxnews.com/tech/this-orange-squishy-body-armor-material-could-save-lives


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments