Hugh Richard Arthur Grosvenor, günümüzde şehir statüsünü kazanmış olan Westminster’ın 2. Dükü’dür. 1879-1953 tarihleri arasında yaşamış olan Hugh Gresvenor dünyanın en zengin insanlarından biriydi.

Babası Hugh Lupus Grosvenor (Westminster’ın 1. Dükü), Westminster Markiz olarak bilinen, İngiliz politikacı ve toprak sahibiydi. Baba Gresvenor öldüğünde İngiltere’nin en zengin insanıydı.

Arthur Grosvenor çocukluğunda ve yetişkinliğinde “Bendor” olarak bilinen lakabı ile çağırıldı. Bu isimin, dedesine ait olan ve Hugh Richard Arthur Grosvenor‘un doğumundan sonraki yıl yarış kazanmış olan şampiyon yarış atı “Bend“den geldiği düşünülmektedir.

Yakın arkadaşları “Bendor”un yanında “Benny” lakabını da kullanırdı. Hayatı boyunca bir çok kez evlenmiş olan Hugh Gresvenor‘un ilk eşi “Constance Edwina Cornwallis-West”di.

1908 yılında eşi ile birlikte Londra’da düzenlenen 1908 Yaz olimpiyatlarına katıldılar. Bu olimpiyatlarda Yelken/Yatçılık oyunlarında yarışan iki kadından biri olan Constance Edwina, yarışlar sonunda bronz madalya kazanma başarısını elde etti.

1913 yılında ayrılmayı düşündükleri sırada 1. Dünya Savaşı patlak verdiği için çift dikkatlerini savaş hizmetine çevirdi. 1. Dünya Savaşı’na gönüllü olarak katılan Dük’e üstün hizmet nişanı (Distinguished Service Order-DSO) verildi.

Bu sırada geliştirilmeye çalışılan Rolls-Royce Zırhlı aracının prototipinin geliştirilmesine yardım etti. Mısır’da 1916’daki sefere General William Peyton yönetiminde katılarak, Batı Sınır Gücü’nün bir parçası olarak zırhlı araçları komuta etti ve albay rütbesine kadar yükseldi.

1925 yılında ünlü modacı Gabrielle (Coco) Chanel ile tanışan Hugh Gresvenor’un Chanel ile olan ilişkisi 10 yıl sürdü. Hugh Richard Arthur Grosvenor ile aynı soyadını taşıyan “Gilbert Hovey Grosvenor“, 1875 yılında (Konstantinopolis) bugünkü İstanbul’da doğmuştur.

1899 yılında Alexander Graham Bell tarafından National Geographic Topluluğu’nda çalışmak üzere işe alındı. Sonrasında müdür olarak seçilmesinin ardından yaklaşık otuz dört yıl derginin editörlüğünü yaptı. Gilbert Hovey Grosvenor, National Geographic dergisini, bugünkü ikonik ve itibarlı haline getirmiş olmasıyla ve haber fotoğrafçılığının babası olarak tanınmaktadır. Bununla birlikte “Grosvenor Adası”, Kanada sınırları içerisinde bulunan ve “Kanada Arktik Takım adaları” olarak bilinen “Findlay” adalar grubunun bir parçasıdır.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments