Rikidōzan olarak bilinen Mitsuhiro Momota, Puroresu’nun Babası olarak bilinen Koreli bir Japon profesyonel güreşçi ve profesyonel güreş tarihindeki en etkili kişilerden biriydi. Başlangıçta, ülkesi olan Kore’den bir sumo güreşçisi olmak için Japonya’ya taşınmıştı.

Hayatı

Kim Sin rak, 14 Kasım 1924’te Japon Kore, Kankyō-nan Bölgesi’nde Kim Sin-rak’ta doğdu.

Kendisi Konfüçyüs tarzı yaşam geleneğine sahip bir Kore çiftliğinin sahibi olan Kim Soktee’nin en küçük oğludur. Babası hastalandığında Kim Sin rak babasıyla ilgilenirken annesi ve abileri çiftlikle uğraşıyorlardı.

Babasının ölümünden sonra Nagasaki Vilayeti’ndeki çiftçi Momota ailesi tarafından evlat edinilmiştir. Gençliğinde Sumo güreşçisi olmak için eğitim aldı.

Kariyerine Mitsuhiro Momota adı ile başlayan ve 1950 yılina kadar sumo güreşi ile uğraşan Kim Sin-rak Japon kökenli olmayanların en büyük ünvanı alamayacağını öğrenince bu sporu bırakır.

1951 yılında profesyonel güreş kariyerine başlayan sporcu, 1954 yılında Amerikalı iki güreşçiye karşı kazandığı maçtan sonra Japon halkının onurunu kurtaran bir kahraman olarak görülmeye başlar ve ulusal bir simgeye dönüşür.

Bu tarihten sonra birçok başarı ve şampiyonluk kazanan Kim Sin-rak büyük ticari yatırımlarda da bulunur. Otel, gece kulübü, golf sahası, plaza gibi birçok yatırım yapan sporcu aynı zamanda eğlence ve gece hayatına düşkün bir profil sergiler.

8 Aralık 1963’te Tokyo’daki bir gece kulübünde Katsushi Murata adlı Yakuza üyesi kendisini bıçakla yaralar. Ameliyat ile kurtarılan sporcu doktorların uyarılarına rağmen nekahet döneminde alkol alması sonucu yaralanmadan bir hafta sonra, 15 Aralık 1963’te hayatını kaybeder.

Puroresu’nun babası olarak kabul edilen Kim Sin-rak hakkında yapılmış “YEOKDOSAN” (Rikidozan:A Hero Extraordinary) isimli bir film bulunmaktadır. Şampiyonun zorluluklar ve başarılarla dolu hayatını anlatan bu filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kaynak

https://en.wikipedia.org/wiki/Rikid%C5%8Dzan


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir