Kırmızı kare

21. sorumuzun cevabı Polonya asıllı (11. ipucu) ünlü ressam Kazimir Maleviç’e ait Kırmızı Kare tablosuydu (Kırmızı Meydan, Kızıl Meydan, Kızıl Kare cevapları da büyük veya küçük harf fark etmeden geçerliydi)

Maleviç soyut geometriciliği benimseyen Suprematizm akımını başlatmıştır. Geometri Yunanca “geo” (yer) ve “metro (ölçüm) birleşiminden türetilmiş bir kelimedir (1. ipucu).

Maleviç 3 çeşit kare resmi yapmış : ilk önce ünlü Siyah Kare’yi, aynı yıl Kırmızı Kare’yi ve daha sonra da Beyaz Kare’yi (3. ipucu). Siyah Kare ve Kırmızı Kare aynı yerde, “Son Fütürist Sergisi 0.10″da ilk kez sergileniyor (2. ve 6. ipuçları).

Sergiye ilk olarak 10 ressam katılacaktı, serginin adındaki 10 sayısı da buradan geliyor. Fakat sonrasında sergiye 14 ressam katılıyor (2. ipucu).

Kırmızı Kare tablosunun tam adı “Kırmızı
Kare. İki Boyutta Bir Köylü Kadınının Gerçekçi Gerçekçiliği”dir (4. ve 9. ipuçları). Maleviç daha sonra ünlü Siyah Kare tablosunun birkaç tekrarlarını yapmış. Günümüzde Siyah Kare’nin Maleviç tarafından yapılmış 4 tekrarı biliniyor. Uzmanlara göre bu sayı daha da fazla olabilir (5. ipucu).

2015 yılında Siyah Kare ile ilgili sansasyonel bir keşif yapıldı . Siyah dörtgen altında iki kompozisyon daha var – Cubo-Futuristic ve proto-Suprematic. Ayrıca burada tam olmayan “Zencilerin Savaşı ” yazısı bulundu ve “Karanlık Mağaradaki Zencilerin Savaşı ” siyah dikdörtgeni ile ilişkilendirildi (7. ipucu).

Ünlü Siyah Kare fikri, 1913 yılında, Maleviç’in Mikhail Matyushin ve Aleksey Kruchyonykh’in “Güneşe Karşı Zafer” fütüristik operası için sahne dekoru ve kostümleri üzerinde çalışma sürecinde ortaya çıktı. Maleviç Güneş çemberinin yerine, insan yaraticılığinin pasif doğa formu üzerindeki zaferini sembolize eden siyah bir kare kullandı (10. ipucu).

Bu yüzden Maleviç Siyah Kare’nin yaratılış tarihini gerçek yaratılış tarihi olan 1915 değil, 1913 olarak gördü ve tablonun arkasinda da bu tarihi kullandı (8. ipucu).

Sorumuzun cevabı olan Kirmizı Kare’nin Alphonse Allais’in “Son Fütürist Sergisi 0.10″daki sıra numarası 43’tü (12. ipucu).


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir