İpuçlarında bahsettiğim kişi Amerikalı besteci, filozof ve yazar John Cage’di. John Cage‘in babası “çalışırken egzoz gazı üretmeyen denizaltı” gibi icatlar yapmış bir mucitti.

John Cage

John Cage birçok esere imza atmış, ama en çok bilinen eseri tek bir nota bile çalmadan canlandırılan 4’33” veya 4 dakika 33 saniye bestesidir. Bu eserde piyanist piyano başına oturur, notalarını açar, açık olan piyano klavyesininkapağini sessizce kapatırken elinde tuttuğu kronometreye basar ve önündeki boş nota defterini ve kronometreyi izlemeye başlar. 30 saniye sonra kronometreyi durdurup kapağı açar. Kısa bir süre sonra notaların sayfasını çevirir, kapağı yine kapatırken kronometreye basıp bu kez 2 dakika 23 saniye bekler ve süre dolduğunda yine kronometreyi durdurup kapağı açar. Sonra yine sayfayı çevirir, kapağı kapatıp kronometreyi çalıştırır. Bu üçüncü bölüm de 1 dakika 40 saniye sürer. Sonunda kapağı açıp piyanodan hiçbir ses çıkarmadan kalkar. Bestenin bölümleri toplamda 4 dakika 33 saniye sürer.

John Cage, Paris 1981

John Cage müziğe katkılarından dolayı 1989 yılında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Kyoto Ödülü‘nü aldı. John Cage 1963 yılında ilginç bir deneyime imza attı, Erik Satie‘nin “Vexations” eserinin ilk performansını gerçekleştirdi.

Satie’nin eserinin başında şöyle bir talimat var: “840 defa arka arkaya çalınması gerekiyor”. Cage, eserin 840 defa peş peşe seslendirilmesi için 11 piyanistin yer aldığı, her birinin yirmi dakikadan sonra piyanoyu bir diğerine devrettiği, dönüşümlü bir performans tasarladı. Performans tam olarak 18 saat 40 dakika sürdü. Cage amatör mantar bilimciydi ve 1964 yılında mikoloji bilimine katkılarından dolayı Kuzey Amerika Mikoloji Derneği kendisine ödül verildi.

A a a a a Very Good Song iTunes

Sorunun cevabına gelince: 2017 yılında Samir Mezrahi adli bir blog yazarı iPhone’ları arabanın müzik sistemine bağlarken alfabetik olarak hep aynı şarkıyı çalma sorununa çözüm buldu. Şöyleki, 10 dakikalık, tamamen sessiz, adı 5 tane”a” harfi ile başlayan ve bununla da listede hep birinci olmasını sağlayan “hiçbir şey hakkında” bir şarkı “besteledi”.

iTunes üzerinden 99 sent fiyatla satışa çıkarılan A a a a a Very Good Song isimli şarkı, sadece Perşembe’ye kadar 1.100 adet satmıştı. Bu şarkı Selena Gomez, KendrickLamar, Ed Sheeran ve Dua Lipa gibi şarkıcıları iTunes müzik listesinde geride bıraktı.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments