DryBath

Dünyamızın %70’inin suyla kaplı olduğunu biliyoruz ama neden bazı ülkeler su kıtlığı yaşıyor diye sormuşsunuzdur kendinize. Aslında su özellikle de içme suyu düşündüğümüz kadar bol değil. Araştırmalar Dünya su rezervinin sadece %3’ünün tatlı su olduğunu gösteriyor.

Dünyamızda tatlı su ihtiyacı günden güne artıyor. Nüfus artışının yanı sıra küresel ısınma, endüstrileşme ve yer altı kaynaklarının doğru kullanılmaması gibi sebeplere bağlı olarak tatlı suya erişimde bazı bölgelerde ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Afrika Susuzluk

Belgesellerde, haberlerde su kıtlığıyla boğuşan insanları, bazı ülkelerde özellikle Afrika kıtasında, susuzluk konusunda sıkıntı yaşayan kıtaların başında geliyor, insanların su ile imtihanlarını izlemişsinizdir. Afrika’da yaklaşık bir milyar (Dünyada sekiz kişiden biri) insan suya erişimde sıkıntı çekiyor. Aslında Afrika kıtası yer altı kaynakları, gölleri, nehirleri ile su kaynakları açısından zengin bir kıta fakat ekonomik,siyasi, çevresel vs. sebelerden dolayı su kaynaklarına erişim pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden duş almayı bir yana bırakın temiz su bulmanın onlar için lüks olduğu bir devirde yaşıyoruz.

Eğer milyonlarca insanın yapmakta olduğu gibi bir testi su için onlarca kilometre yol yürümek zorunda kalsaydınız, bu değerli suyu muhtemelen banyo yapmak için harcamazdınız. Genç girişimci Ludwick Marishane bu muhteşem, komik hikayesinde icat ettiği ucuz, temiz ve pratik çözümü anlatıyor: DryBath, dünyada banyo yerine kullanılabilen ilk losyon.

Kaynaklar:


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir