İpuçlarında bahsedilen eser, İspanya, Madrid’de,tarihi Plaza de Oriente Meydanı’nda bulunan IV. Philip Anıtı’dır. Plaza de Oriente Meydanı’nın merkezinde kalan anıtın sağ ve sol tarafında, günümüzde “Gotik Krallar” olarak bilinen ve IV.Philip’ten önce hükümdarlık yapmış olan 20 İspanyol Kralı’nın heykeli bulunmaktadır.

İtalyan heykeltraş Pietro Tacca’ya yaptırılan IV. Philip Anitı’nın yapımına 1634 yılında başlanmıştır. IV. Philip, heykelinin, babasının heykelinden daha gösterişli olmasını istediği için, heykelinde atının arka ayakları üzerinde şahlanmış biçimde olmasını istedi.

O zamana kadar yapılmamış bir model olan bu heykel için Pietro Tacca, ünlü italyan bilim insanı Galileo Galilei’den teknik destek aldı. Galilei, heykelin bu pozisyonda durabilmesi için, arka ayakları ile birlikte kuyruğun da yere sabitlenmesini ayrıca üst parçanın hafif olması için heykelin içinin boş olmasını önererek hesaplamalarıyla destekledi.

Heykelde IV. Philip, bir eliyle atın dizginlerini tutar ve diğer elinde de batonu bulunur. Bu haliyle askeri güç, kontrol ve direnişin güçlü bir sembolünü oluşturur. Bahsedilen şekilde şahlanan atlı bir heykel yapmak aslında bir başka ünlü italyan bilim insanı Leonardo da Vinci’nin hayaliydi.

Leonardo da Vinci bu hayalini gerçekleştirmek için üzerine aylarca çalıştığı “Leonardo’s Horse”adıyla anılan teknik çizimleri ve hesaplamaları vardır. Fakat Leonardo, hayalini kurduğu eseri asla üretmedi. Pietro Tacca, heykelin modellemesini bitirdikten sonra, hükümdar tarafından onaylanması için İspanya’ya gönderdi.

Fakat hükümdar heykelin kafa kısmını onaylamadı. Çünkü heykeldeki yüzün kendisine benzemediğini düşünüyordu. Bunun üzerine kendi gibi heykeltraş olan Pietro Tacca’nın oğlu Ferdinando Tacca heykelin kafa kısmını yaptı. IV. Philip’in atlı heykelinin etrafındaki heykel grupları ve çeşmelerle birlikte tamamlanıp resmi olarak açılması 1843 yılında gerçekleşmiştir.

Anıtın etrafında 2 çeşme, 4 aslan heykeli, alegoriler, Jarama ve Manzanares nehirlerini simgeleyen heykeller bulunmaktadır.

Plaza de Oriente Meydanı’nın merkezinde bulunan anıttaheykelin yüzü doğuya dönüktür. Tam karşısındaise cevabını beklediğimiz Teatro Real (Kraliyet Tiyatrosu) bulunmaktadır. 1850 yılında hizmete açılan Teatro Real, önemli prodüksiyonlara ev sahipliği yapan, Avrupa’nın büyük tiyatrolarından biridir.

1925 yılındaki sel felaketi ve yakınındaki metro çalışmasının binaya verdiği zarar nedeniyle kapatılmıştır. Binanın restorasyonu sırasında yaşanan problemler nedeniyle 41 yıl kapalı kalan tiyatro binası 1966 yılında yeniden açıldı.

Her yıl on yedi opera, iki ya da üç büyük bale ve çeşitli resitallere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 14. Eurovision Şarkı Yarışması da burada yapılmıştır.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments