Charles Foster Kane ünlü Amerikalı yönetmen Orson Welles’in ilk uzun metrajlı filmi olan “Yurttaş Kane“in ana karakteridir.

“Yurttaş Kane” pek çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin en iyi eserlerinden biri olarak görülmektedir.

İlk iki ipucunda bahsettiğim kişi Moğol İmparatorluğu’nun kağanı ve Çin’deki Yuan Hanedanlığı’nın kurucusu ve ilk imparatoru olan Kubilay Han’dır.

“Yurttaş Kane” filminin başında ünlü İngiliz şair Samuel Taylor Coleridge’in Kubilay Han’ın adını taşıyan “Kubla Khan” şiirinden alıntıyı okuyabilirsin.

Filmde bir medya patronu ve zengin iş adamı olan Charles Foster Kane’e “Amerikalı Kubilay Han” benzetmesi yapılıyor.

Kane küçükken annesine borç karşılığı verilen değersiz bir araziden altın çıkıyor ve çocuğun daha iyi bir yaşam sürmesi için annesinin ısrarıyla Kane taşradan şehre gönderiliyor.

Bir bankanın çocuğu himayesi altına alması karşılığında Kane’in annesi altın madenini geçici olarak bankanın yönetimine veriyor.

Filmin başındaki ve sonundaki karelerde “Girilmez” yazısı çıkıyor. Filmde Kane’i birçok siyasi liderin dışında Adolf Hitler’le de yan yana görebilirsin.

Charles Foster Kane ilk evliliğini ABD Başkanının yeğeniyle gerçekleştiriyor ve düğünü Beyaz Saray’da yapıyor. İkinci evliliğini bir opera sanatçısı ile yapan Kane yeteneksiz eşi için Şikago’da bir opera binası bile inşa ediyor.

Charles Foster Kane’in ilk sahip olduğu gazete New York Daily Inguirer idi. Daha sonra Kane Chicago Daily Inguirer, Detroit Daily Inguirer, San Francisco Daily Inguirer gibi gazeteler de tesis ediyor.

Orson Welles “Othello” ve “Dava” filmleri hakkında “Othello’nun Çekimleri” ve “Dava’nın Çekimleri” adlı belgeseller çekmiştir. 1999 yılında “Yurttaş Kane” filminin çekimlerindeki zorlukları anlatan ve Melanie Griffith, John Malkovich gibi yıldızların da yer aldığı “RKO 281” adlı film çekilmiştir.

RKO 281, bir zamanların en büyük film yapım ve dağıtım şirketlerinden biri olan RKO Pictures’in üretim listesindeki 281. filmin koduydu.

Bu sıra numarası “Yurttaş Kane” filmine aitti. Son olarak, bir şaheser olan “Yurttaş Kane” filmini Kriptograf ekibi olarak herkesin izlemesini tavsiye ediyoruz.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments