Cevap Gillis Land olacaktı. Cevabın ipuçlarıyla bağlantısı ise bu şekildedir: İpuçlarında bahsettiğim bilimsel çalışma, 1894-1897 yıllarında düzenlenmiş Jackson-Harmsworth Expedition adını taşıyan bir keşif seferidir.

Çalışmaya adını veren kişilerden biri, Frederick George Jackson genç yaşlarında Avustralya’da hayvancılık yapmıştır.

Seferin esas amacı, karayoluyla Kuzey Kutbu’na en kısa yolu keşfetmekti. O zamanlar Franz Josef Toprakları’nın Kuzey Kutbu’na kadar uzanan bir kara parçası olduğu düşünülüyordu.

Seferin bir başka amacı ise Gillis Land meselesini halletmekti. Gillis Land, 1707 yılında Hollandalı denizci ve kartograf Cornelis Gielis tarafından keşfedilen ve haritada işaretlediği adaya verilen addır.

Bu ada, sonraki yıllarda farklı kartograflar tarafından farklı yerlerde gösterilmişti.

Seferin düzenlendiği tarihe kadar kimse bu adayı görmemiş ve gerçekliğini ispat edememişti.

Maalesef Frederick George Jackson da adanın gerçekte olmadığı sonucuna varıyor ve bunu seferden sonra yazdığı “A Thousand Days in the Arctic” kitabında açıklıyor.

Adanın mevcut olduğu sadece uydu teknolojileriyle ispatlanıyor. Günümüzde Gillis Land’in Kvitoya (Kviwya) adası olduğu bilinmektedir.

Kvitdya Norveççe beyaz ada anlamına gelmektedir. Sefere katılanlardan David Wilton, bir dönem Birleşik Krallık’ın Arhangelsk’teki Konsolosu olmuştur.

Frederick George Jackson, sefer kampını Flora Burnu’nda kuruyor ve burası tüm çalışmanın merkezi oluyor. Sefer sırasında bulunan bir buruna, seferin adında ismi geçen ve seferi finanse eden iş adamı ve medya patronu Alfred Harmsworth’un eşi Mary Harmsworth’un adı veriliyor ve


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments