İpuçlarında bahsedilen kişi İhap Hulusi Görey idi. Kendisi Türk grafik sanatının kurucusu kabul edilmektedir. İhap Hulusi Görey, Mısır’ın başkenti Kahire’de doğmuştur.

1920 yılında resim eğitimi almak için Almanya’ya gitmişti. Önce Münih’te Haimann Schule atölyesinde üç yıl çalıştı, daha sonra Kuntsgewerbe Schule’ye devam ederek tahsilini tamamlayıp İstanbul’a döndü.

Bahsedilen şehirler İhap Hulusi Görey’in hayatında önemli bir yer edinmiş olacak ki sanatçının imzasında bu üç şehri temsil eden ve tasarladığı tüm afişlerde görünen bir üçgen görebilirsiniz.

İhap Hulusi Görey, Cumhuriyet döneminde tasarladığı reklam afişleri ve logolarla ön plana çıkmıştı. 3. İpucunda bahsedilen eser “Aygaz” marka tüplerle ilgili reklam afişiydi.

Bu afişte enerji kaynakları ve Aygaz marka tüplerle (LPG- fosil yakıt) ilgili şu cümleleri görebilirsin: “Tezekle odunu defettik. Aygaz aldık rahat ettik”.

Üzerinde rakamları görebileceğiniz eseri ise tasarımını yaptığı Milli Piyango (o zamanki adıyla Tayyare Piyangosu) biletleriydi.

Elektrikli masaj aletinin faydasından bahsedildiği reklam afişinde ise şu cümleler yer alıyor: “Zayıflamak için elektrik masaj makinası dururken ilaca ne hacet”.

En önemli tasarımlarından biri ise günümüzde hâlen daha kullanılan “Kurukahveci Mehmet Efendi” logosudur.

Kahveyi öğüterek ilk kez hazır olarak kahveseverlere sunan, getirdiği bu yenilikle alanındaki önemli girişimcilerden biri olan Mehmet Efendi’ye, “Kurukahveci” lakabı takılmıştı. Görey’in tasarladığı logoda da “Kurukahveci” kelimesini görebilirsiniz.

4. ipucunda bahsedilen devlet başkanı ise Mustafa Kemal Atatürk’tü. İhap Hulusi Görey, Atatürk’ün siparişi üzerine 1932 yılında ALFABE kitabının kapağını tasarlamıştır.

Bu eserde Atatürk ve manevi kızı Ülkü’nün çizimlerinin yanında kitabın başlığı olan ALFABE kelimesi bulunmaktaydı. İhap Hulusi Görey bu eserlerinin dışında zamanının en gözde dergisi olan Akbaba dergisinde Münif Fehim ve Ramiz Gökçe‘yle birlikte karikatürist olarak çalıştı.

Çoğu taşbaskısı olan yüzlerce çalışma ile 50 yıllık bir dönemin endüstri, kalkınma, ticaret ve sosyal yaşamın gelişmelerini belgeledi.

Yeni kurulmuş bir devletin ilk uzman tasarımcısı olarak tanındı.

Cumhuriyetin 10. yılında yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine Atatürk tarafından kol saati hediye edilmişti.

İhap Hulusi Görey, ömrünün son yıllarında çizim yeteneğini yitirdi, tanıtımını yaptığı hiçbir kurum tarafından sigortalanmamış olduğu için son yıllarını sefalet içinde geçirdi.

İhap Hulusi Görey, 27 Mart 1986‘da İstanbul’da 88 yaşında hayata gözlerini yummuştur.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir