49. Yarışma İpuçları

1- O, bir hükümdardı.

2- Bazı kaynaklara göre o, bir doğa olayı sonucunda iktidara geldi.

3- Bazı kaynaklara göre ise o, cinayet sonucunda iktidara gelmiştir.

4- Onun adıyla adlandırılan bir şey, daha sonra başka adla değiştirilmiştir. Bahsedilen bu yeni adı tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Anton Harekatı detaylı bilgi için tıklayınız.

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.


3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
196 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Latif
Latif
2 yıl önce
Reply to  Bostabure

Sezar salatanın yeni adı değil

Ali
Ali
2 yıl önce

48.yarışmada kriptograf bitti benim için.Verilen cevap hakkında bile sonuç bulunmuyorken ipuçlarından ulaşmak imkansız..

Fatih
Fatih
2 yıl önce

Arkadaşlar doğal olayi kelimesi (mesela deprem )diger dillerde bir hastalik anlamına gelebilir.

Melisa
Melisa
2 yıl önce

Topkapı Sarayı , savaş ve barış denendi ne alakaysa sanki mcldmxlsmx

Mustafa
Mustafa
2 yıl önce
Reply to  Melisa

Bu soruları bulmak için kurtlar vadisifilimlerini izleyin cevaplar kurtlar vadisi filminde geçiyor orada verilen karakterler burada sorulan sorular .48 ncı yarışma cevabı rascon çıktı vadi pusu filminde var Rus çarı olarak rol oynadı Aleksander Ivanov vadi filminde vardı bu sorunun cevabida vadi filminde geçiyor dur oradan yol alin

BenDeBulsam
BenDeBulsam
2 yıl önce
Reply to  Mustafa

ne saçmalamışsın be arkadaş

Ysffs
Ysffs
2 yıl önce

Nasil bi arama yapacagim hakkinda en ufak fikrim yok

Hakan
Hakan
2 yıl önce

2. Mahmud yada 4. Mustafa’ya bı göz atın derim

pınar
pınar
2 yıl önce

ben Türk kağanlarını araştırıyorum. doğa üstü deyince aklıma bu yonde araştırma yapmak geldi. oğuz kağan denendi.

Göktürk
Göktürk
2 yıl önce
Reply to  pınar

Oğuz Kağan değil ama Yama Kağan bı denedim bende oda olmadı muhtemelen Türk kağanlardan değil Avrupalı olma ihtimali çok yüksek gibi geliyor

Ömer 26
Ömer 26
2 yıl önce

O hükümdarı sanki buldum ama onun adıyla adrandilan şey ne olabilir

Selim
Selim
2 yıl önce
Reply to  Ömer 26

Kimmiş o hükümdar:))))))))

Ömer 26
Ömer 26
2 yıl önce
Reply to  Selim

Söylemek olmaz bu bir yarışma uzerinde 4 adet kitap getirdim çalışıyorum ? + kardesim tarih öğretmeni onuda ek destek olarak görüyorum

BenDeBulsam
BenDeBulsam
2 yıl önce
Reply to  Ömer 26

tarih bilgisi olanların veya ilgisi olanların doğru cevabı bulma ihtimalleri daha yüksek. keşke yine resim, filim falan sorsalar eski yarışmalarda olduğu gibi. O tür sorular da güzel oluyor

Ömer 26
Ömer 26
2 yıl önce
Reply to  BenDeBulsam

Aynen yinede heyecan verici

SherlockHolmes
SherlockHolmes
2 yıl önce

Güzel yarışmaymış, güvenilir olduğunu teyit ettim.Başlayalım bakalım.Ayrıca bostabure ekibini bu platform için tebrik ediyorum.Geçmiş yarışmaları ve süreci inceleme fırsatı buldum.Başarılar.

Enes Tokaç
Enes Tokaç
2 yıl önce

Araştırmam Biraz Kısır Bir Döngü İçersinde Devam Ediyor. İpuçları Çok Mühim Bilgiler İçeriyor. Şöyleki ; Hükümdarın Bir Doğal Afet Ya Da Cinayet Sonucu İktadara Geldiğini Farklı Kaynakların Farklı Şekilde Söylemesi Durumu. Bu Durum Erken Dönem Tarihine Götürüyor. Yakın Dönem Tarihinin Bilinirliğinin Dışında Bir Algı Yarattı. Zira Yakın Dönemde Mesela En Azından Ortaçağ Ve Sonrası Dönemde Bir Hükümdarın Nasıl İktidar Olduğu Konusunda Kesin Olmamakla Birlikte Bir Bilgiye Sahip Olabiliriz Diye Düşünüyorum. Bu Kişiye Ait Bir Şey Daha Sonra Başka Bir İsimle Adlandırılıyorsa Aklıma Gelen Bir Kaç Şey Oluyor Tabiki : Bu Kişi Bir Zalimdi Zulm Etti Ve Onun Gidişiyle İsim Değişti Veya Bu Kisi….
Diye Devam Eden Düşüncelerim. Unutmayınız Ki Sadece Bir Bakış Acısı. Geçen Yarışma Bir Duruma Kanalize Olup Ordan Cikamamanin Öğretici Bir Unsuru Oldu. Kesin Diye Bir Şey Yok !

Fettah
Fettah
2 yıl önce

 

murat
murat
2 yıl önce

1.henry ve williama dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum 1.elizabeth in doğa veya cinayet olduğu düşünülüyor

Çetin
Çetin
2 yıl önce
Reply to  murat

Bende 1. Henry ve İsveç Kraliyetinden Adolf Frederik e dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fettah
Fettah
2 yıl önce

Attalos tan Antalya ya ulaştım. Antalya denendi
 

Manyağın biri:)
Manyağın biri:)
2 yıl önce

Son paralı ipucuna uyan bir sürü hükümdar var o hükümdardan yola çıkıp asıl hükümdarı bulacağız sonra da evvel o hükümdarın adıyla anılan ama şimdi başka bir adla anılan şeyin yeni adını bulacağız……ben yazarken yoruldum bulana helal olsun diyorum şimdiden:)

çokdafifi
çokdafifi
2 yıl önce

Gece gece 1 saat araştırmışımdır:) 1700’lü yıllardan bir iki hükümdar buldum ama bence isim verilen,değiştirilen şey ile ilgili bir ipucu olsa daha kolay olacak:)

Sezar
Sezar
2 yıl önce

Son ipucuyla kesinleşti, cevabı bulamadım. Paranın yükselmesini bekliyorum…

Brutus
Brutus
2 yıl önce
Reply to  Sezar

Yahu sen ne boş bir adamsın ya paranın yükselmesini bekliyormuş laflara gel

Sezar
Sezar
2 yıl önce
Reply to  Brutus

Bir daha oku bakalım lol. Espriyi anlayışın yok sanırımsfsdssfsdf

Neptunyen
Neptunyen
2 yıl önce

Hiciv ustası rus bir yazarın romanında bu tarz ölme nedenine sahip olan kurgusal karakter var ama yaşadığı dönemden ılham aldığı biliniyor ben yine rusya dan olduğunu düşünüyorum.

Çetin
Çetin
2 yıl önce
Reply to  Neptunyen

Baktığın roman rusça mı yoksa türkçe çevirisi var mı?

Neptunyen
Neptunyen
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Türkçe çevirisi yok kitabın sadece kitabın türkçe yorum makalesi mevcut ilginç olan ise kitapta vali gibi yöneticilik sıfatıyla anılıyor ve kurgusal karakterler ama gerçek hayattan esinlenmiş yazar.

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Arkadaş bende İsveç ve Danimarka Kraliyet aileleri üzerine sabahtan beri araştırma yapıyorum. Eğer iki ülkeden birisindensr Adolf Frederick’in akrabalarımdan olabilir.Eğer o iki ülke değilse İngiliz Kraliyet ailesinden I. Henry’nin akrabalarından biri.

Birisi
Birisi
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Aynen bende sabahtan beri aynı yerleri araştriyorum.
 

Sezar'ın Düşmanı Brutus
Sezar'ın Düşmanı Brutus
2 yıl önce
Reply to  Birisi

Hemen atlamışsınız Adolf Frederick’e bravo tam yüzeysel araştıranlara yakışan bir performans

Efe
Efe
2 yıl önce

Pardon nereye atlayalim o zaman

Kriptoanalizci
Kriptoanalizci
2 yıl önce
Reply to  Birisi

Kafayı yiyeceğim sabahtan beri araştırıyorum Adolf Frederick’in akrabası olan I.Gustav sadece Fransa da bir eyalet olan Saint adasına Gustavia adını verdirmiş ama hiç değiştirilmemiş açtığı opera ve tiyatro salonlarıda kapatılmış.
 

Hasan Basri ÖZGÜL
Hasan Basri ÖZGÜL
2 yıl önce
Reply to  Kriptoanalizci

Yahu sizler adamı sinir edersiniz Kriptografı hiç anlayamamışsınız son ipucunu Türkçe yazsan bile karşına çıkan isim Adolf Frederick…Bu kadar basit mi bu iş? Bu adam üzerinde boşuna oyalanıyorsunuz kesinlikle yanlış kişi ile uğraşıyorsunuz devam devam…

Umut
Umut
2 yıl önce

Merhaba son ipucundakileri buldunuz mu acaba ? Sadece merak ettim. Kesinlikle bilgi istemiyorum.

Şeyma
Şeyma
2 yıl önce

Birkaç yarışmayı kazanmışsınız. Sakıncası yoksa benim gibi yarışmayı yeni keşfedenlere yol göstermek adına kriptografın istediği veya sizin uyguladığınız akıl yürütme şeklinizi yazabilir misiniz?

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Arkadaşlar ben ipuçlarını şöyle yorumladım:
1. İpucu = Gerçekten bir hükümdar olabilir ama kriptograf olduğu için her şey beklenebilir. Belki lakabıdır ya da eski zamanlarda bir rütbe gibi bir şeydir.
2. İpucu = Doğa olayı sonucu iktidara geldi derken burada olağanüstü bir şey olmuş olabilir ve bazı kaynaklar dediği için yakın tarihlerde olmadığînı düşünüyorum. 1600 öncesi dönemlere bakılmalı.
3 İpucu = Cinayet derken burada 2. Ipucu ile birleştirme yaptım. Belkide ondan önceki hükümdar bir çığ düşmesi sonucu öldü. Bunu bazı kaynaklar cinayet bazıları ise doğa olayı olarak yazabilir. Veya yangında ölmüş olabilir. Ben türkçe ve ingilizce olarak yüzeysel bir araştırma yaptım ama bir şey bulamadım belki detaylı incelenirse bir şeyler çıkabilir.
4. İpucu = Bu ismi verilen şeyin ben bir yapıt, opera, tiyatro, kitap, bir şehir(veya ilçe vs.) , bir tiyatro oyunu, müzik gibi şeyler olduğunu düşünüyorum.
 
☆ Ben bir tane isveç kralının o öldükten sonra onun ismindeki bir operanın isminin zorla değiştirildiğini buldum ama o yebi ismi yazdığımda yanlış çıktı. Umarım yardımcı olmuşumdur.
 
☆ Yorumlarda sorunuz varsa tartışabiliriz. ☆

Kenan
Kenan
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Arkadaşlar Nuh tufanıylan ilgili olabilirmi

Last edited 2 yıl önce by Kenan
Kenan
Kenan
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Nuh tufanıylan ilgili.olabilirmi

Birisi
Birisi
2 yıl önce

Bu bir yer ismi olabilirmi acaba ipucunda şey diyor ama şey dedizaman bir yapit (saray gibi) veya ona benzer şey geliyor akla.veya sizin görüşünüz nedir.

Mustafa
Mustafa
2 yıl önce

 

yabancı
yabancı
2 yıl önce

st petersburg denendi eski adı leningrad

Yunus
Yunus
2 yıl önce

* neden o kadar derin düşünüyorsunuz kibahsettiği kişi yavuz sultan selim ve ismi konulan şey de köprü ve sonra değiştirildi 3. Boğaz köprüsü oldu ben buldum bile

BenDeBulsam
BenDeBulsam
2 yıl önce
Reply to  Yunus

:)) Kriptograf bu kadar basit değil de ondan derin düşünüyoruz. Cevabı bulduysan neden yarışma bitmedi? Yoksa cevabı yazmadın mı? İpuçlarının tamamı tutmalı cevapla.

Reşatizmsss
Reşatizmsss
2 yıl önce
Reply to  Yunus

O zaman cevap istanbulda olabilir sonucta konstantinopolis degisti ve istanbul oldu ama cevap istanbul degil denendi..

necmi
necmi
2 yıl önce
Reply to  Yunus

cevap doğru olsa yarışma biterdi
mesala fatih sultan mehmet köprüsüde 15 temmuz şehitler köprüsü oldu
bence bu sorunun cevabı yabancı
 
 

Çetin
Çetin
2 yıl önce
Reply to  necmi

Necmi Bey Boğaziçi Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oldu. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün adı hala aynı.

Fettah
Fettah
2 yıl önce

MALAKKA denendi.

Son kripto bükücü
Son kripto bükücü
2 yıl önce

ya bulunsun yada adam akıllı ipucu verilsin boşa para vermekten sıkıldım

Son Kriptograf Bükücü Hasan Basri ÖZGÜL
Son Kriptograf Bükücü Hasan Basri ÖZGÜL
2 yıl önce

Benim mahlasımı benden başka kimse kullanmasın lütfen ben böyle şeyleri dile getirecek insan değilim…İpuçları gayet de güzel veriliyor ve nasibi olan kazanıyor…Eğer cevabı bulmuşsam hemen yazarım cevabı buldum paranın artmasını bekliyorum diye milleti kandırarak sahtekarlık numaralarına girmem…

şu hortumlu dünyada fil yalnızca bir hayvandır
şu hortumlu dünyada fil yalnızca bir hayvandır
2 yıl önce

aaa hemen mahlasımı değiştiriyorum gerçekten bunun kullanıldığını bilmiyordum kusura bakmayın bu arada aynı düşünceye sahip birini bulmak sevindirdi beni

Ahmet Şerif İzgören
Ahmet Şerif İzgören
2 yıl önce

Kullandığınız takma isim benim kitabımın adı:)

Ertuğrul
Ertuğrul
2 yıl önce

Hahahahahahah hocam siz ne yapıyorsunuz buralarda.Saygılar.

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce

Hocam Çin hanedanlığını araştırınız mı merak ettim

Can
Can
2 yıl önce

Cevabı buldum diyen arkadaşlar bi bitmediniz a..

Soykan
Soykan
2 yıl önce

Arkadaşlar merhaba, sanırım cevabı %99 buldum ve ismini veremiceğim 4 ayrı tarih hocasına ve yayın yönetmenimizin sevgili akrabası olmak üzere aynı ismi benim bulduğum isimle denk gelmesi bence tesadüfümü+? Para biraz daha artsın cevabı yazıcam sizde bol sans

ZibidiLaz
ZibidiLaz
2 yıl önce

Büyük iskenderi araştırın derim
 

Emrah
Emrah
2 yıl önce

İskenderiye

Efe
Efe
2 yıl önce
Reply to  Emrah

Denendi degil

murat
murat
2 yıl önce

sadece insan olarak düşünmemeniz tavsiye edilir

Çetin
Çetin
2 yıl önce
Reply to  murat

Nasıl yani? Bir filmin içinde geçen kurgusal olaylarda olabilir mi?

Kriptoanalizci
Kriptoanalizci
2 yıl önce
Reply to  murat

Ailesinden hükümdar olan insan dışı ne gördün?

murat
murat
2 yıl önce
Reply to  Kriptoanalizci

Hükümdar kelebeği diye bir hayvan türü var. Sonuç olarak bir hükümdar diye geçiyor,
ama ismini veren hükümdar hakkında pek araştırma yapamadım ekstra ipuçlarını almadan sadece böyle buldum. İnsan olcağı kesin olsa hem iktidar olduğunu söyleyip hem hükümdar olduğunu neden söylesinler neyse iyi araştırmalar…

YAZARIZGEÇERİZ
YAZARIZGEÇERİZ
2 yıl önce

bak vallahi yeni ipucu bir adım bile cevaba götürmüyor sadece bulduysan garanti oluyor yani son ipucu ne alaka Allah aşkına

Kriptoanalizci
Kriptoanalizci
2 yıl önce

Ne bulduğunu söylersen seni biraz daha doğruya yönlendirebilirim. İpucu değil 🙂

Mehmet Özkan Gök
Mehmet Özkan Gök
2 yıl önce

Adamımız bulundu…
7. Adolf Frederick ölüyor..yerine oğlu lll. Gustav. geliyor. Ve bu tahta gelirken bir suikast yapılıyor.
İsviçre de GUSTAV III opera binası yapılıyor. İsmi daha sonra 12 kez değişiyor İsviçre Kraliyet Operası denedim ama olmadı aa… 

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce

Arkadaşlar, kriptografi bize farklı bakış açıları sunmamızı sağlıyor sanırım.Yarışmayı bu soruda keşfettim ve önceki 48 yarışmanın sonuçları ve ipuçlarını karşılaştırdım.Nasıl ulaşıldı diye bir yol haritası belirledim ve formülize ettim.Bu mecrada ki yapılan yorumları, Hasan hocamın yorumları ile karşılaştırıp formülümü öyle geliştirdim.Şu an başladım artık araştırmaya ve size yararlı olabilecek bir kaç şey söylemek istiyorum;
1.İpuçlarında ki anahtar kelimeleri yazarak deneyin tabi ki fakat ondan ziyade bir ipucunu direkt olarak algılamayın.Yani internete anahtar kelimeyi yazdığınız zaman emin olun ilk çıkan kişi ve eserler değil daha çok derin bir merak ve araştırma sonucu ulaşabildiğimiz şeyler oluyor.
2.Tekrar bu anahtar kelimeleri kullanıp bir literatür taraması yaptığımız zaman en az 4 dil ile bunu araştırıp, çevir seçeneğini kullanın.
3.Makale veya kitap pdf i okumaktan çekinmeyin, 4-5 dilde yazılmış haberleri mutlaka okuyun.Eee kolay değil 2 bin küsür kazanmak o yüzden vakit ve araştırma ruhu istiyor.
4.Eski yarışmaların %90’ı tarihi eserler ve kişiler ya da bunların eserleri.Bir tane eski dillerle alakalı bir şifreleme sormuştu ki çok zevkliymiş o.
5.Kağıt, kalem veyahut ekstra wordlere ipuçlarını yazıp üzerinde düşünüp araştırdığınız ve cevap olmayan kişileri ve eserleri yazın ki beyin görebildiği şeylerde daha başarılıdır.
6.Araştırdığınızda bulduğunuz kişi veya olayı çok yönlü değerlendirip en küçük kaynak veya referansına kadar bir matruşka misali iredeleyip açın.Örn: bir makalede doğa olayından sonra hükümdar geliyor ve onun kuzeni o sırada ölüyor.Tak o kuzeni araştırın hayatına olaylarına 2-3 belki daha fazla kaynaktan bilgi sahibi olun.
7.Referans noktası belirleyin.Bu ne demek şöyle ki, Polisler nasıl katili bulmak için panosuna ilk bakkalın resmini koyuyor sonra bakkala giden maktulun resmini koyuyor ve onları bir ip ile birleştiriyor, siz de bir referans noktası belirleyin ve örümcek ağı gibi onun çevresinde dolaşın.Tabi ki “Birden fazla başlık oluşturup, bir den fazla referans noktası gerekiyor bizlere”..
Dipnot 7 : Eski sorulara göre en fazla 4 başlık altında referans noktasından yola çıktığınızda ve bunları paralel evren misali 4-5 farklı dilde araştırdığınızda sonuca gidebiliyorsunuz.
8.Araştırmaları yaparken bir ipucuna takılı kalmayıp mutlaka diğer ipuçları ile bütüncül yaklaşmanız gerekiyor.Ve farklı fikirler yürütmekten çekinmeyin.
9.İlk aklınıza gelen ve basitmiş gibi görünen bir şeyi araştırırken onun yansımalarını da düşünün.İzah edeyim eğer bir kitap olduğunu düşünüyorsanuz onun bir film senaryosu olabileceğini ya da bir opera gösterisi olabileceğini unutmayın böyle sorular çok var.
10.Ve sevgili Hasan hocanın dediği gibi googlea yazdığınızda çıkan ilk kişiler muhtemelen değildir çünkü eski yarışmaların cevapları mutlaka derin araştırma yaptıktan sonra çıkıyor.
Son madde: Tümevarım, bütüncül yaklaşım ve bol bol okuma yapmayı göze almak zorundayız.Tek veya iki gece de araştırma yapıp bırakmak şimdiye kadar 6 yarışma da meydana gelmiş görünüyor ki onlarda da alanı olduğu için buldu insanlar, yani zaten biliyorlardı diye düşünüyorum.
Bu yarışmanın hiç yoksa bizlere araştırma ruhu kattığına inandım şu an.Basit bir bilgi yarışması değil.Farklı şeyler yazıp, yararlı olmaya çalıştım umarım yardımı olmuştur.Ben az bakabiliyorum işimden dolayı zamanı olanlar için muazzam bir etkinlik.Umarım bulurum da borçlarımı kapatabilirim, başlayalım 🙂

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ben de sizin gibi yeni başladım yarışmaya ve dediğiniz gibi 3-4 dilde aratıyorum ipuçlarını ve anahtar kelimelerimi ama arattıklarımın çoğunda Google Kitaplar a ait eserler çıkıyor. Bunları çeviremediğim için atlıyorum ve geri kalan siteleri kullanıyorum. Sizde benim gibi mi yapıyorsunuz yoksa o e-kitaplarıda çevirmenin bir yolu var mı?

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Kitabın ismini bulunca pdf olarak Google kitap dışında aratılabilir, elle çevrilebilir.Ben İngilizce çeviri yapabiliyorum fakat diğer diller konusunda Google kitaplık tabi ki pek işe yaramıyor.
Rica ederim ne demek başarılar dilerim

Kriptanaliz
Kriptanaliz
2 yıl önce

Kaydadeğer bir bilgi’nin sıradan bir e-kitap pdfsinde olası bir durum değildir. Herhangi bir kitaba konu olacak olsaydı eğer bu kitap şaheser ya da az bilinen bir kitap olurdu. Sıradan bir e kitap olupta farklı dillerde yayınlanmadı.

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce
Reply to  Kriptanaliz

Sıradan bir e-kitap pdf si derken anlamadım, çok değerli eserler Google kitaplıkta veyahut internette satın alınabilen pdf listelerin de mevcut.
Kaydadeğer bir bilgi gayette bir biyografi pdf kitabında veyahut yabancı kaynak kitaplarında, siyasi kitaplar da, tarihi kitaplarda bulunabilir diye düşünüyorum.Zaten direkt cevap olmasa bile bizi cevaba götürebilir en azından.

Zeyno59
Zeyno59
2 yıl önce

İsveç hükümdarlarıyla ilgili…iyi araştırın.benim neyin yandı.fikir olsun diye yazıyorum.III.Gustaf ve Adolf frederick bunları araştırın.isveç kraliyet operasını denedim olmadı.ama buralardan bişiler çıkıcam gibi

Muhsin
Muhsin
2 yıl önce

Arkadaşlar ben de kaç gündür araştırma yapıyorum sürekli. Önüme çıkan bir kaç seçenek vardı onları sizinle paylaşayım. 1. Covent garden. 2. Lale devri. 3.paul hamlyn hall. Bunları denedim olmadı.

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Arkadaşlar sizce onun adıyla adlandırılan şeye o ölmeden önce mi onun ismini vermişlerdir yoksa öldükten sonra mı?

Kriptoanalizci
Kriptoanalizci
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Ölmeden önce de öldükte sonra da değiştirilse fark etmiyor. Cevap o sonuç olarak 🙂 ufak detaylara takılma böyle dostum.

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Yazılıkaya denendi!

ZibidiLaz
ZibidiLaz
2 yıl önce

Bu yorumu sil zaten kaldıracaklar paralı ipucularını söylemek yasak
 

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce

Kral Arthur’dan, 500’lü ve 1400’Lü yıllar arasında bir çok hükümdar araştırıldı.İpuçlarıyla benzediğini söyleyebildiğim en az 4 hükümdar buldum.Fakat asıl soru şu ki; Bahsettiği şey bir tiyatro, resim, gravür, heykel, ev müzesi, normal müze, tarihi bir yer olabilir mi?
Bunu araştırmak için kör atış yaparak hükümdarlar ile alakalı şiir, resim, portre, müzeler inşaa eden mimarlar ressamlara baktım.Bir engel daha var.Onun adı ile adlandırılmayacak ismi değiştirilmiş çünkü.Bu yüzden uzun uzun bu şey her ne ise onun tarihini hikayesini bilmek gerekiyor olabilir.
Güzel yanı da şu uzun uzun her nesnenin veya yerin hikayesini okumadan önce, tersten gelip, önceki ipuçlarına uyum sağlayan hükümdarları bulmamız işimizi kolaylaştıracaktır.
Şu an devam ediyorum ve bilginiz olsun diye yazayım;
1.Arthurun son uykusu
2.İnfanta Maria Theresa
3.Kuzey Mariana adaları..
4.Las Marianas değil.
 
Dipnot:Sheksp, Boticelli, Bardi Altarpiece, Lorenzo ailesi, Villa di Castello gibi 26 tane eser ve yazar araştırıldı.Sonuca ulaşılamadı.Henüz.
 
Kral Arthur ve Attila konularında muallak ölümler mevcut fakat, ipuçları ile çelişen noktalar olduğu için eledim.
 
Ben eledim diye araştırmaktan vazgeçmeyin, gözümden kaçan olabilir.
 
Önereceğim en önemli şey şu ki; bir yüksek lisans tezinde krallar adına yapılan ve isimleri bile değiştirilen eserleri anlatan yazılar mevcut.300 sayfalık ve şu an okumaya başladım.Google akademik (İng, Fr, İspanyolca, Almanca, İsveççe, Fince, Yunanca vs..) ayrıca dergipark ve yabancı kaynak haberler okumak muazzam işe yarıyor.En azından araştırma yöntemi olarak doğru yolda olduğunuzu görüyorsunuz.Makale okumaktan çekinmeyin dostlarım.
 
Çoğumuz ki buna ben de dahilim, Conan Doyle’nin dediği gibi bakıyor ama görmüyoruz.En ince bir kelime detayını eseri yeniden aratıp araştırmamız lazım sanırım.Başarılar arkadaşlar

Ertuğrul
Ertuğrul
2 yıl önce

Umarım kazanırsın dostum

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Aynen öyle benimde bulduğum krallardan 2 tanesi verilen ipuçlarıyla neredeyse aynı sadece 1 ipucu muallakta kalıyor. O da doğa olayı sonucu iktidara gelmesi. İnternette farklı dillerde araştırmama rağmen bulduğum kralların o ipucuyla bir bağlantısını göremiyorum. Bu ipucunu halen tam olarak anlayamadım heralde. Sizin tavsiye edeceğiniz bir şey var mı bu ipucuyla ilgili?

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce
Reply to  Çetin

1.Bir hükümdar bulduk.
2.Sonra bu hükümdarın nasıl iktidara geldiğini araştırdık ve ondan önce ki hükümdarın ismini bulduk ve direkt onu araştırdık biyografisini okuduk.
3.Bu hükümdarın ölümü hem o dönem hem de şu an ki araştırmalar doğrultusunda muallakta olmalı.Örneğin bulduğum bir hükümdar cinayet sonucu öldürüldü denmiş fakat daha sonra uzmanlar kanserden ölmüş olabileceğini söylüyor.
4.Sonra bulduğum hükümdarın iktidara muallak ölüm sonucu geldiğini gördüm Bunu da bulduk.
5.Son olarak onun adı ile bir şey üretilmiş yapılmış ve ismi değişmiş.Onun adına popüler kültürde edebiyatta vs… yapılan eserleri şu an inceliyorum.Yani doğa olayı dediği şey doğal bir hastalık diye tahmin ediyorum veya salgın.Tabi ki bir sürü olasılık var ama en olasılıklı bunlar.
 
Ekstra ipuçlarını açıklamam yasak olduğu için onlarla ilgili bilgi veremeyeceğim ama tabi ki onlarında yardımı dokunuyor.

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Hocam sağ olun. Gerçekten bu ipucunu çözememiştim sayenizde anladım.

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Ne demek her türlü buradayım, elimden geldiğince en azından farklı bakış açıları sunabildiysem ne mutlu bana..

Profolmayolndailerleyenbirög
Profolmayolndailerleyenbirög
2 yıl önce

Merhaba, Sherlock Holmes,
Uygulamayı daha bugün keşfettim.Tam olarak sistemi anladım fakat çok geniş kapsamlı ipuçları sunuluyor.Birçok hükümdarın adına eser var fakat bunlardan değişeni pek yok gibi. Birçok ansiklopedi de,dergi de ve haber kaynaklarında böyle bir bilgi yok. bir yol önerir misin?

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce

Tabi ki şöyle ki, ucunda parası iyi olunca hemen cevabı bulabileceğimiz bir şey vermiyor mantıklı olarak bu yarışma.
Araştırmanın sana bu süreçte kattıkları çok güzel en başta.
Daha sonra şunu düşün kolay olmadığı için çok yönlü bir araştırma yapman lazım.
1.İlk olarak atıyorum google girdin ve ingiltere dönemi hükümdarları yazdın.Sonra wikipediaya girdin ve okumaya başladın o sırada tek aradığın şey bir ipucu.Sonra bir kral buldun diyelim ki “Henry”.
2.Henryinin wiki den ölümüne baktın veya nasıl iktidara geldiği gördün.Bu aşamadan sonra diyelim ki iktidara belirsizlik içinde geldiğini saptadın.Bir sekme daha açıp Henry hakkında farklı dillerde araştırma yapman lazım.Daha çok ondan önce gelen hükümdarın ismini aratıp araştırma yapman lazım.
3.Burada ki kritik nokta Henry kim ve nereli.Ona göre dilini belirleyip araştırma yapman lazım.İngiliz olduğu için ingilizce mesela.Burda ki kaynaklar arattığında bir makale veya bir film veya bir biyografi sitesi olabilir.
4.Genelde aradığımız sonuç Wiki de yazmaz bu yüzden wikiden sadece ipucu yakalamaya giriyorum 2 gündür geceleri.
5.Google zaten her dili çeviriyor ama bazen pdf kitap okuduğunda bunu çevirmeyebiliyor.Bunu da translateden yazman lazım.Ha diyelim ki yunanca ve senin yunanca bir klavyen yok.O konuda ise farklı çözümler var, pdfni bulup copy paste yapmak gibi.Fotoğrafını çekip yazıları internet ortamına okutmak gibi.
Google akademi, yabancı tezler, ansiklobediler veya en çok sevdiğim yabancı biyografi ve tarih siteleri bayağı bilgi veriyor bu konuda onları önerebilirim kardeşime..

Profolmayolundailerleyenbirög
Profolmayolundailerleyenbirög
2 yıl önce

Süper olur valla hocam çok teşekkür ederim.

cemal özdemir
cemal özdemir
2 yıl önce

hükümdar bulundu sanırım da şeyin ne olduğu çok zorluyor

Kriptoanalizci
Kriptoanalizci
2 yıl önce
Reply to  cemal özdemir

türk hükümdar değil.

ZibidiLaz
ZibidiLaz
2 yıl önce

Hepiniz yanlış yoldasınız yarışmayı yeni indirdim ama öyle kafa yordumki cevabı yarına bulurum gibime geliyo her ipucı tutuyo paralı ipucular dahi herkese bol şanslar inşallah değişik ve güzel düşünenler kazanır

Çetin
Çetin
2 yıl önce
Reply to  ZibidiLaz

Senin gibi günlerdir kaç kişi araştırıyor. Hemen bulunacak bir şey olsa burada bulacak çok kişi var.

mehmet emin damar
mehmet emin damar
2 yıl önce

arkadaşlar son paralı ipucuyu satın aldım ama yüklenmedi aynı sorunu yaşayanlar var mı?

BenDeBulsam
BenDeBulsam
2 yıl önce

makbuzu gönder hemen halledecek. ben de de 1 kere oldu

Muhsin
Muhsin
2 yıl önce

Arkadaşlar benim şahsi fikrim bence bu adı değiştirilen şey anıt heykel mezar vs olabilir gibime geliyor araştırmalarıma göre. Yada hükümdara ait bir şey olacağını düşündüm ama adı sonradan niye değiştirilsin. Ya da bir devir çağ olay vaka isyan da olabilir her türlü şey çıkabilir bu yarışmadan kesin ummadığımız bir şey çıkacak.

Profolmayolndailerleyenbirög
Profolmayolndailerleyenbirög
2 yıl önce
Reply to  Muhsin

Hocam, bir şey demesi bizim en kafa karıştıran noktamız. Bu şey ne hiç belli değil ve bir ipucunda ise bu isime eklenen bir şeyden bahsediyor neye ne eklenir? çok saçma.

Profolmayolndailerleyenbirög
Profolmayolndailerleyenbirög
2 yıl önce
Reply to  Muhsin

Ayrıca anıt ya da heykel olamaz. Mesela Muhsin Anıtı denildiğinde orada senin heykelin vardır ismi değiştirilse de bakınca anlaşılacak kişi sen olacağın için bence bu isim değiştirilmez. Anıt ve heykel dışında diğer şeylere bakılmalı.

Lord Voldemort
Lord Voldemort
2 yıl önce

Adamın ikinci bir adı vardır ya da takma adı, heykelin adı da bununla değiştirelebilir.

Muhsin
Muhsin
2 yıl önce
Reply to  Lord Voldemort

Ona pek ihtimal vermiyorum ama oladabilir her şey beklenir. Anıt heykel köprü vs araştırma yaptım onlarla ilgili bir sonuca varamadım. Aslında ekstra ip uçlarında güzel detaylar var ama sonuca götürmüyor. Ben sadece google dan araştırma yapabiliyorum başka kaynağım yok.

Muhsin
Muhsin
2 yıl önce

Bende ona çok kafa yordum bende biliyorum heykel ve anıt olamayacağını ama fikir yürütmeye çalışıyorum işte. Devlet imparatorluk vs şeylerde olabilir. Ekstra ip ucunu söylememiz yasak olduğu için malesef onlarla alakalı bir şey diyemiyorum.

Muhsin
Muhsin
2 yıl önce

Aynen insan her şeyi düşünüyor.. Hakeden kazansın

Ertuğrul
Ertuğrul
2 yıl önce

Hocam ipucundan bahsetmezsek iyi olur. Saygılar.

Lord Voldemort
Lord Voldemort
2 yıl önce

Dünyada gerçekleşen her şey bir doğa olayıdır. Ölüm de bir doğa olayıdır. Sonuç olarak verilen ipucu hiçbir işe yaramaz…

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce
Reply to  Lord Voldemort

Bu yüzden diğer ipucu ile bütün şekilde bakmalısın, aynı anda cinayette olabilir diye filtrele araştırmalarını daha daraltırsın.Başarılar

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce

Eski yarışmalar ve 4-5 yarışmayı kazanan insanları göz önünde bulundurursak tamamen bakış açımızı değiştirmeliyiz gibime geliyor.
Örneğin; bu saatten sonra Film, Opera, Portre, Mezarlık, Kitap hatta bir olayın ismi bile olabilir diye düşünmeliyiz.İsveç, İngiltre vs. krallıkları araştırıyor herkes, örneğin uzakdoğu ülkelerinin tarihlerine göz atmamız gerekebilir.
Doğa olayı evet her şey olabilir ama aynı anda cinayette olabilir dediği için bu iki ipucunu bütüncül olarak araştırma yaparsak ihtimal azalıyor.Sonuçta sadece salgın, deprem veya kanserden ölmemiş bazılarına göre o gece cinayet sonucu da ölmüş olabileceği geliyor aklıma.
1.İlk ipucu zaten genel ve olasılık çok olduğu için araştırmamızı çok az daraltıyor.
2.İkinci ve üçüncü ipucunu birleştirirsek yarı yarıya daraltıyoruz.
3.Onun adı verilen bir şeyin adı değiştirilmiş dersek derin bir araştırma ve biyografi vs..okumamız gerekiyor.(Farklı dillerde buna dahil).
4.Ekstra ipuçları bayağı bayağı daralttı ve buna rağmen bulunamaması da bakış açımızı yaratıcı düşünüp başka şeyler konusunda değiştirmemiz gerektiğini gösteriyor bence.
 
Bu gece bunu yapacağım.Bu da işe yaramaz ise bir çok araştırma ve okuma yapıp yarın ki ipucundan sonra “Aaa buna denk gelmiştim” demeyi umuyorum 😀 umarım yani…
 
Ayrıca ingilizce okumalar yapabiliyorum fakat sanırım ingilizce değilde farklı dillerde bir araştırma yapmak gerekiyor çünkü ingilizcede de tıkanıyor bir süre sonra.Umarım buluruz gençler herkese başarılar diliyorum tekrardan..

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Eğer hiç araştırmadıysanız İspanyolca ve Portekizce olarak ipuçlarını araştırın bence. Benim çok araştırmama rağmen birden fazla ipucuna uyan birkaç hükümdar bulmuştum. Yarın da devam edicem araştırmama.

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Böyle yardım etmen de gerçekten iyi niyetini gösteriyor.Kimse böyle bulduğu şeyler hakkında teşvik edici şeyler yazmaz gerçekten.Seni tebrik ediyorum.

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Teşekkür ederim. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum.

Muhsin
Muhsin
2 yıl önce

Arkadaşlar bir tane hükümdar buldum. Mısır kralı adı Kadrashhan bu kral Nil nehrinin taşması sonucu ölmüş fakat karısı kimseye bir şey dememiş. Yani karısına iftira atmış olabilirler sen öldürdün diye. Yerine oğlu geçmiş adı da sharmnud ama hakkın bilgiye ulaşamadım bir tane makale var yabancı okuyamadım. Belki yardımcı olur

Gökhan
Gökhan
2 yıl önce
Reply to  Muhsin

Maalesef alakası yok araştırdım

Nokata97
Nokata97
2 yıl önce

Merhabalar. “Dipendra Bir Bikram Shah” ismini araştırmanızı tavsiye ederim. İyi yarışmalar

Fettah
Fettah
2 yıl önce
Reply to  Nokata97

Araştırdım bir şey çıkmadı.

Fettah
Fettah
2 yıl önce

İpucu yetmiyor kriptograf.. Bonus ipucu vermen gerekiyor.

Çetin
Çetin
2 yıl önce

Arkadaşlar son ipucunu ve ondan bir önceki ipucunu düşündüğümde aklıma bir fikir geldi. Sizce Büyük Buhranla bir ilgisi olabilir mi?

İzanami
İzanami
2 yıl önce
Reply to  Çetin

Son ipucunu söyleyebilir misiniz ?