51. Yarışma İpuçları

1- O, nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede doğdu.

2- O, birkaç parçadan oluşan ödülün sahibidir.

3- Birkaç kişiyle beraber zor bir eylemi gerçekleştirdi. Eylemi gerçekleştiren kişilerin tamamı aynı örgütle bağlantılıydı.

4- Bahsettiğim eylem bir esere konu olmuştur ve bu eserde, eylemi gerçekleştiren kişilerden sadece onun adı değiştirilmiştir. Bahsettiğim bu kişinin gerçek adını tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Alexandre Moumbaris

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.


Subscribe
Bildir
guest
52 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ZibidiBoy
ZibidiBoy
3 yıl önce

Bu saçma sorudurrr

Bukez
Bukez
3 yıl önce

Nur Ali Tabende denedim olmadı

Sezar
Sezar
3 yıl önce

Sorulan kişinin ismi değiştirildiyse siyahi bir vatandaş olma ihtimali yüksektir. İngilizler tarafından sömürülen ülkelerin insanlarının önemli olaylarda isimleri değiştirilir. Kendi kültürlerinde isimleri farklı olan insanlar da buna dahil.

saliha
saliha
3 yıl önce

ekstra ipucu almadan çözmek zor bu soruyu

Enes Tokaç
Enes Tokaç
3 yıl önce

Bu Etapta Araştırma Yöntemimin Metodunu Müslümanların Çoğunlukta Olduğu Ülkelerin Hangileri Olduğunu Bulup Not Etmek; Onların Tarihsel Açıdan Örgüt Yapılarına Bakmak; Bağımsızlık Mücadelesi Ve Veya Toplumsal Yapısında Hak Elde Ediş Mücadelelerini İncelemek Gibi Bir Durum Olusturacak. Anadolu, Kafkaslar Ve Balkanlar İlk Göz Ağrım. Görünen Köy Kılavuz İstemez. Gördüğüm Köyleri İnceleyeceğim Öncelikle.Bu Fikrimi Değiştirecek Yegane Durum Burada Yazılacak Herhangi Bir Yorum Değil Gelecekte Yayınlanacak İpucu Olacaktır. Çok İnsan Ödüle Sahip Ama Parça Parça Olanı Favorimdir. Parça Parça ,Bir Kaç Parça Ödül Nasıl Olur Düşünmekteyim. Bahsi Geçen Eserin Ne Olduğu Konusunda Bir Kitap Olma İhtimali Yüksek İken Olmama İhtimali De Yüksek Görünüyor. Olmama İhtimali Üzerinde Durarak Bakmaya Devam Ediyorum. Hangisinin Ağır Bastığını Aslında Hepimizin Bildiğini Sanıyorum. Ödül Odaklı Yapılan Her Araştırmanın Noksan Ve Cevaptan Uzaklastırıcı Olduğunu Düşünüyorum. İyi Olan Kazansın.

Fettah
Fettah
3 yıl önce

Tuzak sorular ya da ipuçları. Çok zor bu ipuçları ile bulmak. Bu seferkini kimler hazirladiysa kasayı doldurmak istiyorlar. Bayagi bir ipucu satacaklar.

Hazarmertk
Hazarmertk
3 yıl önce

Saçma olan ücretsiz ipucularla bu soruyu bilebilmek ki onuda geçtim ücretli ipuçlarıda insanı bir yere götürmüyor 4. İpucunuda aldım ama hiçbir etkisi olmadı cevabıma ve o kadar çok cevap varki birbirine yakın ekstra bilgi olmadan eleyemiyorum.
Ayrıca ortak çalışmak isteyen arkadaşlar varsa beyin fırtınası yapabiliriz hemde ipuçlarını ortak satın alabiliriz. Şayet kazanırsak ödülü bölüşebiliriz.

Last edited 3 yıl önce by melisasydm1
Arif
Arif
3 yıl önce
Reply to  Hazarmertk

Valla denediğim yol aramadığım tarihçi bakmadığım ülke girmediğim terör kalmadı sadece bir yol kaldı 3 kişi buldum eylem yapan aynı ekip ve bu ekipten biri yazar biri felsefeci biri de değişik bir isim o adamın gerçek ismini bulmak hadi bakalım

Enes Tokaç
Enes Tokaç
3 yıl önce

Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede doğmuş olması o ülkeler üzerinde araştırma yapmaya itebilir. Yani Çeçenistanlı Şamil Basayevin Çeçenistan Da doğmuş Olması Ve Bizim Çeçenistan Örgütlenmesi Eylemleri V.s Gibi Durumları Araştırmamız… Bu Durum Daha geniş kapsamlı ifade içeriyor. Şamil Basayevin Doğduğu ülkeden Rusya’ya gitmesi ve orda belli durumlarlar için gerçekleştirdikleri Eylemler… Şu anda az bir bilgiyle geniş bir şey araştırıyoruz. Söylemek istediğim durum şu Almanya , İtalya , Rusya v.s Gibi Ülkeler bazında bakmakta da fayda var. Yorum yaparak hem kendi ufkuma hem de sizin ufkunuza biraz dokunmak istedim. Bu şekilde daha çok yaklaşıyorum. İyi olan kazansın.

Enes Tokaç
Enes Tokaç
3 yıl önce

Sınırları Belirleyen Bir İpucu Şu Anda Olmadığı İçin DSÖ nün De Bir Örgüt Olduğunu Ve Bir Eylem Planı Sonucunda Oluştuğunu Görebiliyoruz. Bu Örgütü Oluşturan da Muhtemelen Devletlerden Seçilmiş Birkac Kişiydi. Bir Örnek Üzerinden Bakış Açısı Edinmek… Son Yorumumun Sondan Üçüncü Cümlesine “Ufkuma” Kelimesini Koyarak Anlatım Bozukluğunu Gidermek İsterim. 🙂

Mehtap
Mehtap
3 yıl önce

Denediklerinizi yazabilir misiniz?

Fettah
Fettah
3 yıl önce
Reply to  Mehtap

Pek yazan olmuyor nedense? Ben henüz denemedim çünkü çok zayıf ipuçları.

Arif
Arif
3 yıl önce
Reply to  Mehtap

15 tane örgüte bağlı ve eylem gerçekleştiren ve eser olan denedim yok. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez dedik ama sanırım kümesde tavuk kalmayacak kazda gelmeyecek

Fettah
Fettah
3 yıl önce

Eser ne olabilir? Sinema tiyatro kitap ya da?

Enes Tokaç
Enes Tokaç
3 yıl önce

Şu An Ulaştığım Nokta Üzerinden Konuşmak İsterim: Aradığımız Kişi İçin Birkaç Parça Ödüle Sahip Deniliyor. Bir Çok Ödüle Sahip Olmasıyla Bir Kaç Parça Ödüle Sahip Olması Farkını Toprak Parçasında Görmekteyim. Neden Bu Kişinin İsmi Bir Eserde Değiştiriliyor Ki ! Kişinin ismini Kendinin Değiştirmesi Durumundan Bahsedilmiyor, Eser Sahibinin Değiştirmesinden Bahsediliyor. Dikkat ! Şu Sebeple Olmalı Bu Kişinin Kurduğu Örgüt Ve Yaptığı Eylem Güneşi Batmayanların Canını Çok Sıkmıştır Da Ondan. Kapital Ve Çıkarları Biten Devletler Olacak Tabiki Bunlar. Fransa , Almanya , İtalya Ve Ne Kadar Sömürgeci Varsa… Bu Aşamada Tabiki Belli Kıta Ve Ülkeler Ciddi Bir Araştırma Konusu … Keyifle Devam Ediyorum … Çok Kişiye Ulaştım , Nefis Bilgiler Edindim. Umarım Işık Olur Ve Gelecek Beni Yanıltmaz . Sağlıcakla .

Sezar
3 yıl önce
Reply to  Enes Tokaç

Neden bu kadar hayat dolusun? Ayrıca neden bütün kelimelerin ilk harfini büyük yazıyorsun? Okumaya her geldiğimde tribe giriyorum senin yüzünden.

SherlockHolmes
SherlockHolmes
3 yıl önce
Reply to  Sezar

Yarışmaları kılpayı kaçırsanda duygularımın tercümanı olmaktan vazgeçmiyorsun kardeşim tebrikler 🙂

Endoplazmikretikulum
Endoplazmikretikulum
3 yıl önce
Reply to  Sezar

Sen çok şımarık ve kendini beğenmiş bi’ bebesin.

Sezar
3 yıl önce

ehehehehehehhehehehe bunu ben zaten söyledim defalarca. sen yazınca ekstra değişen bir şey olmadı. herkes zaten biliyor ajdjskdhsjjhdhahs

SherlockHolmes
SherlockHolmes
3 yıl önce
Reply to  Sezar

Biz sezarı böyle seviyoruz, nickimin Sherlock olmasına rağmen alskda

Sezar
3 yıl önce
Reply to  SherlockHolmes

Ben mi Sherlock yapsaydım nicki??xd

Özkan
Özkan
3 yıl önce

Şu ana kadar bir ilerleme kaydedemedim, yapılan eylem bir hareket,ihtilal,devrim,ayaklanma veya bağımsızlık mücadelesi olabilir. Genel araştırmada terör örgütleri veya uluslararası örgütler çıkıyor ayrıca ezoterik,mozaik ve gizli örgütlere de baktım örgüt bakımından parti,cemiyet,tarikat da olabilir. Müslüman bir ülkede doğmuş ödül alan insanlara baktım fakat bu “birkaç parçadan oluşan ödül”ü anlamadım. Esere konu olan büyük bir eylem yapan ve bir ödüle sahip birisinin bulunamaması şaşırtıyor Orta Doğu’daki ödül almış kişilere ve hareketlere de baktım belki de bu eylem edebiyat alanında ya da başka bir alanda da olabilir Yani diğer sorulara göre şu an bu kişiyi bulmak şans eseri o kitabı okumuş bir yerde o eylemi duymuş biri cevaplayabilir bu ödül epey bir yükselir yeni gelecek ipuculara göre değişir

murat
murat
3 yıl önce
Reply to  Özkan

kitap açısından düşünmeyin 35.sorudamı ne eser diyip film sormuşlardı eser heykel tablo anıt vs de olabilir

ilknur
ilknur
3 yıl önce
Reply to  Özkan

müslüman bir ülkede doğduğunu söylemiyor nüfusun çoğunluğu müslüman olan bir ülke belki burda şaşırtma olabilir

Özkan
Özkan
3 yıl önce
Reply to  ilknur

Belki de “çoğunluğu” dediği için kafanı böyle karıştırıyordur. Zaten ya müslüman bir ülke ya da eski bir eşitlikçi ülke bkz:Osmanlı tarihi mesela yani

kralarthur
kralarthur
3 yıl önce

bence çoğunluğu müslüman olan bir ülkede doğdu kriptograf dilinde o müslüman değil

Sezar
3 yıl önce
Reply to  kralarthur

evet, bir de örnek olarak iran’da doğdu deseydi zaten bulunması yarım saat sürmezdi. ilk 4 ipucuna göre bulmak çoğu zaman çooook uzun sürebiliyor. o yüzden derin araştırmaya başlamadan en 4 yeni ipucu gelmesini beklerim. benden herkese tavsiye yazın bi kenera ipuçlarını yenisi geldikçe ekleyin, sonra bi okuyup bakın acaba nedir bu diye. ha ayrıca bu soruda önceki sorudaki gibi bi trick arayacaksanız, 7. ipucunda aradığınız o trick ;)))

Can
Can
3 yıl önce
Reply to  kralarthur

Katılıyorum ama öyle düşünmemizi istiyorda olabilirler

Özkan
Özkan
3 yıl önce
Reply to  kralarthur

Hocam kusura bakma ama yarışmadan 4 gün sonra bostabure “Ülkelerin müslüman nüfusu ve yoğunluğu” hakkında bir grafik paylaştı, buna bakarak çoğu ülkenin İslam veya Müslüman ülke olduğu görülüyor fakat adamın illa müslüman olması şart değil sadece bilgilendirmek için söylüyorum

Sami
Sami
3 yıl önce

yaa cidden artık yeter habire kazandırıyoruz habire kazandırıyoruz adam akıllı ipucu vermek suç mu? aramadığım dilde araştırma yok ücretli ipuçlarından yola çıkarak böyle nereye varacağız allah aşkına yeter

saea
saea
3 yıl önce
Reply to  Sami

Kesinlikle katılıyorum. İpuçlarının birçoğuna ipucu denmez bile birkaç kişi ile birlikte zor bir eylem gerçekleştirdi diye ipucu mu olur. Kime göre neye göre zor bir de eylem nedir yani yapmış olduğun her şey bir eylemdir insan bunu bir nebze olsun sınırlar. İpuçlarının insanı araştırmaya teşvik etmesi gerekir ama öyle değil paralı ipuçları da aynı. Tamam para kazandırıyorsa o kadar kolay bulunmasını beklemiyorum ama bunlara ipucu denmez hiçbir şekilde kısıtlayıcı bir durumu yok. Ben 2-3 gün epeyce araştırdım paralı ipuçlarını da aldım ama bir daha almamaya karar verdim aramayı da bıraktım bulacak olan kişinin de bu ipuçlarıyla nasıl bulacağını çok merak ediyorum doğrusu. Yeni ipuçlarının da bunlardan farklı olmayacağını, böyle böyle satabildikleri kadar ipucu satmaya yönelik bir çalışma yaptıklarını düşünüyorum.

Sami
Sami
3 yıl önce
Reply to  saea

sonunda benimle aynı düşünceye sahip biri, geçen sene eylül ayından beridir düzenli takip ediyorum sonuna kadar araştırmadağım yarışma sayısı bir elin parmaklarını geçmez ve hiçbir yarışmanın cevabını da bulamadım. tamam önceden daha usturuplu paralı ipuçları veriliyordu çok yaklaştığım da oluyordu ama şu an 3 aydır özellikle karantina sürecinden beridir cevapların kıyısından bile geçemedim. bazı arkadaşlar para kazandırıyor kolay değil tabii diyorlar ama anlatmak istediğimi anlamıyorlardı.. neyse bulana tebrikler şimdiden..

fettah
fettah
3 yıl önce

Ben araştırmayı bıraktım. Bu soru kafa sıyırtir.Daha düzgün sorular bekliyorum.

Sadık
Sadık
3 yıl önce

Günlerdir bu soru yüzünden uyumadım bıraktım artık

Sami
Sami
3 yıl önce
Reply to  Sadık

En iyisini yapmışsın Kardeşim, sorunun cevabını son ipucundaki malum şahıs bile bilmiyordur emin ol.

Sadık
Sadık
3 yıl önce
Reply to  Sami

Cevabı o bilmiyor zaten o kişi o ülkede bir film çekti ben yazarı buldum örgütü buldum fakat o kişiyi bulamadım saka gibi

Sami
Sami
3 yıl önce
Reply to  Sadık

Bence yanlış bağlantı kuruyorsun kardeşim

Sadık
Sadık
3 yıl önce
Reply to  Sami

Bu adamı içeri tikan nelson mandela ve filmin başrolünde danny Glover vardı nelson mandela güney Afrikalı başkan ve Alex maumbari eylemlerini güney Afrika’da yapiyordu

Sadık
Sadık
3 yıl önce
Reply to  Sami

Ama Alex maumbari o kadar araştırdım nedense anne öldü mesajıyla mektuba hiç denk gelmedim

Sadık
Sadık
3 yıl önce
Reply to  Sami

Yani doğru bağlantı kurmuşsun

saea
saea
3 yıl önce
Reply to  Sami

Birisi şu cevabı bulsun da ipuçlarıyla cevap arasındaki muhteşem bağlantılar açıklansın. Cevabın o malum şahsın sekizinci kuşaktan dedesinin teyze oğlu gibi absürt bi bağlantısı olduğunu düşünüyorum. Ya da o şahısla tesadüf fotoğraf çektirmiş alakasız absürt birisi falan çıkar herhalde. Boşa harcadığımız saatlere yazık.

Sezar
3 yıl önce

Kim buldu çıksın ortaya

Sadık
Sadık
3 yıl önce

Cevap çok saçma anne öldü mesajı uada annesi o mektupla o kandırıldığını kesinlikle böyle bir bilgi yok ve kanitta 2 si dizi dedi filmdi Alex maubaris son 2 ücretli ipucu verilmeden önce arastirmistim ve anne öldü mesajıni hiçbir detayindada görmedim artık milletin kafasını karıştırmak için uyduruk ipucu veriyorlar benden kuruş çalışmaz artık

saea
saea
3 yıl önce

Yapan özellikle mi yapmış bilmiyorum ama böyle bi yanıltma olamaz arkadaş. Birleşik krallık kanada ortak yapımı dizi yazdığında en üstlerde the tudors çıkıyor (Bulmak bu kadar kolay olamaz herhalde diye düşünüyorsun!) sonra bakıyorsun ki VIII. Henry’nin hayatını anlatan bi dizi sonra girip VIII. Henry ile Danny glover ilişkisi kurmaya çalışınca bir bakıyorsun ki amazonun italyanca sitesinde Henry VIII (2003) yapımı filmde danny glover (attore) yazıyor (Girip bakabilirsiniz, halbuki filmde oynamamış). E bu kadarı tesadüf olamaz herhalde diyip diziye giriyorsun bir bakıyorsun ki Anne isimli bir karakter var (İpucu Anne öldü mesajıyla eylem iptal oldu). Hee Anne öldüdeki Anne özel isim mi yoksa diyorsun sonra bütün oyuncuları teknik ekibi karakterleri 2 saat araştırıyorsun ve sonuç apalakasız bir cevap 😀

Korkmaz
Korkmaz
3 yıl önce

Merhaba arkadaşlar. Doğru sonuca ben ulaştım. 7, 9 ve 10. ipuçları ile buldum yanıtı diyebilirim. “Anne öldü” mesajını ben de bulamadım ama sahte mektup detayı ile ilgili bilgiye arama motorundan ulaşabiliyorsunuz. Hatta linkini de vereyim: https://api.parliament.uk/historic-hansard/commons/1973/jul/23/mr-alex-moumbaris

Sonuca Nelson Mandela (Danny Glover) – ANC (Üç renkli bayrak) – İngiliz Kanada ortak yapımı dizi (Breakout) üzerinden ulaştım. Özellikle sonuncu ipucu çok yol açıcı oldu.

Sezar
3 yıl önce
Reply to  Korkmaz

Tebrikler 🙂 Sadece son ipucuyla direkt bulunuyor. bi 5 dk salsaydın ben bulacak gibiydim xd Sevgili kriptograf, bunu okuduğunu biliyorum. Ülke isimlerinin yerini değiştirmek güzel taktik 😉

Huri Yorulmaz
3 yıl önce
Reply to  Korkmaz

Tebrik ederim ☺️ ve ben yine kaçırdım. Anahtar kelimeler ile direkt çıkıyordu. Genellikle ilk sayfada ve 2. 3. Sayfada çıkan tüm sonuçları didik didik ederim . Ama bakasim gelmedi Ben her soruyu çok güzel bulup kaçıran insanım. Muhtemelen kazanan kişi olarak adımı asla göremeyeceksiniz ve her kaçırışımı da yazacağım

Screenshot_2020-07-15-00-44-59-599_com.android.chrome.jpg
Enes Tokaç
Enes Tokaç
3 yıl önce
Reply to  Korkmaz

Son İpucu Hızlı Olan Kazansın Tadında İdi. Tebrik Ederim. Yine Çok Şey Öğrendik. Çok Şükür

BenDeBulsam
BenDeBulsam
3 yıl önce
Reply to  Korkmaz

Güzel soruydu. Tebrik ederim. Ödül ödenince de haber verir misin?