Yarışma İpuçları

1- O, bir yazardır.

2- Eserlerini farklı yüzyıllarda yazmıştır.

3- Eserlerinden birinin adında bir şairin türettiği kelimeyi görebilirsin.

4- Eserlerinin birinde bir yerleşim alanının adı ile ilgili yanlış bilgi verilmiştir. Bahsettiğim bu eserin adını tam ve eksiksiz bir şekilde yazınız.

Cevap

Kara Kutu: Yüzleşme Vakti

Önemli Hatırlatma

Sayfamız sadece kriptograf yarışması için yardımlaşma platformu olarak faaliyet göstermektedir. Yorumlarınızda lütfen paralı ipuçlarını paylaşmayın. Bu tür paylaşımlar (ticari faaliyeti engelleyen) yapılmasının ve istenmesinin yasak olduğunu hatırlatır, başarılar dileriz.

Yarışma Hakkında

Kriptograf yarışmasında yarışmacılara 4 adet video ipucu veriliyor ve bu ipuclarını kullanarak sorulan soruyu bulmanız gerekiyor. Her yarışmacının 3 cevap hakkı bulunmakta ve cevap bulunduğu anda yarışma bitiyor. Yarışmanın ödülü cevap bulunana kadar belli bir miktarda artış gösteriyor ve cevabı ilk bulan kişiye veriliyor. Ayrıca ekstra cevap hakkı ve belli zamanlarda yayınlanan yeni ipuçları belirli bir ücret dahilinde kullanıcılara veriliyor.

Uygulamayı indirmek için:

Sayfamızda yayınlanan yorumlar, yorum sahiplerinin sorumluluğundadır. Kaldırılmasını istediğiniz yorumlar için bostabure@gmail.com adresine mail atmanız yeterlidir.


46 yorum

klkl · 6 Ağustos 2021 5:02 pm tarihinde

ö

Sami · 7 Ağustos 2021 3:06 pm tarihinde

Hay sizin sağlayıcınız beynoo teknolojiye ya. 1 haftadır olan proböle düzelmedi, düzeltmediler. Yemin ederim yarışmadan soğudum son 3 yarışmadır aynı problem bir de diyorlar ki apple ile alakalı. Koskoca apple aptal beynoo teknoloji ve kriptograf ekibi çok zeki. Görüşmediğim temsilcileri kalmadı adamların sorun sağlayıcıyla alakalı diyorlar uygulama yapımcısıyla. Paramızla rezil oluyoruz 3 değil 30 lira vereyim düzeltin şu problemi lütfen kriptograf ekibi rica ediyorum.

Sezar · 7 Ağustos 2021 9:05 pm tarihinde

Son bükücümüzden güzel bir jest yaparak son kazandığı yarışmanın ödülüyle TEMA Vakfı’na bizim adımıza 200 adet fidan bağışı yapmasını rica ediyorum. Bir fidan bedeli 10 liradan 200 fidan eder. Uygun görürse burada da paylaşabilir 🙂

  Okuyan Adam · 8 Ağustos 2021 4:12 pm tarihinde

  Şimdiye kadar kazandığın ödülle sen o bahsettiğin fidan sayısının en az 2.5 katı fidan bağışlayabilirsin. Herkesin bağışı kendine. O kadar para kazandın, ne yaptın paraları…

   Sezar · 16 Ağustos 2021 10:37 pm tarihinde

   Ben kazandığım parayla 4 ay yurt dışında okudum. Kışa denk geldi o da üzgünüm, yangın falan yoktu 🙁 Ayrıca 2.5 katı değil o cnm yhaaa .s.s 10 katı falan ediyor o paranın. Küçük bir ekleme daha yapayım, mesajın muhatabı sen değilsin.

    Marcus Junius Brutus · 23 Eylül 2021 2:59 am tarihinde

    Fidan midan diyordun hadi bağışla da görelim sözünün eri olduğunu kanıtla herkese:o

burcak · 12 Ağustos 2021 3:37 pm tarihinde

bu sorunun cevabını ve açıklamasını merakla bekliyorum…

Hasan Basri ÖZGÜL · 16 Ağustos 2021 11:14 pm tarihinde

Bu soru 65. Soru Peter Henlein sorusunu andırıyor…Yani iki aşamalı…O soruda da film üzerinden mucidi bulmak hiçbir işimize yaramamıştı…Mehmet Bahaettin Toven yani yazarın ismi ortaya çıktığı zaman soru anında çözülmüştü…Bu soruda bahsedilen yerleşim alanını bulalı yaklaşık 1 hafta oldu…Eminim benim gibi başkaları da bu yerleşim alanının adını çoktan bulmuşlardır…İnanın bana hiçbir faydası yok…Yerleşim alanı üzerinden cevaba gitmek neredeyse imkansız…Yerleşim alanı ancak teyit amaçlı kullanılabilir…Eğer Kriptograf bu şekilde yerleşim alanını buldurmaya yönelik işe yaramaz ipuçları vermeye devam ederse bu yerin adını twitter hesabımdan paylaşacağım:) twitter kullanıcı adım: Son Kriptograf Bükücü

  Alter Ego · 17 Ağustos 2021 2:02 pm tarihinde

  bir de hashtag açsaydın #TakibeSeriTakipYapiyorum

   Hasan Basri ÖZGÜL · 19 Ağustos 2021 5:10 am tarihinde

   Takipçi kabul etmiyorum (nokta)

  Sezar · 17 Ağustos 2021 7:39 pm tarihinde

  hocam cevabı bul da 300 tane daha fidan bağışlarsın 😀

  Sezar · 17 Ağustos 2021 7:46 pm tarihinde

  bu arada o twitter hesabında yazan sensen diyecek hiçbir şeyim yok sana. İşten geldikten sonra iyi güldürdün beni assdasfsadasasdsa dünya düz aslında ama bizi kandırıyorlar da dersin şimdi adsfasdasfasdasd

  sami · 18 Ağustos 2021 2:42 am tarihinde

  reis inan bana ben de buldum lakin hiçbir faydası yok 80 dilde de araştırsan 10 farklı arama motorunda da yerleşim yeri üzerinden gitsen çıkmıyor. bu soru da bahsettiğin yarışmadaki gibi ipucu satın aldırmaya yönelik elbette ki kazansınlar lakin fazlası da can sıkıyor. ipucu satın alamıyorum diye sırf icloud hesabımı değiştirdim sorun düzeldi ama fotolar gitti ama yarışmanın canı sağolsun yedekte fotolar var :))

   fahri · 21 Ağustos 2021 10:36 pm tarihinde

   nedir acaba bu yerleşim alanının adı? Faydası yoksa paylaşın lütfen..

   fahri · 22 Ağustos 2021 2:57 pm tarihinde

   NEDİR ACABA O YERİN ADI?

  empty name · 18 Ağustos 2021 2:56 am tarihinde

  hocam twitterda 80. yarışmada yani bu yarışmada olmadığını belirtmişsin bu bilgi doğru mu?

Sezar · 17 Ağustos 2021 7:49 pm tarihinde

Son kriptograf bükücümüz komplo teorisyeni çıktı. Keşke bunu öğrenmeseydim asdasdsadsad Cehalet, mutluluktur. Saygılar sevgiler.

  Hasan Basri ÖZGÜL · 19 Ağustos 2021 4:27 am tarihinde

  Nâdânlar eder sohbet-i nâdânla telezzüz
  Dîvânelerin hem-demi dîvâne gerektir

  ZİYÂ PAŞA

Beyaz İnci · 18 Ağustos 2021 10:24 pm tarihinde

Bu yarışmadan anlıyorum ki, şimdiye kadar bu yarışmadan kazanan 79 yarışmacının tümü, aslında hasbel kader yarışmayı kazanmış. Çünkü bunlar Kriptograf’ın ne olduğunu anlamamışlar. Kriptograf, sadece iki veya belirli sayıda kişilerin halka açık noktalarda kendilerinden başka hiç kimsenin anlamadan rahatça diyalog süürdürebilmeleri için oluşturulmuş şifreli bilimin adıdır. Tabi bu yarışma, önceki yarışmalarda ipuçlarını yabancı dilde aratarak bulduklarını sanan sözde 79 kazananlar, aynı yöntemi kullanarak cevabı bulamayınca sinir olmaları doğaldır. O 79 kişi, şans eseri kazandıklarını bu yarışmada ispat etmiş oldular.
Bu yarışmada, öyle ipuçlarını yabancı dilde aratarak bulamayacaksınız, inşaAllah ödül, 5.000’ni geçene kadar o 79 kişi kahırlarından çatlarlar. Bu yarışmada, kriptograf ekibi, şifreyi saklamayı güzel becermiş. Ne deyim, helal olsun adamlara…

  Alter Ego · 24 Ağustos 2021 8:20 am tarihinde

  1. Yarışmadan hiçbir şey anlamamışsın.
  2. O tanımını yaptığın şey Kriptograf değil, kriptografi.
  3. Her yarışmanın zorluğu ayrıdır ve şimdiye kadar cevabın bulunmamış olması hiçbir şeyi ispatlamış olmuyor.
  4. Burada kahrından çatlayan senden başka kimse yok malesef.
  5. Araştırıp bulamıyorsan araştırma. Çengel bulmaca falan çöz, solitaire oyna, origami yap, ne bileyim işte seviyene uygun bir şeylerle uğraş. Kriptografa mecbur değilsin.

  Sami · 28 Ağustos 2021 12:27 am tarihinde

  Biz de abarttık ama çikolatasını abarttık sonra dankek magmayı yaptık. Bak anglosakson kardeşim, kulaklarını aç ve beni iyi dinle; öyle literatürmüş derinlemesine analizmiş soru çok zormuş alakası yok. Sadece beş para etmeyen ya da cevaba götüren ipuçları vardır. Bak ocak ve şubattaki sorulara face the nation cevabı olan soru bı yarıştırmayı oynayan birçok kültürlü bireylerin bildiği bir tv programıdır isteseler 7. İpucunda da soruyu bildirebilirlerdi. Onun için bu kadar kasma ve yarışmayı hiç bilemedim diye üzülme. Uslu bir şirin olursa şirinleri görebilirsin birgün

  Rumuzsuz · 5 Eylül 2021 5:42 pm tarihinde

  Bu nasıl bir mantık? Yabancı dilde aratılmadan kazanılan yarışmalar yok mu? Türkiye ile ilgili sorular mesela. Ayrıca cevaba kolay ulaşılan bir yarışma mı zannediyorsun bunu? Birkaç soru dışında hepsi emek isteyen sorulardı. Bugüne kadar hiç kazanmamış, yani o milyon tane kaynak içinde debelenip, o derin araştırma kuyusuna dalıp adım adım mesafe kat ederek sonuca ulaşmamış olan öyle zannediyor demek ki! Kişi yüzüp de geçmediği denizi dere zannedermiş.

  İnsanlar ne kaynakları tarıyor, haberin yok galiba. Örneğin Türkiye’de bir mezat sitesinde açık artırmaya konmuş takvim yaprağı üzerinden cevabı bulan oldu. (Aşağıda bahsi geçen Peter Henlein sorusunda.) Ayrıca o soru Kriptogaf rekorunu elinde barındıran sorudur. En uzun süren ve ödülün en çok yükseldiği yarışmadır. Yanlış hatırlamıyorsam 2 ay sürmüştü ve ödül 5600’ün üstündeydi yarışma bittiğinde. Bu kişi de hasbelkader kadar bilmiş, şans eseri kazanmış mı diyeceğiz yani? Şu anki soru hala bu seviyeye ulaşmış değil. Kısacası “bugüne kadar herkes beleşten bildi, ama bu soru çok iyi” minvalinde yorumlar saçmalıktan öteye gitmiyor. Kazananlara “oh çatlasın patlasın” diyenler de aslında kendileri çatlayıp patlıyor bence. Bu kadar haset sahibi olmayın yahu, hakkaniyetli olun, “hak eden kazansın” diyin.

Lincolin · 25 Ağustos 2021 9:27 pm tarihinde

Yerleşim alanini buldugunu söyleyen arkadaşlar bulduklarindan eminler mi. Çünkü ipuclarina uyan birden fazla yer var gibi… Tahminimce hic biri de bahsedilen yerlesim alani degil …

  Beyaz İnci · 26 Ağustos 2021 8:53 pm tarihinde

  Bu yarışma öyle diğer yarışmalar gibi ipuçlarını yabancı dile çevirerek aratılıp bulunacak türden değil. Basbayağı emek istiyor. Literatür araştırması gerek. Benden tavsiye: Yerleşim alanını araştırmayı bırakıp, diğer ipuçlarına yoğunlaşmanız.

   Lincolin · 27 Ağustos 2021 3:09 pm tarihinde

   Eyvallah yalniz aşağıda baya bi sahislara yönelik yanlış eleştiride bulunmuşsunuz. Öncelikle bu yarışmayı defalarca kazanan arkadaşlar var yani 79 ayrı şahsiyet söz konusu değil. Araştırmaları zaten yabancı dillerde yapmak gerekli.Nispeten kolay çeviri yapilarak bulunan yarışmalar 5,10 taneyi gecmez. Ki zaten oda sivri bi akıl ister.Emin ol kimse sözde kazanmamıştir bu yarışmayı. Boș yere yapıcı olmayan elestiriler yapmak, pek doğru bir yaklașım sayılmaz….

   Sami · 28 Ağustos 2021 12:15 am tarihinde

   Samimi söylüyorum vazgeç beyaz inci kanka manyak olursun bak

Alter Ego · 2 Eylül 2021 3:00 pm tarihinde

Bill Gates’in 30 dk’lık konuşmasının sadece 2 dk’lık kısmını alıp o kısmı da videoda bahsettiği denklemdeki P’yi açıklamak için kullandığı ifadeyle bitirip gerisine bakmazsan elbette dünyadaki tüm şirketlerin sana komplo kurduğunu ve senin mükemmel genlerinin peşinde olduğunu zannedersin. Söylediğin şeyler akl-ı selime uyan şeyler değil. Adam dünyada salınan CO2 miktarının azaltılmasının dünya nüfusunu azaltmakla halledilebileceğini söylemiyor, bunun üzerinde durmuyor bile. Günlük işlerin azaltılmasından da bahsetmiyor ki muhtemelen daha da artacaktır. Her iş için gereken enerjinin azaltılmasına değiniyor ve yarıya hatta daha fazla azaltmanın mümkün olduğunu söylüyor ama bu CO2 salınımını azaltmak için hâlâ yeterli değil. Asıl konuya geliyor ve üretilen her enerji miktarı için salınan CO2’yi nasıl azaltabileceğimizden bahsediyor. Bunun da yenilenebilir enerji gibi yöntemlerle olabileceğinden bahsediyor. Söylediği şeylerde yanlış bir şey yok. Ortada bir komplo falan da yok. Sadece kuruntu yapıyorsun.

  Alter Ego · 8 Eylül 2021 7:55 pm tarihinde

  Öncelikle bahsettiğin şahısla alakam yok. Ayrıca ben Bill Gates ne derse doğru demedim, kim söylemiş diye değil ne demiş diye bakmak gerektiğini belirtiyorum ama sen ne derse yanlış demeye getiriyorsun ve bunun sebebi olarak da onun Siyonist olduğunu belirtiyorsun ki olup olmadığını bilmiyorum, ne olduğu beni ilgilendirmiyor da.

  Senin bu yaptığına mantıkta Kırmızı Ringa Balığı diyorlar. Bu balığın kokusu o kadar güçlüdür ki etrafındakiler ister istemez gerçek amaçlarını unutup onun etki alanına girer. Av köpekleri kendi başlarına istedikleri yola değil de sahiplerinin seçtiği yöne doğru gitsinler diye bu balık bir telin ucuna bağlı olarak o istikamet boyunca taşınır. Balığın kokusu takip ettikleri şeyin kokusunu unutmalarına yol açar ve böylece avcının tercih ettiği yolu takip ederler. İki kişi bir konuda tartışırken birinin diğerinin geçmişini veya bir hatasını dile getirerek konuyu saptırması bir kırmızı ringa balığı yanlışıdır ki bunu birçok insan yapıyor.

  Senin yaptığın da bu. Bir kırmızı ringa balığı yanlışı olan argumentum ad hominemi kullanıyorsun. Kişiye saldırarak veya kişiyi çürütmeye çalışarak fikri çürütmeye çalışıyorsun.

  Bill Gates’e gelince ister Siyonist olsun, ister has bir Müslüman olsun, ister ateist, isterse okumamış cahil biri olsun. Kişinin ne dediğine bakar ve kendimce değerlendiririm. Daha en baştan “ya bu adam şöyle böyle” deyip bir etiket takarak reddetmem. Nazarımda kişinin ne dediğine değil de kim olduğuna odaklanmak da cahilliktir. Bir kişinin kim olduğu sadece söyleyeceği şey konusunda ne kadar dikkatli olmam gerektiği noktasında önemlidir. Bunun dışında bir önemi yok.

  Bir filmde Amerikalı köylü bir aile yoldan geçen muhtaç birisine yardım ediyordu. Biri dedi ki: Ya bunlar hep palavra, onlarda böyle yardımseverlik falan yoktur. Seninle aynı mantıkta biri. Ona göre Amerika bütünüyle kötüdür ve bu nedenle bütün Amerikalılar da kötüdür. Dolayısıyla bu insanlar hiçbir şekilde iyi veya doğru bir şey yapmazlar. Bir şey yapıyorlarsa muhakkak bunun altında bir numara, bir fesatlık vardır.

  Bir konuşmayı muhakeme etme yeteneğiniz onu söyleyenin Siyonist veya şu bu olup olmadığından etkileniyorsa, tavsiyem sadece sizin gibi düşünen insanları dinleyip sadece onların kitaplarını okuyunuz. Ötesi sizin için ağır gelebilir. Maazallah dinden falan çıkarsınız sonra. Hem herkesin aklı kirli bir nehri kirlenmeden içine alabilecek bir deniz büyüklüğünde olmayabilir. Onun için böyle şeylerle uğraşmayıp kendi ilgi alanınıza odaklansanız iyi edersiniz. Edebiyat muallimiymişsiniz ama edebiyat dışında tıp, siyâset, bilim, coğrafya, tarih her konuda fikriniz var maşaallah.

  Alter Ego · 10 Eylül 2021 12:21 pm tarihinde

  Dediğin şahısla alakam yok. Ayrıca uzun bir cevap yazmıştım ama site yöneticileri yayımlamayı uygun görmemişler demek ki. Tekrar yazma gereği de kafalarına göre mesaj yayımlayıp mesaj silen site yöneticilerinin olduğu bir sitede kalma gereği de görmüyorum. Herkese yarışmalarda başarılar.

Sezar · 8 Eylül 2021 11:45 pm tarihinde

sayın basri bey, hiçbir koşulda muhatabım değilsiniz artık. düşündüğünüz ve söylediğiniz şeyler zırvadır. size, hayatınızdaki * başarılar diliyorum.

Siyah İnci · 11 Eylül 2021 5:11 pm tarihinde

Tek tek yazarları araştırmaya başladım. Şanslıysam, aranan yazarı bulurum. 😀

  Lincolin · 17 Eylül 2021 10:35 am tarihinde

  Muhtemelen şahıs 2, 3 kitap yazmıştır. Yazarlık lada cok bi alakası yoktur. Yoksa bu bu şekilde ustelemezlerdi yazar diye. Futbolculugada cok ufaktan bi gir çık yapmıştır. Başka sivrildigi bi meslegi daha var gibi.

Çetin · 12 Eylül 2021 2:51 pm tarihinde

basri bey aşı karşıtı mitingte sistemi kilitleyelim diyen siz miydiniz yoksa 😀

Sami · 21 Eylül 2021 2:32 am tarihinde

Uygulamaya giriş yapılmıyor. Giriş kısmında siyah ekran veriyor uygulama, ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere. Arkadaşa sordum uygulamayı silmişti tekrar yükledi doğrulama kodu gelmemiş ilk başta da ona. Bu arada iphone kullanıyorum arkadaşınki android. Bi katakulli dönüyor diye seziyorum, hayırlısı artık…

Sami · 21 Eylül 2021 10:02 am tarihinde

Uygulamayı sildim geri yükledim hata veriyor aynı şekilde

Siyah İnci · 22 Eylül 2021 10:29 pm tarihinde

Artık yerleşim yerinin adını biliyoruz. Cevap çok yakında..

sami · 22 Eylül 2021 10:54 pm tarihinde

40 yıl arayla gerçekleşen olayı(dünya sağlık örgütü konferansı) bulduk son ipucuyla zaten bulmayan yoktur. son ipucuyla kazakça, rusça, ingilizce ve türkçe araştırdık lakin zerre soner yalçın ile alakalı bir şey çıkmadı, çıkmazdı zaten. bulanı tebrik ediyorum hangi arama motoru ile araştırma yapmış çok merak ediyorum. google ve birkaç ünlü ansiklopedi sitesi kadar boş bir şey yok. ne soner yalçının profesyonel futbolculuk yaptığı çıkıyor ne de almati( alma ata) ile alakalı başka bir eser. tekrardan bulanı tebrik ederim

Sezar · 22 Eylül 2021 10:56 pm tarihinde

Cevaba giden yol 😉 Sezar halkını selamlıyor.

  Lincolin · 24 Eylül 2021 7:04 am tarihinde

  Helel olsun bilader. Yokluğunu hissettirmiyosun.

Lincolin · 22 Eylül 2021 11:30 pm tarihinde

Hasan Basri bey, yan oturup doğru konuşalım, bu soruyu siz hazırladınız…. Sizi, Kriptografa çalıştığınız gerçeğini balçıkla sıvama eyleminden vazgeçmeye davet ediyorum…

  Hasan Basri ÖZGÜL · 24 Eylül 2021 4:33 am tarihinde

  Bütün sırrı ifşa ettin be kardeşim:) Ekmeğimle oynamaya ne hakkın var?!

Sezar · 23 Eylül 2021 2:13 pm tarihinde

Evet arkadaşlar yarışmayı kazandık. Herkese benden çay. Şakir’e çay yok ajjdjshcjsjxhs

Mert · 23 Eylül 2021 11:05 pm tarihinde

Admin su yorumlari sicagi sicagina yayinlasanda, soruyu unutmadan tartissak… Cok alalen bisey istemiyoruz. Bi onay vereceksin.

Lincolin · 24 Eylül 2021 6:58 am tarihinde

Abd başkanı kitapta,
“43 Dönemin ABD Başkanı Theodore Roosevelt (1901-1909) idi. İlişkileri şöyleydi: Oğlu Kermit Roosevelt’in 11.397 hayvanı katlettiği Afrika safarisinin parasını Andrew Carnegie vermişti! Başkan Roosevelt, Rockefeller gibi Germen kökenlileri “Medeniyet Cephesi” içinde sayıyordu. “Vahşet Cephesi”nde ise Kızılderililer vardı.”
bu şekilde geçiyor.
Astana detayıda pdf te 15. sayfanın dipnotunda. Almatı(Alma Ata) değilde Akmola şehri bahsedilen isim değişikliğine uğramış.

Lincolin · 26 Eylül 2021 7:33 pm tarihinde

Elinde 14. Yarışmadan önceki soruların ipuçları ve detaylı cevap açıklaması olan var mı?

  Huri Yorulmaz · 30 Eylül 2021 10:33 am tarihinde

  Bende var Lincolin. İnstagram’dan ulaşırsan atabilirim.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir