Alexei Leonov

İnsanlık tarihinde ilkler her zaman önemlidir. Bir şeyi ilk yapan hep hatırlanır diğerlerini büyük çoğunluk bilmez. Bugün yaptığı işte ilk olmasına karşın pek bilinmeyen biri hayatını kaybetti.

Bu kişi insanlığın uzay tarihinde, hepimizin bildiği uzaya ilk giden insan Yuri Gagarin, Ay’a ilk ayak basan adam Neil Armstrong gibi bu kişi de çok önemli bir işi başarmıştı. Bu kişi bundan tam 54 yıl önce (1965) uzayda yürüyen ilk insan olan efsanevi Sovyet kozmonot Alexei Leonov. 11 Ekim 2019′ da Moskova’da 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Voskhod 2 ve Alexei Leonov Yürüyüşü Görseli

Leonov, uzay yürüyüşünü 18 Mart 1965’te Voskhod 2 uçuşunda yaptı. Yaklaşık 12 dakika süren yürüyüş sırasında uzay aracından 15 metre kadar uzaklaştı. Bu sırada uzay elbisesi boşlukta o kadar şişmişti ki, Leonov rahat hareket edemiyor, göğsündeki fotoğraf makinesinin düğmesine basamıyordu.

Leonov, uzay aracının kapısından içeri girmekte de güçlük çekti. Elbisedeki bir supabı açarak fazla havanın boşalmasını sağladı ve uzay aracına güçlükle geri döndü. Sonradan açıkladığına göre “dizine kadar tere batmıştı”. Uzay aracına geri dönememesi halinde kullanmak üzere yanında bir intihar hapı götürmüştü, ancak bunu kullanması gerekmedi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aleksey_Leonov

Rus Kozmonot o anlarını şöyle aktarıyor,

Bu boşluğa adım attım ve düşmedim. Yıldızlardan çok etkilendim. Her yerdeydiler yukarı aşağı, sol, sağ… Bu sessizlikte nefesimi ve kalp atışımı bile duyabiliyordum.”

İşte Alexei Leonov’un Uzay Yürüşünün videosu

Kaynak


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments