Alex Moumbaris, arkadaşları Tim Jenkin ve Stephen Lee ile beraber Pretorya Merkez Hapishanesi‘nden, kapıların ahşap anahtarlarını yaparak sıra dışı kaçış öyküsüne imza atmış bir Apartheid karşıtı aktivisttir.

Alex Moumbaris Mısır’da doğmuştur. O da Tim Jenkin ve Stephen Lee gibi Afrika Ulusal Konseyi ile bağlantılıydı. Afrika Ulusal Konseyi’nin bayrağı siyah, yeşil ve sarı renklerden oluşuyor.

Eylemcilerden bir olan Tim Jenkin sonradan yazar oldu. 2003 yılında çıkardığı Ters yüz: Pretorya Hapishanesi’nden Kaçış adlı kitabından uyarlanarak, 2020 yılında Pretorya’dan Kaçış filmi yapıldı.

Filmde Jenkin’i Harry Potter film serisiyle ünlenen Daniel Radcliffe canlandırıyor. Bu filmde Tim Jenkin ve Stephen Lee’nin isimleri değiştirilmemiş ama Alex Moumbaris isminin yerine Leonard Fontaine ismi kullanılmıştır.

Ayrıca bu sıra dışı kaçış hikayesini ve kahramanların üçünü de Birleşik Krallık-Kanada ortak yapımı olan Breakout dizisinin Freedom Fighter Escape Özgürlük Savaşçısının Kaçışı bölümünde de görebilirsiniz.

Alex Moumbaris’in kendi anlatımına göre, 4 arkadaşıyla beraber 19 silahlı eylemcinin de onlara katılacağını beklerken “anne öldü”mesajı geldi ve planladıkları eylem iptal oldu.

Alex Moumbaris Güney Afrika’da tutukluyken, annesinin Paris’teki evine güzel Fransızca konuşan birisi gelir ve annesine oğlu tarafından yazıldığı iddia edilen bir mektup verir.

Mektupta, bu kişiye Moumbaris’in Londra’daki evinin anahtarlarının verilmesi isteniyordu. Oğlundan haber almış sevinçli anne anahtarları, mektubu getiren kişiye veriyor.

Bu olay daha sonra İngiltere Parlamentosu’nda, Güney Afrika rejimi tarafından gerçekleştirilen bir yasadışı operasyon ve Konut Dokunulmazlığı İhlali olarak gündeme gelmiştir.

Alex Moumbaris 27 Nisan 2014 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin devlet nişanlarından olan O. R. Tambo Nişanı’nı almıştır. Aynı tarihte bu nişanı ünlü oyuncu Danny Glover de almıştır.

O. R. Tambo Nişanı 4 parçadan: baston, boyun rozeti, minyatür ve yaka rozetinden


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir