1. İpucu’nda bahsedilen olay, Üçüncü Cumhuriyet dönemine damgasını vuran “Dreyfus Olayı”dır. 1894 yılında Yahudi asıllı bir yüzbaşı olan Alfred Dreyfus, o dönem Fransa’da hakim olan antisemitist atmosfer içinde haksız yere casuslukla itham edilerek gülünç bir mahkeme sonucu mahküm edilir.

Olay şu şekilde gelişmiştir: Fransa’ya ait gizli bilgilerin Almanya’ya verilmesini vaat eden imzasız bir mektup bulunmuştur. Bu mektuptaki yazı Dreyfus’un el yazısına benzediğinden dolayı şüpheler Dreyfus’un üzerinde toplanır.

Bir ay süren soruşturmada aleyhine delil bulunamamasına rağmen suçlu görülerek mahküm edilmiştir. 1896’da Dreyfus davası yeniden gündeme gelir. Dreyfusun mahkumiyetine sebep olan el yazısının Ferdinand Walsin Esterhazy adındaki bir binbaşıya ait olduğu çıkar.

Fransız kamuoyunda dava tekrar gündeme gelince Genelkurmay, Esterhazy hakkında dava açmak zorunda kalır. Ancak oy birliğiyle Esterhazy’nin beraat etmesine karar verilir.

Beraat kararının ertesi günü ünlü yazar Emile Zola “Suçluyorum” başlıklı bir açık mektup kaleme almıştır. Bu yazıda, Dreyfus’un masumiyetini savunuyor, genel kurmayı ve yargıçları suçluyor ve yeniden yargılama istiyordu.

Emile Zola bu şekilde Dreyfus’u destekleyen korkak kalabalığın sesi olmuştu. Bazı profesörler ve aydınlar Millet Meclisine’ne Zola’nın mektubunu destekleyen bir dilekçe yolladılar.

Öte yandan, Zola aleyhine orduya hakaretten dava açıldı. Zola mahkum edildi, temyiz safhasından önce de İngiltere’ye sığındı. Bu arada sokak birbirine girmişti.

Aileler bile bölünmüş, kardeşler birbirine düşman olmuştu. Fransız İhtilali’nin getirdiği kardeşlik ilkeleriyle ortaçağdan kalma Yahudi düşmanlığı birbirine girmişti. Frasız toplumu “Dreyfusçüler” ve “anti-Dreyfusçüler” olarak ikiye bölünmüştü.

Alfred Dreyfus’un bu dava süreci ve ardından gelişen olaylar Dreyfus Olayı olarak anılmaktadır. Emile Zola’nın açık mektubunu yayımlamasından yaklaşık bir ay sonra ünlü bir karikatürist, bu bölünmeyi resmetmişti.

Bu kişi doğum adıyla Emmanuel Poier, takma adı ve aynı zamanda bilinen adı ile Caran d’Ache idi. Caran d’Ache aynı zamanda Rusya’da doğmuş bir Fransız’dır. Caran d’Ache (karandash) Rusça’da “kara kalem” anlamına gelmektedir.

Caran d’Ache’ın bu bölünmeyi resmettiği eseri “Aile Yemeği” (Un diner en famille) idi. Bu karikatür kendisinin en ünlü eseridir. Karikatürü incelediğinizde iki ayrı akşam yemeği sofrası görürsünüz.

Üst taraftaki sofrada aile, Dreyfus Olayı hakkında konuşmaz ve mutlu bir şekilde yemeklerini yer; alt taraftaki sofrada ise Dreyfus Olayı konuşulur ve aile kavga etmeye başlar.

Bu karikatürü dahil olmak üzere bazı karikatürleri bir dönem, her pazartesi, köklü bir Fransız gazetesi olan Le Figaro’da yayımlanmıştır.

Yıllar sonra resim malzemeleri satan bir şirket, sahiplerinin değişmesiyle beraber, adını “Caran d’Ache” olarak değiştirmiştir.

Şirketin ürünlerinden biri olan “Modernista Pen” 1999 yılında “dünyanın en pahalı kalemi” ünvanı ile Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments