Fransız kaşif ve mühendis Charles Joseph Lambert, namıdiğer Lambert Bey Mısır’daki hizmetlerinden dolayı 1847 yılında “Bey” unvanını alıyor.

Lambert 1794 yılında Fransız Devrimi sırasında kurulan ve 1804 yılında Napolyon tarafından askeri okula dönüştürülen École Polytechnique mezunuydu.

Okulun ambleminde halen daha iki savaş topunu görebilirsin. Lambert Saint-Simonianism akımının takipçisiydi. Bu akım Kont Henri de Saint-Simon’un görüşlerinden etkilenen öğrencileri Olinde Rodrigues, Saint-Amand Bazard ve Barthélemy Prosper Enfantin tarafından Kontun ölümden sonra oluşturulmuş bir çeşit felsefi akımdır.

Rodrigues kısa süre sonra bu akımdan ayrılıyor ve yönetim Bazard ve Enfantin’e kalıyor. Bazard ve Enfantin yönetimi döneminde akım bir çeşit dini tarikata dönüşüyor.

Tarikat üyeleri liderlerine Baba diye hitap ediyor, bağlılaşığı vurgulamak adına da düğmeleri Sırtında olan kıyafetler giyiniyorlardı.

Bazard ve Enfantin arasındaki esasen aile ve nikah konularındaki fikir ayrılığından dolayı topluluk 1831 yılında ikiye bölünüyor.

Enfantin’in liderlik ettiği topluluk kamu ahlakını tehlikeye atmakla suçlanarak 1832 yılında yasaklanıyor. Enfantin yargılanıyor ve bir yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Birkaç ay sonra Enfantin tahliye ediliyor. Tahliye edildikten sonra takipçileri ile birlikte önce İstanbul’a, oradan da Mısır’a geçiyor. Mısır’a göç edenler arasında Charles Joseph Lambert de vardı.

Bir müddet sonra Lambert Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa‘nın hizmetine giriyor. Paşa’ya hizmet verebilmek için Fransız tabiiyetinden birkaç yıllığına yoksun kalıyor.

Mısır’da önemli işler yapıyor. Önce Madencilik Okulunu kuruyor ve 4 yıl boyunca bu okulu yönetiyor. Daha sonra ise 1840-1849 yıllarında Bulak Politeknik Okulu’nu, bir başka adıyla Medresetü’l-Mühendishane‘yi yönetiyor.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir