Face the Nation, 7 Kasım 1954 yılında CBS kanalında yayın hayatına başlamış ve halen devam eden bir Amerikan televizyon programıdır.

Face the Nation, Amerika’da en uzun süre yayınlanan televizyon programları sıralamasında 9. sıradadır. Bu sıralamadaki birinci yer ise 6 Kasım 1947 yılında yayın hayatına başlamış Meet the Press programına aittir.

Face the Nation programının fikir babası ve yaratıcısı, uzun yıllar CBS’in başkanlığını da yapmış Frank Stanton‘dur.

Frank Stanton “Mevcut Yöntemlerin Eleştirisi ve Radyo Dinleme Davranışını İncelemek İçin Yeni Bir Plan” başlıklı doktora tezi için radyo dinlemenin güvenilir ve otomatik kaydını yapan bir cihaz icat etmiştir.

Stanton, artık bir gelenek haline gelmiş televizyonda başkan adayları arasındaki tartışma programını tarihte ilk organize eden kişidir.

Bu programa John F. Kennedy ve Richard Nixon katılmıştır. Frank Stanton, ABD Başkanı Eisenhower tarafından 1958’de oluşturulan ve ulusal acil durumda belirli alanlarda ülke yönetimini devralacak Eisenhower Ten olarak bilinen grupta Acil Durum İletişim Ajansının Yöneticisi olarak yer aldı.

Bu grup hiçbir zaman aktif duruma gelmedi. Frank Stanton’un adını taşıyan bir vakıf mevcut. Ayrıca New York merkezli Center for Communication tarafından verilen ve Stanton’un adını taşıyan ödül de mevcut.

Eskiden bu ödülün üzerinde Center for Communication’nın baş harfleri, yani iki C harfi yer alıyordu.

Frank Stanton radyo ve televizyon alanında verilen ve iş adamı George Foster Peabody’nin adını taşıyan Peabody ödülünü 3 kez kendi ve 2 kez de CBS adına almıştır.

İlk olarak HBO’da yayınlanmış 1986 yapımı Murrow filminde Frank Stanton, John McMartin tarafından canlandırılmıştır.

John McMartin’in Broadway’de son kez rol alığı All the Way oyunu 2014 yılında Tony Ödülü almıştır.

6 dalda Oscar’a aday gösterilen 2005 yapımı İyi Geceler ve İyi Şanslar (Good Night, and Good Luck) adlı filmde Frank Stanton’un da yer aldığı olaylar anlatılsa da o yıllarda Stanton halen hayatta olduğu ve isminin geçmesine itiraz edebileceği düşüncesiyle filmde onun adı geçmez.

Face the Nation ilk yayınını canlı olarak New York, Indianapolis ve Washington’daki stüdyolarından gerçekleştirmiştir.

İlk programın konuğu, programa Washington’dan katılan ve sorumsuz suçlamalarıyla kötü şöhret kazanmış senatör Joseph McCarthy idi.

1957 yılında Face the Nation yayınını Kremlin Sarayı’ndan yapmış ve programın konuğu Sovyet lideri Nikita Kruşçev olmuştur.

Grin and Bear It çizgi romanında “ulusla yüzleş” anlamına gelen Face the Nation, bir harfi değiştirilerek Faze the Nation, yani “ulusu telaşlandır” olarak yer almıştır.

1954 yılından beri Face the Nation 3000’den fazla program yayınlamış ve toplamda 10 sunucusu olmuştur. Bu sunuculardan sadece ikisi, Lesley Stahl ve şu anki sunucusu Margaret Brennan kadındır.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments