Giuseppe Donizetti Türkiye’yi 19. yüzyılda Batı müziği ile tanıştıran ve Muzikâ-i Hümâyün‘u yöneterek bandonun gelişmesini sağlamış İtalyan müzisyendir.

Giuseppe Donizetti, 18 yaşındayken 1806’da Napolyon Bonapart‘ın ordusuna kaydoluyor. Kayıt formunda mesleği “musiciste et sarto”, yani müzisyen ve terzi olarak yazılmıştır.

Avrupa’da müzik alanında çeşitli görevleri üstlendikten sonra, 1828 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda yeni kurulmuş Muzikâ-i Hümüâyün adlı saray bandosunun şefi olmak üzere İstanbul’a davet ediliyor ve 28 yıl boyunca Osmanlı Devleti’ne hizmet ediyor.

1841 yılında Giuseppe Donizetti‘ye günümüzde albay rütbesine denk gelen miralay, daha sonra da tuğgeneral rütbesine denk gelen mirliva rütbesi ile “Paşa” unvanı verilmiştir.

Giuseppe Donizetti ölüm tarihi 12 Şubat 1856’ya kadar İstanbul’da yaşamıştır ve bando teşkilatını son gününe kadar yönetmiştir.

Giuseppe Donizetti‘nin mezarı İstanbul’dadır. Ölümünden sonra yerine bir diğer İtalyan müzisyen Callisto Guatelli Paşa atanmıştır.

Çağan Irmak’ın yönetmenliğini üstlendiği 2021 yapımı “Yeşilçam” adlı dizide sık sık Giuseppe Donizetti‘nin adını taşıyan ve Beyoğlu’nda bulunan “Palazzo Donizetti Hotel” gösteriliyor.

Dizi 1960’lar Türkiye’sinde altın çağını yaşamaya başlayan Yeşilçam sinemasındaki bir yapımcının ayakta kalma hikayesini anlatıyor.

Fakat bugün otelin bulunduğu bina o yıllarda “Palazzo Donizetti Hotel” değildi. “Palazzo Donizetti Hotel” 2010 yılında açılmıştır.

IMDb dahil birçok kaynakta “Yeşilçam” dizisinin adı “Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı” olarak gösterilmektedir.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir