Guozijian, Sui Hanedanlığı’ndan sonra inşa edilen İmparatorluk Okuludur. Okul, Guozijian Caddesi, Anding Kapısı, Pekin‘in Dongcheng Bölgesi‘nde yer almaktadır.

Guozijian ilk olarak Yuan Hanedanlığı‘da Zhiyuan Saltanatı‘nın 24. yani 1306 yılında inşa edilmiş ve Yongle ve Ming Hanedanlığı’nın Zhengtong saltanatı sırasında da büyük ölçekte yeniden inşa edilmiş ve yenilenmiştir.

İmparatorluk Akademisi veya İmparatorluk Koleji olarak bilinen Guozijian , çoğu Çin hanedanlığında ve Çin’in geleneksel eğitim sisteminde öğrenmenin merkezi yönetimidir. Okul ayrıca Konfüçyus Tapınağı ve Yonghegong Lama Tapınağı‘nın yanındadır.

Guozijian Çin’in geleneksel eğitim sisteminde en yüksek öğrenim kurumu olarak biliniyor. Döneminde binlerce öğrenciye Konfüçyüs klasiklerini okumak için Guozijian‘ı Çin imparatorları da sık sık ziyaret ederlerdi.

Okul, yabancı ülkelerden gelen akademisyenler de dahil olmak üzere en iyi araştırmacılar ve akademisyenler için gelişmiş bir araştırma enstitüsü olarak hizmet vermiştir.

20. yüzyılda, ünlü bir Çinli yazar olan Lu Xun, Guozijian‘da bulunan kitapları sınıflandırmak için çalışmıştır.

Guozijian avlusu boyunca birçok eski akasya ağaç bulunmaktadır. Burdaki ağaçların öğrencilere imparatorluk sınavında yüksek puan alma gibi şans verdiği söylenir.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments