Konstantin Eduardoviç Tsiolkovsky, modern roket bilimi ve astronotiğin kurucu babalarından biri olarak kabul edilen Rus bilgin ve kâşiftir.

Roma imparatoru “Büyük” lakaplı Konstantin ile aynı adı taşımaktadır. 1857 yılında Rusya’da dünyaya gelen Tsiolkovsky, 10 yaşında geçirdiği hastalık nedeniyle işitme kaybı yaşadı. Bu nedenle ilkokula kabul edilmediği için eğitimine evde devam etti ve bu sırada fizik ve matematik ile ilgilenmeye başladı.

O, ufkunu açan ve kendisine ilham veren yazar Jules Verne‘in eserlerinden, özellikle “Ay’a Yolculuk” adlı kitabından etkilenmiştir.

Konstantin Tsiolkovsky’nin yaşadığı işitme kaybı ileriki yaşlarda azalmasına rağmen hayatı boyunca hep devam etmiştir. Bu nedenden dolayı sağlık muayenesinden sonra askerlik görevinden muaf tutulmuştur.

Küçük yaşta annesini kaybetmesi gibi yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen bilimsel anlamda birçok başarıya imza atmıştır. 400’den fazla çalışması bulunan Tsiolkovsky’nin 90’dan fazla yayımlanmış eseri mevcuttur.

Çalışmaları arasında roket yakıtı olarak sıvı oksijen ve Sıvı hidrojenin kullanımı, yer çekiminden kurtulma hızının hesaplanması, uzay (yörünge) istasyonları, uzay boşluğuna çıkabilmek için basınç odaları, çok kademeli güçlendiriciler ve roketlerin boşlukta hareketini açıklayan “Tsiolkovsky Denklemi” vardır.

“Herkese Bilim Teknoloji’ dergisinde yayınlanan ‘Rahat Uyu Tsiolkovsky’ başlıklı yazıda Konstantin Tsiolkovsky ile ilgili şunlar yazılmıştır:

“1903 yılında yayınlanan Kozmik Uzayın Tepkili Motorlarla Keşfi adlı kitabında mucidi olduğu ‘Sıvı yakıtla çalışan yeterince güçlü bir roketin’ Dünya’nın yerçekiminden kurtularak diğer gezegenlere ulaşabileceğini teorik olarak açıklamıştır.

Dünya’nın çekiminden kurtulma hızını doğru olarak hesaplamıştır. Dünya’ya dönen uzay araçlarının atmosfere yeniden girişte ısınan dış çeperlerini soğutmaya yarayan ve roketin ağırlık merkezini değiştirmek suretiyle hareketini kontrol eden teknolojilerin fikir babası ve mucidi O’dur.”

Bunun gibi günümüz teknolojisine öncülük eden ve hâlâ kullanılmakta olan çalışmalarının yanında, henüz gerçekleştirilmesi mümkün olmayan uzay asansörü, uzayda koloni kurma ve bu koloniler için gıda ve oksijen sağlayan kapalı çevrimli biyolojik sistemler gibi çalışmaları da vardır.

Tsiolkovsky, 19. ve 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir felsefi akım olan “Rus Kozmizmi”nin öncülerinden ve en önemli temsilcilerindendir. Bu akım din-ahlâk unsurları, evren ve insanlığın kökeni, varlığın tarihi, felsefesi ve geleceği ile birlikte doğa felsefesini de içinde barındırıyordu.

Rus kozmizmi, daha sonra transhümanist hareketin çekirdeğine dönüşen bazı fikirler de içeriyordu.

Bütün bu bilimsel çalışmaların yanında Konstantin Tsiolkovsky aynı zamanda bir bilim kurgu yazarıdır. 1936 yılında gösterilen “Kozmik yolculuk” (Cosmic Voyage 1936) adlı bilim kurgu filminin senaryosu için bilimsel konularda kendisine danışılmış ve ismi, filmin senaristlerinden biri olarak yazılmıştır.

Tsiolkovsky‘nin adı pek çok bilim kurgu filminde ve oyunda uzay gemilerine ve benzer teknolojilere verilmiştir. Aynı zamanda Ay’ın görünmeyen tarafında bulunan en önemli kraterlerden birine Tsiolkovsky Krateri adı verilmiştir.

Son olarak bu önemli bilim insanını kendi sözüyle anıyoruz; “Dünya insanlığın beşiğidir, ama beşeriyet sonsuza kadar beşikte yaşayamaz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir