İpuçlarında bahsedilenler, 2009’da tedavüle giren ve günümüzde hâlen kullanılan Türkiye Cumhuriyeti madeni paraları idi. Ülkemizde değerlerine göre 6 farklı madeni para kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere ağırlık, boyut ve değerlerine göre küçükten büyüğe şu şekilde sıralandırılabilir: 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 Türk Lirası.

Türkiye’nin sahip olduğu doğal güzelliklerin gerek insan eliyle gerekse küresel nedenlerle zedelenmesine, yok olmasına dikkat çekmek ve toplumumuzu bu konuda uyarmak için 1 Kuruş’un üzerine boynu bükük Kardelen Çiçeği motifi yerleştirilmiştir.

Bu tasarım Alptekin Bayram tarafından yapılmıştır. Aslı Kaya’nın tasarladığı 5 Kuruş’un üzerinde “Yaşam Ağacı”; Nesrin Schnepf tarafından tasarlanan 50 Kuruş’un üzerinde ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) bulunmaktadır.

3. İpucunda bahsedilen heykeltıraş Barış Kara’nın tasarladığı 10 Kuruş, 25 Kuruş ve 1 Lira’nın üzerinde ise Selçuklu sanatının en belirgin özelliklerinden biri olan kufi yazı geçme desenlerini ve Rumi motiflerini görebilirsiniz.

5 Kuruşun üzerinde bulunan Yaşam Ağacı’nı ise Rusya’nın federe cumhuriyetlerinden biri olan Çuvaşistan bayrağında görebilirsiniz.

Madeni para tasarımları 2007-2008’de düzenlenen Bir Lira ve Kuruşlar Madeni Para Tasarım Yarışması ile belirlenmiştir.

Bu bilgilerin tamamına Darphane Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir