Cevap Lahuri, Lahor Şalı veya Lahuraki. İpuçlarında bahsedilen kişi Rum asıllı Zarifi Ailesi’ne mensup Yorgo L. Zarifi‘dir.

Ailenin kökleri Marmara Denizi’ndeki Paşalimanı Adası‘nın eski adıyla Voria veya Vori, bugünkü adıyla ise Poyrazlı köyünden geliyor.

Yorgo L. Zarifi‘ye göre bu köy o zamanlar adanın en küçük köyü idi. Zarifi Ailesi‘nin yaptırdığı ve yaşadığı köşk ise Tarabya’da bulunuyor ve halen ayaktadır.

İpuçlarında bahsedilen eser Yorgo L. Zarifi‘nin yazdığı Hatıralarım Kaybolan Bir Dünya İstanbul 1800-1920 kitabıdır.

Kitapta anlatılanlara göre yazarın babaannesi kocasının ölümünden sonra Sultan Abdülhamid‘in aileye gösterdiği saygı ve ilgiden dolayı teşekkür ziyareti için kendisinden bir görüşme talep eder ve bu talebi kabul edilir.

Fakat babaannesinin siyah yas kıyafetlerinden dolayı Başkatip kendisini Padişahla görüştürmez.

Yine kitapta anlatılana göre dönemin gemi inşa baş mühendislerinin bir cetvel ve pergelden oluşan elmas kakmalı amblemleri vardı.

Kitapta anlatılanlara göre eskiler paralarını güvence altına almak amacıyla elmas ve diğer kıymetli taşlar dışında, kürk ve lahuri de biriktiriyorlardı.

Lahuri bir tür şaldır ve adını Lahor şehrinden almıştır. Maalesef eserde genel olarak Türklerle ilgili olumsuz ve küçümseyici bir üslup sergilenmektedir.

Lakin buna rağmen Osmanlı İmparatorluğu‘nun son yüz yılındaki sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi hayatı anlamak açısından bu kitabın önemi vardır.


2 yorum

Mahmut · 23 Mart 2020 8:42 pm tarihinde

Nasıl oluyorda son 6 yarışmayı sadece 2 isim ve sırayla kazanıyor?.

hakanblr · 24 Mart 2020 12:37 pm tarihinde

kriptograf iyice suyunu çıkardı olayın sürekli aynı kişiler kazanıyor, ayrıca 8-9 ipucu satmadan asla yarışma bitmiyor.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir