L’Hôtel National des Invalides, Fransa kralı XIV. Louis tarafından 17. yüzyılda gazi askerlerin kalan günlerini sükůnet ve rahatlıkla geçirebilmeleri gayesiyle Paris’te yaptırılan ve içinde pek çok farklı yapı barındıran eserdir.

Yapının tasarımı mimar Libéral Bruant tarafindan yapılmış olsada tasarımından sonra Jules Hardouin-Mansart tarafından inşa edilmiştir. Farklı zamanlarda yapılan eklemelerle günümüzdeki halini almıştır.

Yapıldığında bünyesinde kilise, askeri üniforma yapım imalathanesi, basımevi, yaşlı askerler için bir misafirhane (huzur evi) ve bir askeri hastane bulunmaktaydı. Günümüzde halen Fransız ordusuna mensup yüzden fazla gazi burada yaşamakta ve askeri hastane bölümü hizmet vermeye devam etmektedir.

Anıt mezar bölümünde Fransa ordusunda hizmet vermiş pek çok askerin mezarı bulunmaktadır. Şüphesiz ki en dikkat çeken mezar, 1840 yılında büyük bir törenle ana kubbenin altında bulunan alana defnedilen Napoléon Bonaparte‘in lahitidir.

LHotel National des Invalides, gaziler için bulunan şapel ile kraliyet üyeleri için yapılan şapel birleştirilerek büyütüldükten sonra katedral rütbesine yükseltilmiştir. La cathédrale Saint-Louis-des-Invalides adını alan katedral Fransız Silahlı Kuvvetlerinin Psikoposluk merkezi olmuştur.

Yapının tam karşısında Fransız General Joseph Simon Galliéni ve General Marie Émile Fayolle heykelleri bulunmaktadır. Ayrıca bir dönem depo olarak kullanılan “Le Grand Palais” ile arasında melek heykelleriyle süslü lll. Alexandre köprüsü bulunmaktadır.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments