Magnavox Odyssey, 1972 yılında piyasaya sürülmüş dünyanın ilk ticari video oyun konsoludur.

Bu fikir, Sanders Associates isimli savunma projeleri geliştiren firmanın baş mühendislerinden Ralph Henry Baer‘ın 1966 yılında televizyon monitöründe oyun oynanabileceği bir teknoloji düşüncesiyle başladı.

Magnavox Odyssey başlangıçta “çok gizli askeri eğitim cihazı” olarak Amerikan askerlerinin refleksini artırmak ve askerleri geliştirmek amacıyla 1966 yılında ilk prototipleri üretildi.

1968‘de gizliliği kalkan proje, Ralph H. Baer tarafından oyun konsolu olarak geliştirilmeye devam edildi. Ocak 1969 yılında kutunun kasasındaki ahşap görünümlü etiketleri nedeniyle “Kahverengi Kutu” (Brown Box) olarak bilinen nihai prototipi tamamlandı.

Sanders Associates (günümüzdeki adı BAE Systems) ve Ralph Henry Baer adına patenti alınan konsolun seri üretimi için 1971 yılında (Philips’in yan kuruluşu olan elektronik şirketi) Magnavox ile anlaşma imzalandı.

Sonradan “Odyssey Serisi” olarak adlandırılacak olan serinin ilk oyun konsolunun üretimine “Odyssey” ismiyle başlandı. Oyun konsolu Odyssey, günümüze ulaşan en eski Batı edebiyatı örneklerinden ve Homerosun ünlü destanlarından biri olan “Odyssey” (Türkçe:Odesa) ile aynı adı taşımaktaydı.

Konsol ilk başta sadece Magnavox bayilerinde 50-99 ABD doları aralığında satışa sunuldu. 6 adet C pili ile çalışabildiği gibi alternatif olarak A/C güç kaynağı ile de çalışıyordu.

Televizyona bağlanan cihaz, 1 ana konsol ve 2 adet beyaz oyun kolundan oluşurdu. Ayrıca konsol ile birlikte gelen plastik televizyon kaplamaları ekrana yapıştırılır ve bu şekilde 28 farklı oyun oynanabilirdi. Ancak bu kağıtlar sadece 3 farklı televizyon ile uyumluydu.

Tüfek şeklindeki oyun kolu ise ayrı olarak satılırdı. Bear’a göre dünya çapında toplam 350.000 adet satan oyun konsolu, Amerika haricinde 12 ülkede daha satılmıştı.

Ralph H. Baer 2006 yıllında ev video oyun konsolunu icat ettiği için dönemin ABD başkanından “Ulusal Teknoloji Madalyası” ödülü aldı.

Haziran 2013‘te Manhattan, New York’ta bulunan Modern Sanat Müzesi’nde kalıcı video oyun koleksiyonuna Magnavox Odyssey de eklendi.

Müzenin tasarım uzmanı Paul Galloway, konsolu “mühendislik ve endüstriyel tasarımın başyapıtı” olarak nitelendirdi.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir