Milja Marin (kızlık soyadı Toroman), II. Dünya Savaşı sırasında çekilen ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nde sembol haline gelmiş Kozarčanka (Kozarçanka) adlı fotoğrafta yer alan kadın partizandır.

Kozarčanka kelimesi Kozaralı kadın anlamına geliyor, Kozara ise Bosna-Hersek’teki bir dağdır.

Fotoğrafta Kozarčanka, omzuna astığı Alman yapımı MP4O makineli tüfeğiyle gülümseyerek poz veriyor. Bu fotoğraf, on yıllarca Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nde bir simge olarak kullanıldı.

Ancak halk, fotoğraftaki kişinin kimliğini sadece komünist rejimi yıkıldıktan sonra öğrenebildi. Fotoğrafı çeken Jorj Skrigin, Ukrayna’nın Odessa kentinde doğmuştur.

Skrigin, 1968 yılında çıkardığı Savaş ve Sahne adlı kitabındaki Kozarčanka fotoğrafının altında, Milja Marin’in kimliğini açıklamadan bu satırlara yer vermiş “Bu genç kadın ilk düşman saldırısı sırasında yakalandı. Almanya’dan bile kaçmayı başardı ve savaşçısı olduğu Kozara kuvvetlerine ulaştı.

Kozarčanka, Yugoslav müzik grubu Merlin‘in albüm kapağında da Marilyn Monroe ile beraber yer alıyor. Marilyn Monroe‘nun fotoğrafının üzerinde “Seninle zor“, Kozarčanka’nın üzerinde ise “Sensiz daha da zor” yazıyor.

Kozarčanka, Vicky Sasaki isimli bir sanatçı tarafından 2020 yılında yapılan resimde nedense Rus Sovyet askeri olarak gösterilmiş ve resmin üzerinde Rusça “Nazi Avcısı” yazılmış.

Ayrıca Kozarčanka‘yı Cambridge University Press tarafından basılan “Women and Yugoslav Partisans” adlı kitabın kapağında da görebilirsiniz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir