Odorama, kült yönetmen John Waters’ın 1981 tarihli Polyester’in gösterimlerinde kullanılan kartlara ve aynı zamanda tekniğe verilen addır.

Gösterimden önce dağıtılan Odorama “kazı-kokla” kartları, bahsedilen filme başka bir boyut kazandırmış, izleyicilerin koklayarak da filmi deneyimlemeleri amaçlanmıştır.

John Waters bu konsepti tasarlarken 1960 yılında mucit Hans Laube ve yapımcı Michael Todd Jr. tarafından kısa ömürlü bir girişim olarak hayata geçirilen, sinema salonunda izleyicilerin koltuklarına yerleştirilen bir cihazın kullanıldığı Smell-O-Vision tekniğinden etkilenmiştir.

“Koklamak inanmaktır” sloganıyla tanıtılan filmde, hikayenin akışını Francine Fishpaw karakterinin duyduğu kokular yönlendirmektedir. Odorama kartlarının üzerinde 1’den 10’a kadar olan sayılar bulunur.

Sayılar sırasıyla şu kokuları temsil etmektedir: Gül, osuruk, maket uçağı tutkalı, pizza, benzin, kokarca, doğalgaz, yeni araba, kirli ayakkabı, oda parfümü.

Perdede beliren sayılar izleyiciye karttaki hangi kokuyu kazıması gerektiğini belirtiyordu. Bu kartların tam ortasında “Odorama” yazısını görebilirsiniz.

Çok yönlü kişiliğiyle bilinen John Waters aynı zamanda, Grammy Müzik Ödülleri’nin En İyi Spoken Word Albümü kategorisinde Carsick: John Waters Hitchhikes Across America (2015) ve Mr. Know-It-All (2020) eserleriyle toplamda iki defa aday gösterilmiştir


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments