Osaka Kalesi, Japonya’nın Osaka şehrinde bulunan tarihi öneme sahip bir kaledir.

Sengoku döneminde (1467 -1615) Japonya’nın  birleştirilmesinde önemli bir rol oynamış, ülkenin en önemli sembollerinden biri hâline gelmiştir.

Kalenin yaklaşık 350 metre güneyinde, yapının yapılmasına öncülük eden Toyotomi Hideyoshi’nin heykeli bulunmaktadır.

Toyotomi Hideyoshi, Sengoku döneminde yaşamış bir daimyo, komutan, samuray, politikacı aynı zamanda Japonya’nın ikinci büyük birleştiricisidir.

Japonya’nın birinci büyük birleştiricisi Lord Oda Nobunaga, Toyotomi Hideyoshi’ye yüz hatlarının maymuna benzemesi nedeniyle “küçük maymun” anlamına gelen Kozaru lakabını takmıştı.

Kalenin ana kulesine yaklaşık olarak 160 metre mesafede, “Cennet Köprüsü” anlamına gelen “Gokuraku-bashi Köprüsü” bulunmaktadır.  

Kalenin, köprünün gerisinden çekilen fotoğrafları bir hayli hoş olduğu için, köprü ve kaleyi sık sık aynı kare içinde görebilirsiniz.

Osaka Kalesi’nin koordinatları  34.6873° N (Kuzey), 135.5260° E (Doğu) değerlerine sahiptir; kalenin Galata Kulesi’ne kuş uçuşu uzaklığı ise Google Earth’e göre yaklaşık 8 bin 765 kilometredir.

Tüm zamanların en iyi canavar film serisi olarak gösterilen, dünyaca ünlü Godzilla serisinin “Godzilla Raids Again”, “Gamera vs Barugon”, “Godzilla vs Biollante”  filmlerinde Osaka Kalesi minyatür dekor olarak defalarca kullanılmıştır.  

Kale, önemli bir turistik merkez hâline gelmiş, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Kategoriler: Genel Kültür

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments