Palazzo Pitti, 1458 yılında yapımina başlanan Floransa, İtalya’da dönemin ihtiraslı bankerlerinden biri olan Luca Pitti tarafından, bir diğer zengin aile ve rakibi olan Medici ailesinin konutundan daha ihtişamlı olması düşüncesiyle yaptırılan rezidanstır.

1458 yılında yapımına başlanan Palazzo Pitti’nin mimarı hakkındaki bilgiler net değildir. 16. yüzyıl sanat tarihçisi Giorgi Vasari’ye göre, sarayın mimarı Filippo Brunelleschi ve onun öğrencisi Luca Fancelli ise bu görevde sadece ona yardımcı olmuştu.

Bazı kaynaklar ise Brunelleschi‘nin inşaat başlamadan önce öldüğünü bu sebeple yapıyı Fancelli‘nin tamamladığını iddia ediyor.

Palazzo Pitti‘nin mimarı her kim ise o, çağdaş mimari akışına karşı hareket etmiş, kaba işçilikle yapılan taş işlemeleri ile saraya sert ve güçlü bir atmosfer vermiştir.

Palazzo Pitti‘nin yapımina 1458 yılında başlandi, 1464-65 yılında Luca Pitti‘nin yaşadığı finansal sorunlar sebebiyle bu ihtişamlı ve masraflı yapının inşaatı kesintiye uğradı.

Pica Pitti 1472 yılında tamamlanan yapının bittiğini goremeden hayatını kaybetti. İlginçtir ki Medici ailesiyle yarışmak için yaptırılan saray, 1549 yılında Cosimo de Medici’nin eşi tarafından satin alındı ve Taskonya Büyük Dükalık ailesinin en önemli yönetim residansı haline geldi.

Daha sonraki nesillerde tablolar, mücevherler ve lüks eşyaların toplandığı büyük bir hazine evine dönüştü.

Bugün Saray dört müzeye ayrılmıştır; bunlar zemin kattaki Büyük Dükler Hazinesi, birinci kattaki Palatine Galerisi ve imparatorluk Kraliyet Daireleri, Modern Sanat Galerisi, ikinci kattaki Kostüm ve Moda Müzesi’dir.

Birinci katta ki Palatine Galerisi, kronolojik sıraya göre ayrılmış odalardan oluşur. Jüpiter Odası, Satürn Odası, Mars Odası, Venüs Odası, Apollo’nun Odası, Ulysses Odası, Prometheus’un Odası, Adalet Odası olarak isimlendirilen bölümler, Raphael, Titian, Rubens, Pietro da Cortona ve Tintoretto gibi dönemin ünlü sanatçılarının en ünlü şaheserlerini barındırmaktadır.

Palazzina della Meridiana olarak bilinen kanatta yer alan kostüm galerisi, 16. yüzyıldan günümüze uzanan tiyatro kostümleri koleksiyonunu içermektedir. Ayrıca İtalya’da İtalyan modalarının tarihini detaylandıran tek müzedir.

Tiyatro kostümlerine ek olarak galeride, 18. yüzyıl ile günümüz arasında giyilen giysiler sergileniyor. Almanya, Münih’te bulunan “Münih Rezidans” (Münchner Residenz) Almanya’nın en büyük şehir sarayıdır.

Bavyera kralı l. Ludwig, mimar Leo von Klenze’ye sarayı uzamasını söyleyerek Königsbau adı verilen binayı ekletmiştir.

1825-1835 yılları arasında Kralin binası (Königsbau) Floransa’da bulunan Palazzo Pitti’den ilham alınarak inşa edilmiştir.

Öte yandan, ilk defilelerini 1950’li yıllarda Palazzo Pitti’de gerçekleştiren ve günümüzde de faaliyetini sürdüren “Pitti Immagine” isimli İtalyan giyim markası, Pitti Sarayı ile aynı ismi taşımaktadır.


Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir