Fransız bir diplomat olan Ferdinand de Lesseps , 1869 yılında yapılan Süveyş Kanalı’nın da geliştiricisidir. 1879 yılında Paris’te, 136 temsilciden oluşan Société de géographie (Coğrafya Derneği) toplandı.

Burada yapılan oylamada, Panama Kanalı’nın yapım kararı alındı ve Lesseps, 74 yaşında olmasına rağmen Panama Kanalı Şirketi’nin başkanı olarak seçildi. Süveyş Kanalı projesinin aksine, Panama Kanalı, Lesseps için başarısızlıkla sonuçlandı.

 Ferdinand de Lesseps
Ferdinand de Lesseps

Lesseps, yapılacak olan kanalın deniz seviyesinde olmasını planlamıştı. Bunun yanında, bölgede bulunan zehirli böcek, örümcek, yılanlar ve ayrıca sıtma, sarı humma hastalığı, iş kazaları nedeniyle gerçekleşen yaklaşık 22.000 çalışanın ölümü projenin ilerlemesini zorlaştırmıştı.

İklim koşulları ve nem nedeniyle pek çok araç gereç zarar gördü ve paslandı. Nihayetinde, Panama Kanalı Şirketi 1888 Aralık ayında iflas ettiğini açıkladı. 287 milyon dolar zararla sonuçlanan projede, Lesseps, oğlu ve Gustave Eiffel başta olmak üzere projeden sorumlu olan bir çok kişinin kovulduğu bu olay Panama Skandalı olarak bilinmektedir.

Projenin başarısızlığından sorumlu tutulan Lesseps ve oğlu geliştirme sırasında yapılan hukuksuzluklardan ötürü yargılanarak beş yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Daha sonra projeyi Amerika Birleşik Devletleri üstlenerek yapımını 10 yılda tamamladı.

Günümüzde Port Fouad tershanesine bulunan Ferdinand de Lesseps’i heykeli, buraya taşınmadan önce Süveyş Kanalı’nın girişinde bulunuyordu. Kanalın girişinde durduğu zaman, heykelin uzanmış şekilde duran eli, geçiş yapan gemilere yolun Doğu’ya açık olduğunu gösteriyordu.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir