Kasım 1944’te Adolf Hitler’in karargahındaki toplantıda, Üçüncü Reich’in Basın Müdürü Otto Dietrich, Fransız birlikleri tarafından Besançon Kalesi’nde hapiste tutulan Alman General Fritz von Brodowski’nin yasa dışı bir şekilde öldürüldüğünü iddia etti.

Haberi duyunca sinirlenen Hitler, herhangi bir araştırma yapılmadan, misilleme olarak bir Fransız generalini öldürme taiimatı verir.

Plan hemen işleme konulur ve kurban olarak General Rene-Jacques Mortemart de Boisse seçilir. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bu plan, Üçüncü Reich’in üst düzey görevlileri arasındaki yazışmalarda yer alıyor.

Planın yazışmalarda ve telefon görüşmelerinde yer almasından dolayı sızabileceği düşünülerek General de Boisse’nin başka birisiyle değiştirilmesi teklif ediliyor ve onun yerine General Gustave Mesny’nın öldürülmesine karar veriliyor.

General Gustave Mesny, General de Boisse gibi Oflag IV-B adını taşıyan Königstein Kalesi’nde tutuluyordu.

Oflag, Almanca Offizierslager, Türkçe ise subay kampı anlamına gelen ve Nazi Almanya’sı ordusunun II. Dünya Savaşı sırasında, 1929 Cenevre Sözleşmesinin maddelerine uygun olarak esir aldığı subaylar için kurduğu savaş esiri kamplarına verilen addır.

Cinayet, 19 Ocak1945’te, General Mesny ve General de Boisse’yle beraber altı Fransız generalinin Ofiag iV-B Königstein’dan Colditz Kalesi’ndeki Ofiag lV-C’ye nakilleri sırasında gerçekleştiriidi.

Generalleri taşıyan konvoyun sonundaki, General Mesny’nin bulunduğu araba, Dresden yakınlarında bir ormanda duraklar.

Şoförün yanında oturan Yüzbaşı Schweinitzer, arka koltuktaki General Mesny’ye ateş açarak Generali öldürür ve sonra ceset, Dresden’deki askeri hastaneye götürülür.

Cinayetten sekiz gün sonra ise Naziler, Dresden’deki askeri mezarlıkta, General Mesny için askeri cenaze töreni düzenlediler.

Resmi olarak General Mesny’nin firara teşebbüs sırasında öldürüldüğü açıklandı. Nazilerden aldıkları bilgilere istinaden Uluslararası Kızılhaç Komitesi de General Mesny’nin eşine aynı bilgiyi verdi.

Gerçekler ise 20 Kasım 1945’te başlayan ve 1 Ekim 1946’da biten Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi’nde ortaya çıkarıldı.

Savcı Whitney Harris, Gestapo’ya yönelik açılan davanın duruşmasında, Mesny cinayetini en ince ayrıntılarına kadar gösteren evrakları sunduğu zaman, savunma avukatları şoke olmuşlardı.

Belki de tarihte ilk kez bir cinayetin, planlı olarak devlet büyükleri tarafından yapıldığı inkar olunamayacak bir şekilde ispat ediliyordu.

Cinayetin sorumlularından Friedrich Panzinger, Ekim 1946’da Sovyet birlikleri tarafından tutuklanarak Sovyetler Birliği’ne gönderilir.

Burada 9 sene tutuklu kalır ve Eylül 1955’te Batı Almanya’ya gönderilir. Sovyetlerin planı, Panzinger’i casus olarak kullanmaktı.

Yalnız Panzinger, Almanya’ya döndükten sonra Sovyetlerin planını Alman yetkililere anlatıyor ve bugün de aktif olan Almanya Federal Haber Alma Servisi, BND için “çift taraflı ajan” olarak çalışmaya başlıyor.

Panzinger, General Mesny cinayetiyle ilgili kendisine yöneltilen suçlamaların ardından, tutuklanmamak için Münih’teki dairesinde 8 Ağustos 1959 da intihar ediyor.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments