Sepp Kerschbaumer Güney Tirol’de doğmuştur. Tarihi Tirol bölgesi I. Dünya Savaşı’ndan sonra, 10 Eylül 1919 tarihinde imzalanan Saint-Germain Antlaşması’yla ikiye bölünmüştür.

Antlaşmaya göre Kuzey Tirol ve Doğu Tirol toprakları Avusturya’da kalmış, Güney Tirol ve Trento toprakları ise İtalya’ya geçmiştir.

Nüfusun büyük bir çoğunluğu Avusturyalılardan oluşan ve Almanca konuşan Güney Tirol’de, İtalya devleti, İtalyanların nüfusunu çoğaltma ve İtalyanca dilini yaygınlaştırma politikası başlatıyor: İtalyanca tek resmi dil olarak ilan ediliyor, Almanca olan yer adları değiştiriliyor, Alman eğitim sistemi ise yok edilmeye çalışılıyor.

Bunun sonucu olarak da Almanca eğitim veren gizli ev okulları meydana geliyor. Güney Tirol’deki baskılar on yıllarca devam ediyor.

İtalyanlaştırma politikası sonucunda Sepp Kerschbaumer’in arkadaşlarıyla beraber kurduğu ve liderlik ettiği Güney Tirol Kurtuluş Komitesi (BAS) ortaya çıkıyor.

Güney Tirol Kurtuluş Komitesi, 12 Haziran 1961 gecesi 37 elektrik direğini patlatarak, Ateş Gecesi adını almış ve bölge tarihinde bir dönüm noktası olarak görülen eylemi gerçekleştiriyor.

Güney Tirol Vatan Federasyonu, eylemin 50. yılı anısına üzerinde Sepp Kerschbaumer’in resmi bulunan hatıra madalyası bastırdı.

Sepp Kerschbaumer Güney Tirol halkı için bir kahramandır, İtalyanlara göre ise terörcüdür. Eskiden bir siyasi parti olan Güney Tirol Vatan Federasyonu, Sepp Kerschbaumer’in kabartma heykelini de yaptırmıştır.

Güney Tirol’de, Appiano sulla Strada del Vino’da Sepp Kerschbaumer’in adını taşıyan sokak mevcut. Kerschbaumer’in adını Avusturya’da, Innsbruck kentinde de bir sokak isminde görebilirsiniz.

Buradaki sokağın ismi Sepp değil, Josef Kerschbaumer’dir. Şöyle ki; Sepp ismi Josef isminin bir kısaltmasıdır ve Orta Avrupa ülkelerinde bu tür kısaltmalar yaygındır.

İlginç, karmaşık ve derin tarihe sahip olan Güney Tirol bölgesini araştırmanızı tavsiye ediyoruz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir