Metropolis, ünlü yönetmen Fritz Lang‘ın çektiği ve 1927 yılında gösterime giren sessiz bilim-kurgu filmidir.

Filmin senaryosu Fritz Lang‘ın eşi Thea von Harbou tarafından yazılmış ve daha sonra yine von Harbou tarafından romanlaştırılmıştır.

Çekimi 17 ay gibi bir sürede tamamlanmış olan Metropolis, döneminin en pahalı filmlerindendir. Film, 2001 yılında UNESCO Dünya Belleği programında dâhil edilerek koruma altına alınmıştır.

Filmin esinlenmiş olduğu efsane “Babil Kulesi“dir. Babil Kulesi, bazı kutsal kitaplarda ve dünyanın birçok bölgesinde yerel efsanelerde bahsi geçen, Tanrı’ya ulaşmak için inşa edilen kuledir.

Filmde Metropolis şehrinin merkezi Yeni Babil Kulesi olarak adlandırılmış ve mimari açıdan ona benzetilmiştir.

Kullanılan kaynaklar arasında İncil’in de yer aldığı filmin bir sahnesinde Maria adlı karakter Babil kulesi’nin hikayesini anlatmaktadır.

Metropolis filminin Almanya’da galasının yapılmasının ardından filmin bazı bölümleri kesilmiş ve bu kesilen parçalardan bazıları kaybolmuştur.

Friedrich Wilhelm Murnau Vakfı 1998 yılında filmin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için Martin Koeber’i görevlendirmişti.

Filmin daha önce hiç bilinmeyen bölümleri dünyanın dört bir yanındaki müze arşivlerden toplanmıştır.

2008 yılında Arjantin’de Buenos Aires’teki Sinema Müzesi’nde filmin 25 dakikalık orijinal bir parçası bulunmuştur.

Şubat 2010 yılında restorasyonu yapılan filmin galası 60. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde yapıldı.

Amerika prömieri ise 2010 yılı nisan ayında gerçekleştirildi. Ünlü müzik grubu Queen’in “Radio Ga Ga” adlı şarkısının video klibinde Metropolis filminden görüntüler kullanılmıştır.

Video klipte, bazı sahnelerde grubun vokali Fredy Mercury’nin yüzüne robotun yüzü yerleştirilirken bazı sahnelerde ise filmden görüntüler arka planda görülebilir.

Ayrıca video klip “Metropolis’e Teşekkürler” yazısıyla bitmektedir.


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments