Dünya’da Müslüman nüfusu her geçen gün artıyor ve İslam dininin, diğer dinlere göre daha çok çocuğa sahip olması nedeniyle 2070 yılında Hristiyanlığı geçerek ilk sıraya yükseleceği öngörülüyor.

Aşağıdaki tablo ülkelerdeki Müslüman yoğunluğunu göstermektedir.

Ülke/BölgeToplam NüfusMüslüman NüfusToplam Nüfusa Oranı(%)Dünya Nüfusuna Oranı(%)
 Maldivler374,775374,775100< 0.1
 Moritanya3,845,4303,840,43099.90.2
 Somali11,000,00010,978,00099.80.6
 Tunus11,446,30011,190,00099.80.6
 Afganistan34,940,83734,836,01499.61.8
 İran83,000,00082,500,00099.44.6
 Western Sahara603,253599,63399.4< 0.1
 Yemen28,036,82927,784,49899.21.5
 Cezayir41,657,48841,240,913992.7
 Morocco38,314,13037,930,989992
 Türkiye80,810,52579,000,000–80,700,00098.6–99.84.6
 Comoros821,164807,20498.3< 0.1
 Nijer21,466,86321,101,92698.31
 Filistin4,780,9784,298,00097.50.3
 Ürdün10,458,41310,165,57797.20.4
 Suudi Arabistan33,413,66031,878,00097.11.6
 Cibuti884,017857,496970.1
 Libya6,754,5076,551,871970.4
 Mayotte256,518253,43997< 0.1
 Sudan40,825,77039,585,777971.9
 Azerbaycan10,046,5169,735,07496.90.5
 Tacikistan8,931,0007,621,70096.70.4
 Pakistan210,000,000202,650,00096.511.1
 Özbekistan32,653,90026,550,00096.51.7
 Senegal15,726,03715,112,72196.10.8
 Gambiya2,092,7312,002,74395.70.1
 Irak40,194,21638,465,86495.71.9
 Kosova1,907,5921,823,65795.60.1
 Mali18,429,89317,508,398950.8
 Türkmenistan5,851,4664,830,00093.30.3
 Bangladeş170,000,000153,700,00090.49.2
 Mısır95,000,00085,000,000–90,000,00090–94.74.9
 Gine11,855,41110,563,17189.10.5
 Endonezya263,000,000229,000,00087.212.7
 Umman4,633,7522,427,000860.2
 Cocos (Keeling) Adaları596< 1,00080< 0.1
 Kırgızistan5,849,2964,679,436800.3
 Brunei450,565355,04578.8< 0.1
 Sierra Leone7,719,7296,067,70678.60.3
 Katar2,450,2851,566,78677.50.1
 Birleşik Arap Emirlikleri9,541,6157,251,627760.2
 Kuveyt2,916,4672,175,68474.60.2
 Bahreyn1,442,6591,063,23973.7< 0.1
 Kazakistan18,744,54813,158,67270.20.5
 Suriye18,000,00016,700,000701
 Burkina Faso19,742,71512,141,76961.50.6
 Malezya31,809,66016,318,35561.31.1
 Arnavutluk3,057,2201,797,64558.80.1
 Chad15,833,1169,183,207580.4
 Lebanon6,100,0753,519,74357.70.2
 Bosnia and Herzegovina3,849,8911,955,08450.70.1
 Nigeria200,000,00095,000,000–103,000,00047.6–51.65.3
 Guinea-Bissau1,833,247826,79445.1< 0.1
 Ivory Coast26,260,58211,265,78942.90.5
 Eritrea6,000,0002,160,000–3,100,00036–51.60.1
 Tanzania54,199,16319,426,81435.20.8
 Ethiopia105,000,00035,600,00033.91.8
 North Macedonia2,118,945705,60833.3< 0.1
 Cameroon25,640,9657,692,289300.4
 Benin11,340,5043,141,31927.70.14
 Cyprus1,100,000275,00025.3< 0.1
 Liberia4,809,768961,95320< 0.1
 Malawi19,842,5603,968,512200.1
 South Sudan12,323,4192,464,68320< 0.1
 Togo7,352,0001,593,011200.1
 Montenegro614,249122,84919.1< 0.1
 Israel8,424,9041,516,482180.1
 Mozambique27,233,7893,830,06317.90.3
 Ghana28,102,4715,058,44417.60.2
 Mauritius1,364,283236,02017.3< 0.1
 Central African Republic5,745,062861,75915< 0.1
 Singapore5,612,253721,000–842,11614.7< 0.1
 India1,370,000,000195,000,00014.210.9
 Uganda38,823,1005,435,234140.3
 Suriname600,00083,40013.9< 0.1
 Bulgaria7,057,504861,01513.4< 0.1
 Kenya48,397,5275,500,00011.20.2
 Georgia4,926,087527,09110.7< 0.1
 Burundi11,844,5201,184,45210< 0.1
 DR Congo85,281,02412,792,153100.1
 Equatorial Guinea797,45779,74510< 0.1
 Gabon2,119,036211,90310< 0.1
 Madagascar25,683,6102,568,36110< 0.1
 Russia144,000,000 – 146,500,00015,000,000–25,000,00010–171
 Swaziland1,159,250129,23010< 0.1
 Sri Lanka21,700,0002,105,0009.70.1
 France67,000,0005,720,0008.80.3
 Sweden10,182,291800,0008.1< 0.1
 Austria8,900,000712,0008< 0.1
 Belgium11,570,762879,3777.6< 0.1
 Guyana740,68555,0007.3< 0.1
 Fiji926,27658,3556.3< 0.1
 United Kingdom66,040,2294,130,0006.30.2
 Trinidad and Tobago1,356,63378,0005.8< 0.1
 Denmark5,809,502313,7135.4< 0.1
 Germany83,000,0004,500,000–5,000,0005.4–60.2
 Liechtenstein38,0002,0505.4< 0.1
 Switzerland8,492,956440,0005.2< 0.1
 Netherlands17,254,300880,0005.10.1
 Mongolia3,103,428150,0005< 0.1
 Philippines106,463,0005,127,084–10,700,0005–110.3 – 0.6
 Italy62,246,6742,987,8404.80.1
 Rwanda12,001,136576,0544.8< 0.1
 Burma55,622,5062,391,7674.30.1
 Thailand70,000,0003,000,0004.30.2
 Nepal29,218,8671,292,9094.20.1
 Réunion865,82636,3644.2< 0.1
 Hong Kong7,213,338295,7464.1< 0.1
 Gibraltar29,4611,1504< 0.1
 Slovenia2,066,88073,5683.6< 0.1
 Canada35,881,6591,148,2133.20.1
 Norway5,328,212175,5073.2< 0.1
 Serbia7,001,444221,4603.1< 0.1
 Luxembourg605,76418,1723< 0.1
 São Tomé and Príncipe199,9105,9313< 0.1
 New Caledonia278,5007,0002.8< 0.1
 Andorra85,7082,2282.6< 0.1
 Australia25,000,000650,0002.6< 0.1
 Malta449,04311,6752.6< 0.1
 Spain46,659,3021,180,0002.60.1
 Cambodia16,449,519312,54012< 0.1
 Cape Verde568,37311,3672< 0.1
 Greece10,761,523215,230–613,4062–5.7< 0.1
 Congo5,399,895107,9972< 0.1
 South Africa57,725,6001,050,0001.9< 0.1
 Finland5,537,364102,0001.8< 0.1
 Saint Vincent and the Grenadines109,5572,0001.7< 0.1
 Barbados293,1314,3961.5< 0.1
 Croatia4,270,48064,0571.5< 0.1
 Ireland5,068,05070,9521.4< 0.1
 British Virgin Islands35,802< 1,0001.2< 0.1
 Seychelles94,2051,0361.1< 0.1
 United States327,827,0003,450,0001.10.2
 Bermuda71,176< 1,0001< 0.1
 Zambia16,887,720168,8771< 0.1
 Argentina44,694,198400,0000.9< 1
 French Guiana281,6122,4000.9< 0.1
 New Zealand4,903,80041,0000.9< 0.1
 Ukraine42,263,873390,000–1,000,0000.9–2.5< 0.1
 Monaco30,727< 1,0000.8< 0.1
 Northern Mariana Islands56,200< 1,0000.7< 0.1
 Panama4,158,78325,0000.7< 0.1
 Zimbabwe14,000,000100,0000.7< 0.1
 Anguilla17,422< 1,0000.6< 0.1
 Belarus9,527,54345,000–100,0000.5–1.0< 0.1
 China1,390,000,0006,255,000–50,000,0000.45–30.4 – 2.8
 Aruba116,576< 1,0000.4< 0.1
 Botswana2,249,1048,9960.4< 0.1
 Guadeloupe402,1192,0000.4< 0.1
 Hungary9,825,70440,000–60,0000.4–0.6< 0.1
 Moldova3,437,72015,0000.4< 0.1
 Namibia2,413,6439,6540.4< 0.1
 Portugal10,291,02765,0000.4< 0.1
 Venezuela31,304,016125,2160.4< 0.1
 Angola30,355,88090,0000.3< 0.1
 Antigua and Barbuda95,882< 1,0000.3< 0.1
 Grenada112,207< 1,0000.3< 0.1
 Honduras9,182,76630,0000.3< 0.1
 Romania19,524,00073,000–200,0000.3–1.0< 0.1
 Saint Kitts and Nevis46,204< 1,0000.3< 0.1
 Republic of China23,576,70560,0000.3< 0.1
 Belize385,854< 1,0000.2< 0.1
 Bhutan766,397≤ 2,0000.2< 0.1
 Cayman Islands59,613< 1,0000.2< 0.1
 Colombia48,168,99696,3370.2< 0.1
 Dominica74,027< 1,0000.2< 0.1
 Iceland343,518< 1,0000.2< 0.1
 Isle of Man89,407< 1,0000.2< 0.1
 Jamaica2,812,0905,6240.2< 0.1
 Martinique385,551< 1,0000.2< 0.1
 Netherlands Antilles304,759< 1,0000.2< 0.1
 Saint Pierre and Miquelon6,286< 1,0000.2< 0.1
 Armenia3,038,2173,0380.1< 0.1
 Bahamas332,634< 1,0000.1< 0.1
 Cuba11,116,39611,1160.1< 0.1
 Czech Republic10,686,26910,000–20,0000.1–0.2< 0.1
 Japan126,168,156185,0000.1< 0.1
 Latvia1,923,5592,0000.1-0.2< 0.1
 Lesotho1,962,4613,0000.1< 0.1
 Lithuania2,793,2843,0000.1< 0.1
 Macau606,340< 1,0000.1< 0.1
 Montserrat5,315< 1,0000.1< 0.1
 North Korea25,610,6723,0000.1< 0.1
 Slovakia5,443,12010,8660.1–0.2< 0.1
 South Korea51,635,25635,0000.1< 0.1
 East Timor1,261,4071,0000.1< 0.1
 Tuvalu10,640< 1,0000.1< 0.1
 U.S. Virgin Islands104,914< 1,0000.1< 0.1
 Vietnam96,160,16396,1600.1< 0.1
 Brazil210,000,00035,167–1,500,0000.02–0.7< 0.1
 Poland38,430,0006,7960.02< 0.1
 Mexico127,000,0005,5000.01< 0.01
 Vatican City800000
 American Samoa50,826< 1,000< 0.1< 0.1
 Bolivia11,306,3412,000< 0.1< 0.1
 Chile17,925,2624,000< 0.1< 0.1
 Cook Islands9,038< 1,000< 0.1< 0.1
 Costa Rica4,987,142< 1,000< 0.1< 0.1
 Dominican Republic10,298,7562,000< 0.1< 0.1
 Ecuador16,498,502< 1,000< 0.1< 0.1
 El Salvador6,187,2712,000< 0.1< 0.1
 Estonia1,244,2881,508< 0.1< 0.1
 Faroe Islands51,018< 1,000< 0.1< 0.1
 Falkland Islands3,198< 1,000< 0.1< 0.1
 F.S. Micronesia103,643< 1,000< 0.1< 0.1
 French Polynesia290,373< 1,000< 0.1< 0.1
 Greenland57,691< 1,000< 0.1< 0.1
 Guam167,772< 1,000< 0.1< 0.1
 Guatemala16,581,2731,200< 0.1< 0.1
 Haiti10,788,4405,000< 0.1< 0.1
 Kiribati109,367< 1,000< 0.1< 0.1
 Laos7,234,1711,000< 0.1< 0.1
 Marshall Islands75,684< 1,000< 0.1< 0.1
 Nauru10,084< 1,000< 0.1< 0.1
 Nicaragua6,284,7571,000< 0.1< 0.1
 Niue1,611< 1,000< 0.1< 0.1
 Palau17,900< 1,000< 0.1< 0.1
 Papua New Guinea8,558,8002,000< 0.1< 0.1
 Paraguay7,052,9831,000< 0.1< 0.1
 Peru31,237,385< 1,000< 0.1< 0.1
 Puerto Rico3,337,1771,000< 0.1< 0.1
 Saint Helena4,534< 1,000< 0.1< 0.1
 Saint Lucia178,844< 1,000< 0.1< 0.1
 Samoa199,052< 1,000< 0.1< 0.1
 San Marino33,344< 1,000< 0.1< 0.1
 Solomon Islands667,044< 1,000< 0.1< 0.1
 Tokelau1,499< 1,000< 0.1< 0.1
 Tonga100,651< 1,000< 0.1< 0.1
 Turks and Caicos Islands37,910< 1,000< 0.1< 0.1
 Uruguay3,505,985< 1,000< 0.1< 0.1
 Vanuatu304,500< 1,000< 0.1< 0.1
 Wallis and Futuna15,714< 1,000< 0.1< 0.1

Kaynak

  • https://egezegen.com/seyahat/musluman-ulkeler-ve-dunyadaki-musluman-sayisi/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Islam_by_country
  • https://www.arttablo.com/upload/U-kabe-minyatur-ve-hat-osmanli-ve-islami-exclusive-kanvas-tablo1450995800-800.jpg


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments